Jak ważna jest wysoka klasa wózka inwalidzkiego dla dziecka?

0
1433
Jak ważna jest wysoka klasa wózka inwalidzkiego dla dziecka?

Nie ma wątpliwości co do tego, że wózek inwalidzki dla dziecka musi być maksymalnie bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Na rynku sprzętów medycznych można dostać wiele wózków w różnych przedziałach cenowych. Po czym poznać, w który wózek warto zainwestować?

Przeanalizuj potrzeby

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki wózek inwalidzki dla dziecka będzie najlepszy, dopóki nie sprawdzimy kilku rzeczy. Po pierwsze: tego, w jakich warunkach będziemy używać wózka. Osobom, który potrzebny jest tylko do przemieszczania się po domu czy mieszkaniu i ewentualnie po okolicy, nie będzie potrzebny mocno zwrotny sprzęt. W takiej sytuacji tańszy wózek jest lepszym rozwiązaniem. Jednym z prostszych, ale zarazem maksymalnie bezpiecznych modeli jest na przykład wózek inwalidzki dla dzieci GEMINI 32. To lekki i trwały wózek, który umożliwia bezproblemową zmianę kierunku jazdy poprzez zmianę pozycji rączki. Wózek bez problemu można złożyć do transportu, by zmieścił się nawet w małych samochodach. Jego dużą zaletą jest też konstrukcja modułowa, która umożliwia doposażenie wózka w dodatkowe opcje odpowiadające bieżącym potrzebom użytkowników. Osobom, które lubią spędzać czas aktywnie, polecamy wózek inwalidzki dla dzieci SAGITTA KIDS SI. Jest on nie tylko bardzo lekki, ale też zwrotny. Wyróżnia go wysoka manewrowalność i idealnie wyważony środek ciężkości, dzięki czemu umożliwia dzieciom komfortowe przemieszczanie się na różnych podłożach. Ten model posiada też regulację kąta nachylenia, wysokości oparcia oraz napięcia siedziska.

Dlaczego wózek powinien być dobrany idealnie?

Ponieważ ma on ułatwiać dziecku udział w życiu społecznym. Jeśli wózek będzie zbyt ciężki lub zbyt mało zwrotny, znacząco opóźni dziecko w porównaniu do reszty i zarazem może zniechęcić malucha do wychodzenia z domu. Wózek powinien być pomocą, a nie przeszkodą – warto o tym pamiętać. Lepiej zainwestować w droższy model, jeśli będzie on faktycznie ułatwiał życie dziecku.

Przed zakupem warto też skonsultować się z fizjoterapeutą albo lekarzem i ustalić, czy wybrany przez nas wózek będzie odpowiedni dla użytkującego. Niektórzy podczas jazdy muszą mieć dodatkowo przypięty pas wokół miednicy z uwagi na bezpieczeństwo – zachęcamy do sprawdzenia, czy wybrany model posiada opcję przypięcia pasa. Taką opcję ma m.in. wspomniany wózek inwalidzki dla dzieci Sagitta KIDS. Maksymalne obciążenie dla tego modelu to 60 kilogramów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na pewno na sprawność hamulców. Jeśli chcemy mieć pewność, że hamulce będą działały bez zarzutu, lepiej zainwestować w nowy wózek. Używane mogą mieć już nieco zużyte hamulce i nie będą przez to reagowały tak szybko, jak powinny. Sugerujemy również zwrócić wcześniej uwagę na to, czy wybrany model umożliwia zmianę ustawienia osi. To dosyć istotne, ponieważ im ostrzejszy kąt wytworzy się między kołem a podłożem, tym bardziej zwiększy się zwrotność wózka. U dzieci, które nie mają zbyt dużej siły na to, by w razie czego zahamować ręcznie, duże nachylenie może sprzyjać ewentualnym wypadkom.

Dodatkowe pomoce

W wózkach dla dzieci często przydają się: poduszeczki lędźwiowe, stoliki terapeutyczne, elastyczne podparcie głowy, półki pod respirator, kamizelki i pasy stabilizujące oraz stoliki i barierki montowane na podłokietnikach. Warto przed zakupem sprawdzić, czy wózek posiada interesujące nas opcje, a jeśli nie – czy istnieje możliwość doposażenia go. Pełne wyposażenie wymienione powyżej znajdziecie między innymi w wózku inwalidzkim dla dzieci GEMINI 2 32. To kompleksowo wyposażony model, który powinien w pełni zadowolić małych użytkowników wózka. Jego maksymalne obciążenie wynosi 35 kilogramów, dlatego jest to wózek przeznaczony raczej dla małych dzieci. Dla tych starszych polecamy modele z większą nośnością, do 60 kilogramów. Duże dzieci mogą też już korzystać z wózków dla dorosłych, pod warunkiem, że są one dostosowane do ich wzrostu oraz posiadają funkcje, które ułatwiają maluchowi przemieszczanie się.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał we współpracy z właścicielem sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here