Domowe leczenie hemoroidów

0
1446
domowe leczenie hemoroidów

Hemoroidy są jednym z bardziej popularnych i wstydliwych schorzeń. Posiada je każdy, inaczej zwane są guzkami krwawniczymi. W momencie gdy zaczynają nieprawidłowo działać, stanowią problem. Gdy hemoroidy rozciągają się i wypełniają ponad miarę krwią, której nie mogą opróżnić, możemy mówić o schorzeniu.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Mogą się one przytrafić w każdym wieku. Ich powstawaniu bardzo sprzyja siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, co powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicach odbytu. W szczególności dotyczy to ludzi, którzy wykonują takie zawody jak kierowca i pracownik biurowy. Ulubione hobby również może być ich przyczyną. Zagrożone są osoby jeżdżące konno, kolarze oraz zapalczywi gracze gier komputerowych. Winą powstawania żylaków możemy również obarczyć złą dietę.

Najczęściej jest to odżywianie ubogie w błonnik ( warzywa, kasze, owoce oraz pieczywo razowe) i nieprzyjmowanie dostatecznej ilości płynów. Powoduje to, że jelita zmuszone są do większej pracy, a w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej odbytu.

Do powstawania hemoroidów przyczynia się również ciąża

W zaawansowanej ciąży rozwijający się płód uciska na układ żylny, co w konsekwencji utrudnia przepływ krwi. Grupą ryzyka objęte są także osoby otyłe z przewlekłą niewydolnością krążenia oraz osoby po operacjach odbytu i krocze. Przyjmowanie dużej ilości tabletek przeczyszczających również może spowodować żylaki poprzez wywołaną biegunkę. Ze względu na obniżone napięcie mięśniowe w grupie ryzyka również są osoby starsze.

tabletki

Leczenie hemoroidów

Zależy ono przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Stałym elementem wspomagającym leczenie jest picie 2-2,5 litra płynów dziennie. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w warzywa oraz owoce. Należy jednak w szczególności uważać na produkty, które mogą wywołać zaparcia.
Hemoroidy II i III stopnia można leczyć metodą Barrona. Polega ona na nałożeniu na nasadę guzka gumowego pierścienia, który spowoduje odcięcie dopływu krwi. Następstwem tej czynności jest jego obumarcie oraz odpadnięcie.

Proktolog również może nam zapisać różnego rodzaju maści oraz czopki. Zmniejszają one obrzęk oraz świąd.
Małe hemoroidy możemy leczyć za pomocą skleroterapii. Polega ona na podaniu zastrzyku w śluzówkę guzka. Powoduje to zakrzep w miejscu podania, a w konsekwencji odpadnięcie. Koszt zabiegu wynosi od 150-300 zł, a po jego przeprowadzeniu mogą zdarzyć się niewielkie krwawienia z odbytu.

Droższą metodą jest laser. To wydatek ok. 600 zł. Wysoka temperatura lasera powoduje obkurczenie oraz zamknięcie naczyń krwionośnych. Ostatecznie tkanki guzka zostają zniszczone.

Oprócz powyższych metod pozbycia się żylaków, możemy spróbować znanego od lat sposobu jakim jest domowe leczenie hemoroidów. Ulgę przynoszą nasiadówki np. z kory dębu czy rumianku. Należy pamiętać, że woda nie może być zbyt gorąca. We wczesnym stadium choroby pomagają również środki powodujące pęcznienie stolca.

Aby sprawić sobie ulgę i skurczyć naczynia krwionośne, dobre są okłady z lodu. Jeśli posiadamy w domu niefiltrowany i niepasteryzowany ocet jabłkowy, pomoże on w zmniejszeniu świądu. Zaparzona torebka czarnej herbaty i zrobiony z niej okład, skutecznie zmniejszy stan zapalny.

domowe leczenie

Objawy hemoroidów

Przede wszystkim jest to dokuczliwe swędzenie odbytu. Objaw ten często jest ignorowany przez pacjentów, a nie powinien. Wczesne zdiagnozowanie żylaków, pomoże je szybciej wyleczyć. Świądowi również towarzyszy sącząca się wydzielina, która może prowadzić do zapalenia odbytu.

Następstwem tego jest niewielka ilość krwi, często zauważana na papierze toaletowym. Jeśli chory nie podejmie leczenia z czasem dochodzi do wypadania guzka na zewnątrz, można go wtedy wyczuć w okolicy odbytu. Powiększone guzki często są objawem uczucia niepełnego wypróżnienia. Gdy guzek nie cofnie się do wewnątrz, może dojść do ostrego stanu zapalnego.

Profilaktyka
Aby zminimalizować ryzyko powstawania hemoroidów należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim powinniśmy prowadzić aktywny tryb życia. Nie muszą to być wykańczające codzienne treningi. Tak samo dobre będą regularne spacery czy też pływanie. Jeżeli praca wymaga od nas długiego siedzenia, powinniśmy sprawić sobie twarde krzesło.

Należy również pamiętać aby robić sobie przerwy, co jakiś czas wstając i rozciągając się. Przyjrzyjmy się również temu co jemy i unikajmy produktów wywołujących zaparcia. Jeżeli zauważymy u siebie jakikolwiek objaw który mógłby wskazywać na pojawianie się żylaków, udajmy się do proktologa. Wcześniej wykryte, dają większą szanse na szybsze wyleczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here