Dlaczego warto wykonać rezonans magnetyczny serca?

0
755
Dlaczego warto wykonać rezonans magnetyczny serca

Rezonans magnetyczny to technika diagnostyki obrazowej stosowana w medycynie. Za jej pomocą można wykryć wiele schorzeń, aby później móc je szybko wyeliminować. Dlatego regularne badania są tak ważne. W niniejszym poradniku dowiesz się, gdzie warto wykonać rezonans i na co zwrócić uwagę. Poznaj kilka ważnych szczegółów i ciesz się dobrym zdrowiem.

Kto powinien poddać się badaniu?

Diagnostykę obrazową w postaci rezonansu magnetycznego serca zaleca się przede wszystkim osobom po przebytych zawałach oraz wszystkim z podwyższonym ryzykiem zawałowym. Ponadto kardiolog może zalecić takie badania w wielu innych przypadkach np. przy podejrzeniu zapalenia mięśnia sercowego np. po przebyciu COVID-19.

Do podstawowych zalet rezonansu magnetycznego należy bardzo wysoka dokładność, dzięki czemu można wykryć stan zapalny w mięśniu sercowym czy cechy, które wskazują na przebyte zapalenie. Oczywiście warto postawić na profesjonalną opiekę kardiologiczną, aby mieć pewność, że badanie zostanie przeprowadzone rzetelnie i fachowo. Doskonałą propozycją będzie więc Poznańska Klinika Serca – rezonans magnetyczny, która przyjęła już wielu zadowolonych pacjentów.

Jak przygotować się do badania?

Do rezonansu magnetycznego serca należy się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że konieczne może być zabranie ze sobą wyników innych badań (USG, TK, MR czy RTG). Ponadto pacjenci powinni przed badaniem nie palić papierosów oraz nie podejmować wysiłku fizycznego, gdyż te czynności mogą wywołać przyspieszone bicie serca. Spożywanie kawy, herbaty, czekolady czy napojów energetycznych również może zaburzyć wynik. Jeżeli Twoje badanie przeprowadzane będzie z kontrastem, pozostań na czczo i pamiętaj o dostarczeniu wyników badań krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny.

Zwróć uwagę również na ubiór, który nie może obejmować żadnych metalowych wstawek, a jednocześnie powinien być wygodny. Zdejmij biżuterię, okulary, a z kieszeni wyciągnij klucze czy monety. Z racji, że rezonans magnetyczny trwa dosyć długo, dobrze jest wcześniej skorzystać z toalety. Oczywiście jeżeli bierzesz leki, nie musisz z nich rezygnować. 

Pamiętaj, że pole magnetyczne może uszkodzić karty magnetyczne, aparaty słuchowe czy sprzęty elektroniczne.

Czy istnieją przeciwskazania?

W przypadku niektórych osób mogą pojawić się przeciwskazania do wykonania rezonansu. Dotyczą pacjentów z metalowymi klipsami wewnątrzczaszkowymi, stymulatorami ośrodkowego układu nerwowego czy rozrusznikami serca. Badanie nie może być przeprowadzone u pacjentów z protezami stawów, szwami czy metalowymi elementami znajdującymi się w ciele. Przeszkodą bywa również klaustrofobia. 

Pamiętaj, że eksperci z Poznańskiej Kliniki Serca w przypadku kardiowerterów czy stymulatorów serca mogą wyznaczyć termin na badanie z pełnym zapobieganiem, które zostanie przeprowadzone w bezpiecznych warunkach. 

Pacjentki w ciąży mogą być poddane badaniu, choć nie zaleca się wykonywać go w pierwszym trymestrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here