Jak boli serce

0
2291
serce

Ból w klatce piersiowej najczęściej kojarzy się z chorobami serca, chociaż wcale nie musi ich oznaczać. Wiele schorzeń objawia się bólem w tej okolicy. Aby rozpoznać, że przyczyną dolegliwości jest choroba serca, należy wiedzieć jakimi cechami charakteryzuje się ból tego narządu. A więc jak boli serce?

Gdzie lokalizuje się ból serca?

Najbardziej typową lokalizacją bólu serca jest klatka piersiowa, najczęściej za mostkiem. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie ta dolegliwość może być odczuwana. Zdarza się również, że ból pojawia się w nadbrzuszu. W przypadku zawału serca, może on promieniować do lewego ramienia, lewej dłoni i palców rąk, a także do szyi i żuchwy. Często objawy bólu serca są nietypowe, na przykład pacjent odczuwa go jedynie na obszarze promieniowania, np. tylko w lewej dłoni. Takie nietypowe objawy częściej pojawiają się u kobiet lub u osób chorujących na cukrzycę.

Jaki charakter ma ból serca?

Pacjenci najczęściej zgłaszają ból jako piekący lub palący. Czasami opisują go również jako gniotący lub rozpierający, albo jako uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Jest to kwestia indywidualna, jednakże ból serca najczęściej przyjmuje wyżej wymienione postaci. Można o nim powiedzieć, że zapiera dech w piersiach, gdyż często towarzyszy mu duszność i trudności z oddychaniem.

Jak mocno boli serce?

Kwestia nasilenia bólu jest indywidualna i zależy od przyczyny tego bólu. Jeżeli jest on spowodowany niewielkim niedokrwieniem mięśnia sercowego, wówczas pojawia się on po wysiłku, jest dość silny i ustępuje po chwili odpoczynku. Z kolei jeśli przyczyną bólu jest zawał, ma on raczej duże nasilenie i nie ustępuje po odpoczynku. W skali od 1 do 10 siła bólu serca plasuje się w okolicach 7-10 w zależności od indywidualnej tolerancji bólu.

serce ekg

Jakie inne objawy towarzyszą bólowi serca?

Oprócz bólu, choroby serca przejawiają się szeregiem innych objawów. Często pojawiają się uczucie niepokoju i kołatania serca. Mogą wystąpić również osłabienie, omdlenia lub utraty przytomności. Pacjenci czasami skarżą się również na nudności i wymioty, oraz zawroty głowy. Bólom serca najczęściej towarzyszy duszność i kłopoty z oddychaniem.

Co innego może boleć w klatce piersiowej?

Sam ból w klatce piersiowej nie świadczy jeszcze o chorobie serca. W tej lokalizacji często objawiają się zaburzenia w obrębie przełyku, jego żylaki, owrzodzenia, pęknięcie, czy po prostu zgaga. Czasem może zdarzyć się, że ból związany z zapaleniem trzustki lokalizuje się w podobnym miejscu co ból sercowy. Dolegliwości w obrębie klatki piersiowej i nadbrzusza wymagają szerokiej diagnostyki i niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu.

Co może oznaczać ból serca?

Ból serca jest najczęściej utożsamiany z zawałem, ale nie jest to jedyna jego przyczyna. Może on świadczyć o miażdżycy w tętnicach wieńcowych, czyli naczyniach zaopatrujących serce w krew. Wówczas ból pojawia się po wysiłku i ustępuje po odpoczynku. Przyczyną może być oczywiście wspomniany wyżej zawał serca, który jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta i wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej.

jak boli serce

Inne przyczyny są zdecydowanie rzadsze i może to być tamponada serca, czyli pęknięcie ściany serca i krwawienie do worka osierdziowego, guzy serca takie jak śluzak, czy ostra niewydolność serca spowodowana na przykład pęknięciem jednego z mięśni brodawkowatych, czuwających nad prawidłową funkcją zastawek.

Co zrobić, gdy odczuwamy ból sercowy?

To, co z pewnością powinna zrobić osoba skarżąca się na charakterystyczny ból w klatce piersiowej to jak najszybsze złożenie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on zdiagnozować, czy przyczyna rzeczywiście leży po stronie mięśnia sercowego i ewentualnie pokierować dalej na badania i na wizytę u specjalisty kardiologa. Jeżeli chory podejrzewa u siebie chorobę serca, nie powinien zwlekać z wizytą, gdyż odłożenie jej w czasie może skutkować poważnym uszkodzeniem narządu i nieprzyjemnymi następstwami zdrowotnymi.

Jak chronić serce przed uszkodzeniem?

Wśród najważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób serca należy wymienić starszy wiek, płeć męską, palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Aby chronić ten kluczowy dla życia narząd, należy dbać o własne zdrowie i kontrolować choroby przewlekłe takie jak wspomniane nadciśnienie i cukrzyca przy pomocy stosowania się do zaleceń lekarskich. Nie bez znaczenia jest również dieta i styl życia. Należy unikać przetworzonej żywności, używek oraz nadmiernego stresu, a nie stronić od codziennej aktywności fizycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here