Do jakiego lekarza z hemoroidami

0
1766
do jakiego lekarza z hemoroidami

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to uciążliwe schorzenie. Cierpi na nie podobno co drugi Polak. Na szczęście jednak, hemoroidy da się pokonać bardzo prostymi sposobami: zarówno domowymi, jak i sięgając po nieinwazyjne środki farmaceutyczne. Poniżej podpowiadamy, jak wyleczyć hemoroidy!

Czym są hemoroidy?

Żylaki odbytu to poduszeczki przyklejone do ścian odbytu. Dzięki nim, kanał odbytniczy jest szczelny, a my mamy pełną kontrolę nad oddawaniem gazów i kału. Poduszeczki opróżniają się z krwi, gdy odczuwamy parcie na zwieracze. Wówczas możliwe jest wypróżnienie. Proces chorobotwórczy rozpoczyna się wówczas, gdy poduszeczki nie opróżniają się w ogóle lub w pełni z krwi na żądanie.

Nie jest też dobrze, gdy wspomniane poduszeczki rozciągają się i wypełniają krwią ponad miarę. Wówczas krew zalega, a w organizmie człowieka łatwo może dojść do stanów zapalnych.
Stan zapalny może obejmować nie tylko odbyt, ale przenosić się na pozostałe tkanki ciała, zagrażając nie tylko naszemu zdrowiu, ale również i życiu.

Przyczyny powstawania żylaków odbytu
Żylaki odbytu mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy. Oczywiście istnieją czynniki sprzyjające pojawieniu się żylaków. Im mniej sportu uprawiamy i im więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej jednocześnie, tym bardzie jesteśmy narażeni na pojawienie się tej uporczywej choroby.

Jest to w zasadzie choroba zawodowa kierowców, osób siedzących bardzo długo przy komputerze bez ruchu, ale też osób takich jak miłośnicy jazdy konno. Pozycje, jakie przyjmują te osoby sprzyjają rozwojowi żylaków odbytu ze względu na to, że zaburza się w nich krążenie krwi w okolicach odbytu.

Hemoroidy u kobiet

Hemoroidy częściej dotykają kobiety, które urodziły trójkę i więcej kobiet. Dodatkowo, na żylaki odbytu często cierpią osoby, które często uprawiają seks analny. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu hemoroidów jest też częste zażywanie środków przeczyszczających, które wywołują biegunki.

lekarz ogólny

Inne grupy ryzyka to osoby starsze – tutaj ryzyko zwiększa się ze względu na rozluźnienie skóry, do którego naturalnie dochodzi z wiekiem. Również osoby po operacjach okolicy odbytu i krocza powinny być stale pod kontrolą lekarza: ryzyko wystąpienia hemoroidów w różnym stopniu jest u nich zwiększone niż u osób, które nie miały żadnej interwencji chirurgicznej.

Hemoroidy a dieta
Powstawaniu hemoroidów sprzyja nie tylko siedzący tryb życia, ale także specyficzna dieta. Osoby, które nie jedzą wystarczającej ilości błonnika są szczególnie narażone na pojawienie się żylaków odbytu. Dieta uboga w płyny również sprzyja powstawaniu hemoroidów ze względu na to, że doprowadza do zaparć, a przy zaparciach odbyt jest szczególnie narażony na rozciąganie błony śluzowej.

Hemoroidy a ciąża
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na powstawanie żylaków odbytu. Wszystko przez zmiany hormonalne, jakie dokonują się w tym stanie w organizmie kobiety. Dodatkowo, płód od końca drugiego trymestru jest już na tyle duży, że naciska ciężarem swojego ciała na układ żylny.

Przeciążony układ żylny nie jest w stanie sprawnie odciągać krew z odbytu. Jeśli przyczyna powstawania hemoroidów u kobiety to faktycznie tylko ciąża, wówczas warto po protu poczekać, a po porodzie wszystko wróci do normy. Jeśli jednak ciąża minie, a żylaki zostaną, wówczas należy udać się do lekarza i zastosować leczenie.

Gdy hemoroidy nie ustąpią po ciąży
Do jakiego lekarza z hemoroidami? Zajmuje się tym proktolog.
Lekarz zbada, w jakim stopniu zaawansowania znajduje się nasza choroba i adekwatnie do tego zaordynuje nam leczenie. Zwykle wystarcza picie dużej ilości płynów dziennie: od dwóch do trzech litrów dziennie.

do jakiego lekarza

Takie nawodnienie organizmu, a co za tym idzie, zmiana konsystencji stolca spowoduje, że problem przestanie być dotkliwy. Należy dołączyć do tego oczywiście odpowiednią dietę: bogatą przede wszystkim w błonnik, a więc trzeba zaprzyjaźnić się z owocami i warzywami w dużych ilościach, spożywanych codziennie!

Leczenie hemoroidów: czopki i tabletki
Gdy hemoroidy mają zaawansowaną postać, wówczas konieczne jest stosowanie czopków lub tabletek. Mają działanie przeciwzapalne i przede wszystkim zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości, do których należy zaliczyć swędzenie odbytu oraz pieczenie lub zwyczajny ból w najgorszych przypadkach.

Naturalne sposoby na hemoroidy
Wiele z tych specyfików ma naturalny skład: na przykład wyciągi z kasztanowców lub przetworzone wyciągi z pąków topoli. Często poleca się więc, aby poczytać skład najbardziej popularnych leków na hemoroidy i zrobić sobie nasiadówki ze składników roślinnych znajdujących się na etykiecie. Na przykład nasiadówki z kory dębu lub z rumianku będą pomocne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here