Choroby sercowo naczyniowe

0
1432
serce

Żyjemy coraz bardziej komfortowo. Bo mamy coraz lepsze samochody, coraz wygodniejsze mieszkania. Coraz częściej stać nas na dalekie wycieczki, a więc poznajemy świat i korzystamy z uroków życia podczas urlopu.

Mamy to wszystko dzięki ciężkiej wielogodzinnej pracy, którą poza dniami spędzonymi na urlopie wykonujemy niemalże każdego dnia. Naszej wyczerpującej pracy towarzyszy nieustanny stres. Lękamy się o złe wyniki w pracy O to, że ktoś będzie lepszy od nas i awans przejdzie nam koło nosa. Albo, że jak cokolwiek zwolnimy z pracą, to kontrahent pójdzie do innej firmy i nie zechce z nami robić interesów.

Stresu dodają nam nawet mniej znaczące rzeczy, jak na przykład to, że kolega ma lepszy samochód lub lepiej wyposażył dom. Koniecznie staramy się go dogonić, choć często kosztuje nas to dodatkowe godziny spędzone w pracy. A przy tym zaniedbywanie rodziny. A co najważniejsze zaniedbywanie własnego zdrowia, poprzez skracanie naszemu organizmowi czasu na odpoczynek.

A to wszytko prowadzi do jednego. Do zawału serca, choroby nadciśnieniowej, chorób sercowo naczyniowych, wrzodów żołądka, nerwic. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, że choroby sercowo naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. W Polsce też nie jest lepiej.

W naszym kraju ta choroba także jest przyczyną największej umieralności. Każdego roku z powodu chorób kardiologicznych umiera w Polsce około 175 tysięcy ludzi. Jest to niemalże 50 procent wszystkich zgonów. Pozostałe 50 procent stanowią zgony spowodowane wypadkami i różnymi chorobami. A jak jest na świecie ? Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego roku umiera 17,5 miliona osób właśnie z powodu choroby sercowo naczyniowej.

Czym są choroby sercowo naczyniowe potocznie zwane chorobami krążenia ?

choroby sercowo naczyniowe tabletki

Jest to schorzenie tkanek układu krążenia. A zwłaszcza serca, tętnic, oraz żył.
Każdego dnia lekarzom przybywa pacjentów z problemami kardiologicznymi. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat do zwiększenia zachorowalności na choroby układu krążenia. Poza stresem winowajcą jest także niezdrowy tryb życia i niezdrowe odżywianie. Zbyt mało uwagi w życiu codziennym poświęcamy na odreagowanie stresu.

Niezbyt lubimy czynnie wypoczywać. Wolimy siedzenie przed telewizorem, czy komputerem. Zamiast iść na jogging lub spacer najczęściej chwytamy pilota od telewizora i spoczywamy na kanapie ze stosem kanapek i kawą. Tak jest nam najlepiej odpoczywać. Ale czy dobrze jest naszemu sercu ? Zapewne nie jest mu dobrze, gdyż nie ma możliwości dotlenienia. A nasz organizm nie ma możliwości pozbycia się często występującej u wielu ludzi nadwagi, a może nawet już otyłości. A nadwaga również przyczynia się do chorób serca. Jak i do niewydolności żylnej i stawowej.

Jakie choroby zaliczane są do chorób sercowo naczyniowych ? Oto niektóre tylko z nich: choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, zespoły wieńcowe, choroby wsierdzia, miażdżyca, choroby mięśnia sercowego, kardiomiopatie, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płuc, choroby aorty i naczyń obwodowych, tętniak aorty, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.

Trzeba pamiętać, że w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów natychmiast należy zwrócić się do lekarza, bo to może uratować nam życie. W przypadku chorób krążenia najważniejsza jest szybka reakcja, bo od szybkości interwencji zależy leczenie, a często także rokowanie pacjenta. Wiele osób umiera, bo zbyt późni zwróciło się o pomoc do lekarza.

choroby operacja

Aby zmniejszył się procent zachorowań na choroby układu krążenia konieczna jest walka człowieka z czynnikami ryzyka. A więc konieczne jest wprowadzenie nawyków prawidłowego i zdrowego odżywiania, unikanie nałogów, wyrabianie nawyków aktywnego wypoczynku, kontrola wagi ciała, kontrolowanie nadciśnienia krwi, pomiar cukru, badanie ilości cholesterolu, dokonywanie pomiaru grubości ścian tętnic szyjnych, przeprowadzanie okresowych badań lekarskich. Takie działania mają na celu wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie uratowanie nam życia.

Warto wiedzieć, że przy niewydolności serca nie jest ono w stanie spełniać prawidłowo swojej funkcji. Nie może przepompować wystarczającej ilości krwi, aby zapewnić naszemu organizmowi dostateczna ilość tlenu, jak i składników odżywczych.

Wówczas pojawia się zmęczenie, duszność. Oraz obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. A wtedy tylko krok do zawału lub choroby naczyń mózgowych. Najczęstszym symptomem jest ból w klatce piersiowej, zaburzenia oddechowe i nudności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here