Aparat holtera

0
1864

Problemy z sercem to podstawowa dolegliwość, jaka wzbudza u nas lęk i przerażenie. Problemy ze stawami, migreny czy problemy stomatologiczne często bagatelizujemy, ale gdy zaczynamy odczuwać nierówne bicie serca, to szybko udajemy się do lekarza.
Aby precyzyjnie zdiagnozować, co dolega naszemu sercu, należy przeprowadzić podstawowe badania. Lekarz pierwszego kontaktu powinien dać nam skierowanie na wizytę do kardiologa, który może zlecić dodatkowe badania. Wizyta u kardiologa rozpoczyna się od zebrania wywiadu, podczas którego lekarz zgromadzi szereg informacji, które mogą być pomocne, przy diagnozie i wyborze ewentualnego leczenia. Jednym z podstawowych badań jest rejestracja pracy serca.

Urządzeniem, które ją monitoruje — jest aparat holtera.

Nie trzeba specjalnych przygotować do badania. Wystarczy wziąć prysznic, ponieważ w trakcie nie wolno ciała moczyć wodą. Badanie jest przeprowadzane przeważnie w gabinecie lekarskim, jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Lekarz lub pielęgniarka przymocowuje do naszego ciała kilka elektrod, które za pośrednictwem cieniutkich kabelków są połączone z aparatem. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, działa na baterie i można je nosić przypięte do paska. Badanie trwa 24 godziny. Podczas niego należy wykonywać wszystkie codzienne czynności. Nie wolno niczego pomijać, po prostu trzeba zachowywać się normalnie.

Urządzenie będzie rejestrowała działanie serca. Każda anomalia będzie dokładnie widoczna. Dodatkowo pacjent musi robić notatki, w których będzie informacja o porach posiłków, spacerów, odpoczynku oraz czy i kiedy kierował pojazdem. Oczywiście musi też zapisywać wszelkie objawy złego samopoczucia, takie jak ble głowy, kołatanie serca czy zachwiania równowagi.
Dopiero gdy lekarz otrzyma pełen zestaw — wynik badania oraz notatki pacjenta, będzie mógł przystąpić do sporządzania diagnozy. Bardzo często występowanie różnych objawów, ciężko jest ze sobą powiązać. Aparat holtera jest niezwykle dokładny i czuły. Dzięki niemu można zdiagnozować krótkotrwałe zaburzenia rytmu pracy serca, które są praktycznie niemożliwe do wykrycia innymi metodami.

Łatwość w obłudzie, nie inwazyjność i niezwykła dokładność powodują, że to badanie jest bardzo skuteczne i stało się podstawą przy diagnozie chorób serca. Dla samego pacjenta może jest mało komfortowe, ponieważ przez całą dobę musi nosić aparat i pamiętać, aby zapisywać wszystkie czynności. Jednak na chwilę obecną nie ma bardziej skutecznego i dokładnego badania, które by w czasie rzeczywistym rejestrowało wszelkie anomalie w pracy serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here