Bolące hemoroidy

0
1403
bolące hemoroidy

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze. Jest to choroba cywilizacyjna. Należy do tych, które są najbardziej bolesne,a zarazem bardzo wstydliwe. Według statystyk choroba ta okresowo dotyczy co drugiego Polaka.
Hemoroidy to tak naprawdę naturalne struktury odbytu. Kształtem przypominają poduszeczki, które są wypełnione krwią. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu.

Wraz z mięśniami zwieraczami odbytu kontrolują także wydalanie

Kiedy guzki krwawnicze przestają odpowiednio działać następuje wstydliwy i bolesny problem. Stan ten pojawia się wtedy, gdy guzki rozciągają się ponad swoją miarę i wypełniają krwią. Nie są w stanie tej krwi nigdzie odprowadzić. Wpływa to właśnie na dolegliwości bólowe podczas pobytu w toalecie. Konsekwencją powiększenia guzków i zbytniego wypełnienia ich krwią, jest powstawanie stanów zapalnych oraz zapalenia tkanek odbytu.

Przyczyny żylaków odbytu (bo tak są nazywane bolesne hemoroidy) nie są do końca znane i nie zależą od wieku. Należy podkreślić, że sprzyja im siedzący tryb życia. Na tą chorobę dużo częściej zapadają więc pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy czy gracze komputerowi. Mogą także występować u ludzi jeżdżących konno i kolarzy.

Hemoroidy bardzo często występują u ludzi stosujących złą, niezdrową dietę. Są to jadłospisy pozbawione prawidłowej ilości błonnika oraz ze zbyt małą podażą płynów. Takie odżywianie prowadzi do zaprać, które predysponują do żylaków odbytu, ponieważ powodują nadmierne rozciąganie błony śluzowej odbytu.

Warto wspomnieć, że na hemoroidy zapadają bardzo często kobiety w ciąży. Jest to spowodowane uciskiem rosnącego płodu na układ żylny, co powoduje zaburzenia przepływu krwi, a następnie złą pracę jelit. Podczas porodu może dojść do nadmiernego rozciągania hemoroidów w efekcie mocnego parcia. Może to spowodować bolesną chorobę hemoroidalną.

Najczęściej jednak, żylaki odbytu dotyczą osób po 50 roku życia. W ich organizmie dochodzi do zwolnienia pracy jelit, co predysponuje do powstawania zmian chorobowych. Warto pamiętać wtedy o stosowaniu odpowiedniej diety oraz nawodnianiu organizmu.
Badania pokazują, że na bolące hemoroidy cierpią także osoby otyłe, zmagające się z biegunkami wywołanymi środkami przeczyszczającymi, uprawiające seks analny, kobiety po kilku porodach, ludzie po zabiegach chirurgicznych odbytu czy krocza.

Objawy żylaków odbytu są nieswoiste

Wyróżnia się jednak kilka głównych symptomów. Po pierwsze jest to dokuczliwe swędzenie odbytu, które warto od razu zgłosić lekarzowi w celu szybszego wyleczenia. Śluzówka odbytu jest bardzo podrażniona i często sączy się z niej wydzielina, co sprzyja stanom zapalnym w tych miejscach.

karetka

Po jakimś czasie pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia oraz śladowe ilości krwi na papierze toaletowym. Po dłuższym czasie może dojść do wypadnięcia guzka i chory może go wyczuć w okolicy odbytu. Po takim czasie hemoroidy same się cofają. W bardzo zaawansowanym stadium choroby, żylaki pozostają na zewnątrz i należy usunąć je chirurgicznie.

Hemoroidy to choroba, która rozwija się bardzo powoli. Nie należy więc lekceważyć pierwszych ich objawów. Im szybsze wykrycie, tym lepsze szanse na wyzdrowienie. Jeżeli pojawi się krwawienie z odbytu należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza (taki objaw może wskazywać też na raka odbytu).

Żylaki odbytu na wczesnym stadium zaawansowania można leczyć domowymi sposobami. Ulgę może przynieść nam nasiadówka m.in. z rumianku, kory dębu czy mieszanki ziołowej z rdestu, szałwii i kory kasztanowca. Należy pamiętać, że temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, gdyż zbyt wysoka może wywołać dodatkowe podrażnienie odbytu.

Kolejnym domowym sposobem są okłady z kostek lodu czy wilgotnych torebek herbaty.
Chorym pomaga także częste przemywanie miejsc objętych stanem zapalnym, wacikami nasączonymi wyciągiem z rumianku, aloesu czy kory dębu.

tabletki

Oprócz tych sposobów należy stosować prawidłową dietę. Spożywać dużo warzyw i owoców, produktów bogatych w błonnik, wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie i unikać jedzenia mogącego potencjalnie wywołać zaparcia. Warto taką dietę poszerzyć też o codzienną gimnastykę czy po prostu intensywny spacer.

W przypadku choroby na większym stadium zaawansowania, kiedy domowe sposoby nie pomagają, wdraża się leczenie farmakologiczne. Takimi metodami są gumkowanie (metoda Barrona), maści, czopki, tabletki, skleroterapia, laseroterapia, metoda Morinagi, metoda Longo, cięcie operacyjne.

Pamiętajmy, aby nie zaniedbać bolesnych hemoroidów, ponieważ mogą doprowadzić do wielu powikłań, m.in. bólu, niekontrolowanego skurczu mięśni zwieraczy odbytu i cewki moczowej, kłopotów z oddawaniem kału i moczu oraz krwawienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here