Hemoroidy wewnętrzne

0
501
tabletki na hemoroidy

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że objawy hemoroidów wewnętrznych będą nasilały się wraz z postępem choroby. Oczywiście na samym początku będą zauważalne małe krwawienia z odbytu, jednak w momencie, gdy hemoroidy wypadną na zewnątrz dojdzie do tego nie tylko i wyłącznie świąd, ale również pieczenie i inne procesy zapalne. Trzeba mieć świadomość, że hemoroidy wewnętrzne można leczyć zarówno sposobami domowymi, jak i farmakologicznie.

Nie wszyscy mają świadomość, że w okolicach odbytu naturalnie znajdują się struktury naczyniowe, których zadaniem jest ułatwianie przy wypróżnianiu się. Mogą one jednak przekształcić się w żylaki odbytu, w przypadku, gdy napór na nie nie będzie częsty, albo zbyt duży. Do możliwych przyczyn wewnętrznych hemoroidów koniecznie należy zaliczyć ciążę, brak ruchu, przewlekłe zaparcia, poród czy wodobrzusze.

Hemoroidy wewnętrzne a hemoroidy zewnętrzne – objawy, rozpoznanie

Warto wiedzieć, że hemoroidy wewnętrzne powstają wewnątrz odbytu, nie są również widoczne na zewnątrz. Z kolei zewnętrzne hemoroidy mają postać guzków występujących na zewnątrz odbytu. Hemoroidy wewnętrzne różnią się od hemoroidów zewnętrznych symptomami, należy jednak mieć świadomość, że bardzo często występują także jednocześnie.

Hemoroidy wewnętrzne dają jednak bardzo wyraźne objawy, które występują przede wszystkim w zaawansowanym stadium. Należy do nich zaliczyć: nietrzymanie stolca, pieczenie odbytu, świąt odbytu, wydalanie razem z kałem śluzu, jasnoczerwona krew czy krwawienie z odbytu w trakcie oddawania stolca albo po wypróżnieniu.

u lekarza

Żylaki wewnętrzne odbytu należy podzielić ze względu na ich stopień zaawansowania. Wyróżniamy cztery grupy, którym towarzyszą właściwe dla danego stadium objawy:

I stopień – hemoroidy wewnętrzne nie są widoczne gołym okiem, znajdują się w kanale odbytu. Nie tylko są bezbolesne, ale również przyczyniają się do niewielkiego krwawienia widocznego np. na papierze toaletowym.

II stopień – hemoroidy w trakcie parcia będą wydostawały się na zewnątrz, jednak same wrócą do środka. Będą przyczyniały się do swędzenia, a także odczuwania dyskomfortu. Osoba w tym stadium będzie również miała wrażenie niepełnego wypróżnienia się. Krwawienia będą także większe w porównaniu do pierwszego stopnia.

III stopień – guzki krwawnicze w trakcie parcia będą wychodziły na zewnątrz, ale w ostateczności nie wrócą do środka. Wystarczy je bowiem tam umieścić za pomocą ręki. Guzki krwawnicze będą skutkowały bólem, a także nasilającym się krwawieniem oraz wydalaniem bardzo dużych ilości śluzu ze stolcem. Odczuwalny będzie również świąd odbytu. Mogą wystąpię także podrażnienia oraz inne reakcje zapalne.

IV stopień – żylaki odbytu będą znajdowały się stale na zewnątrz, nie będzie także możliwe ich przemieszczenie. Będą objawiały się krwawieniami, bólem, mogą również zanieczyszczać i przyczyniać się do zakrzepów.

hemoroidy wewnętrzne

Trzeba także mieć świadomość, że rozpoznanie hemoroidów będzie zasadniczo różniło się w zależności od ich zaawansowania. Guzki krwawnicze I oraz II stopnia można rozpoznać za pomocą badania dotykowego przez odbyt, albo badaniu anoskopii. Z kolei anoskopia polega na wprowadzeniu odpowiedniego wziernika posiadającego źródło światła. W ten sposób możliwe jest obejrzenie tkanek, a także postawienie właściwej diagnozy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że żylaki III oraz IV stopnia będą widoczne gołym okiem.

Ponadto warto wiedzieć, że krwawiące hemoroidy wewnętrzne bardzo rzadko będą powodowały niedokrwistość, nawet w przypadkach, gdy straty krwi będą częste. Dodatkowo od krwawienia hemoroidów koniecznie trzeba odróżnić krew w kale, czyli ciemniejszy kolor stolca oraz skrzepy krwi znajdujące się w stolcu. Nie wszyscy mają świadomość, że krew występująca w kale może być objawem bardzo poważnych chorób układu pokarmowego.

Doskonałym przykładem mogą być wrzody czy nawet rak. Z kolei wypadające hemoroidy wewnętrzna mogą być skutkiem zupełnie innej choroby, należy to ustalić jeszcze przed rozpoczęciem procesu leczenia. Należy mieć świadomość, że hemoroidy mogą być objawem nie tylko i wyłącznie szczeliny odbytu, ale również nowotworu odbytu, choroby Leśniewskiego-Crohna czy wypadania odbytu.

Rekomendowane jest rozpoczęcie domowego leczenia hemoroidów wewnętrznych, jak tylko zostaną zaobserwowane pierwsze objawy. Koniecznie warto udać się wtedy do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here