Jak leczyć depresję? Poznaj dostępne metody terapii

0
173
Jak leczyć depresję

Terapia to skuteczne narzędzie w leczeniu depresji. Ponieważ coraz więcej osób cierpi na zaburzenia depresyjne, temat psychoterapii zyskuje na popularności. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć depresję, pomocne może okazać się przeanalizowanie dostępnych metod terapii. Znajdziesz je w tym artykule.

Depresja – metody terapii

Psychoterapia jest oparta na kontakcie międzyludzkim, w którym stosowane są różne metody psychologiczne. Istnieje mnóstwo rodzajów terapii – bardziej lub mniej skutecznych – które mają na celu trwałą poprawę stanu psychicznego pacjenta. Jedną z nich jest terapia poznawczo-behawioralna. To najbardziej znana forma leczenia. Liczne badania potwierdzają, że jest szczególnie skuteczna. Każdy człowiek na podstawie doświadczeń czy też środowiska uczy się określonych wzorców zachowań, które nie zawsze są słuszne. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej można zyskać większą kontrolę nad swoim zachowaniem, które wiąże się z myślami i emocjami. W leczeniu depresji jest to bardzo przydatne, ponieważ pacjent nabywa umiejętności radzenia sobie ze swoimi stanami. Dobrą alternatywą dla tej formy terapii będzie psychoanaliza. Skupia się ona głównie na poznaniu przyczyn depresji i uporaniu się z traumami czy wzorcami, które je spowodowały. Z kolei terapia interpersonalna łączy w sobie elementy terapii poznawczo-behawioralnej i psychodynamicznej. Polega ona na wzmocnieniu osobowości na podstawie analizy relacji międzyludzkich i najważniejszych więzi emocjonalnych pacjenta.

Jak leczyć depresję – psychiatra, który może pomóc

W podjęciu decyzji odnośnie konkretnej formy terapii kluczowy głos będzie miał lekarz psychiatra. Po konsultacji z pacjentem może on doradzić konkretny nurt psychoterapii, który według niego przyniesie najlepsze rezultaty. Często decyduje również o wprowadzeniu farmakoterapii. Dobiera farmaceutyki pozwalające pozbyć się symptomów depresji. Na stronach takich jak ta https://psychiatrzy.pl/podejrzewasz-depresje/ znajdziesz informacje opracowane przez psychiatrów, którzy podpowiadają, jak leczyć depresję. Pomoc lekarza jest często niezbędna, by wyjść z choroby, dlatego nie warto z nią zwlekać. Wizyta u psychiatry wygląda podobnie jak u lekarza rodzinnego, więc nie musisz się niczym stresować. Znajdź dobrego specjalistę, a z pewnością uda Ci się wyleczyć depresję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here