Kiedy do ginekologa?

0
978

Dolegliwości kobiece – tą wdzięczną nazwą określa się wiele różnych chorób i przypadłości związanych ze zdrowiem kobiecych stref intymnych. Do specjalisty z dziedziny ginekologii udają się zarówno osoby cierpiące na różnego rodzaju zakażenia jak i te z poważnymi problemami zdrowotnym, jak np. rak szyjki macicy. Co skłania kobiety do szukania lekarza i wpisywania w wyszukiwarkę frazy „ginekolog Katowice” czy „klinika ginekologiczna Katowice”? Jakie są najczęstsze przyczyny konsultacji ginekologicznych?

Upławy

Ponad 50% kobiet zgłaszających się do ginekologa cierpi z powodu upławów. Ich przyczyny mogą być bardzo różne – zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, choroby przenoszone drogą płciową. Każdy typ upławów powinien skłonić kobietę do wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Zaburzenia miesiączkowania i krwawienia między miesiączkami

Regularny cykl miesiączkowania jest oznaką zdrowia, dlatego każde jego zaburzenie powinno budzić niepokój. Właśnie niepokój z powodu braku miesiączki najczęściej skłania kobiety do wpisana w wyszukiwarkę frazy „klinika ginekologiczna Katowice” czy „ginekolog wizyty”. I bardzo słusznie, ponieważ jest to niezwykle ważny objaw. Zdrowa kobieta miesiączkuje regularnie. Brak miesiączki może wskazywać na ciążę, ale też na szereg groźnych chorób, nie tylko układu rozrodczego.

Bóle w podbrzuszu

Jeśli brak miesiączki wiąże się głównie z lękiem o ciążę, to bolesne miesiączki i bóle w podbrzuszu są uciążliwością uniemożliwiającą często normalne funkcjonowanie. Wiele kobiet z tym właśnie problemem zgłasza się do lekarza.

Antykoncepcja

Bardzo duża grupa kobiet regularnie odwiedza ginekologa z powodu stosowanej metody antykoncepcji. W przypadku antykoncepcji hormonalnej czy wkładek domacicznych kontrole u specjalisty ginekologa są nieodzowne. Bardzo dobrze służy to zdrowiu kobiety, ponieważ wiąże się z przestrzeganiem zalecanych badań kontrolnych, takich jak cytologia. Ma to znaczenie dla profilaktyki wielu chorób, w tym raka szyjki macicy.

Wszystkie powyższe przyczyny są realnymi powodami do wizyty u ginekologa. Zdarza się, że przed udaniem się do lekarza powstrzymuje kobiety ewentualny koszt wizyty. Jednak wystarczy sprawdzić choćby w internecie, gdzie jest najbliższa przychodnia ginekologiczna dostępna w ramach składki NFZ (np. wpisując „ginekolog Katowice NFZ”), żeby znaleźć gabinet, w którym za wizytę nie trzeba będzie płacić. Nie ma istotnych powodów, żeby rezygnować z wizyt w klinice ginekologicznej. Dla kobiet powinien to być po prostu stały punkt w kalendarzu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here