Kiedy lekarz zleca tomografię zatok?

0
598
Kiedy lekarz zleca tomografię zatok

Tomografia komputerowa zatok przynosowych pozwala dokładnie i dokładnie określić chorobę zatok, guzów oraz zdiagnozować polipy.

W tych przypadkach lekarz najczęściej zleca tomografię zatok

Sinus CT to nieinwazyjny test diagnostyczny, który pomaga lekarzom diagnozować i leczyć choroby zatok przynosowych. W przypadku tomografii komputerowej zatok przynosowych z reguły na badanie wysyłają lekarze laryngolodzy.

Tomografia komputerowa jest metodą diagnostyczną opartą na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, które oddziałuje na badaną część ciała pacjenta pod różnymi kątami. Czujniki aparatu odbierają dane o skanowaniu warstwa po warstwie, które są przetwarzane przez komputer i „układane” w ogólny obraz, badany przez radiologów na monitorze komputera, mogą być drukowane na kliszy rentgenowskiej lub rejestrowane na płytach CD. Tomografia komputerowa zatok przynosowych dostarcza lekarzom bardziej szczegółowych informacji na temat anatomii, możliwości rozwojowych i procesów patologicznych zatok. Zatoki przynosowe, czasami nazywane zatokami, są pustymi, wypełnionymi powietrzem strukturami. Zatoki znajdują się w obrębie kości twarzy i otaczają jamę nosową. 

Tomografia komputerowa zatok służy głównie do:

  • Wykrywania chorób zapalnych zatok przynosowych, torbieli.
  • Wizualizacji opcji rozwoju zatok.
  • Określenia planu operacji. Lekarz laryngolog otrzymuje informacje o anatomii zatok, obecności anomalii, wad rozwojowych, rozprzestrzenianiu się procesu.

Oceny zatok wypełnionych płynem lub ocena pogrubienia wyściółki zatok.

  • Diagnostyki procesów nowotworowych.
  • Diagnozy urazowego urazu.

Ponieważ metoda badania opiera się na prześwietleniu rentgenowskim, ma również przeciwwskazania: jest przepisywana dzieciom i kobietom w ciąży tylko w nagłych przypadkach. Chociaż nie jest to pożądane dla matek karmiących piersią, możliwe jest skanowanie CT. Jeśli jednak diagnoza jest postawiona z kontrastem, należy unikać karmienia przez 24 godziny po zabiegu. Osoby ze znaczną otyłością (z reguły powyżej 120 kilogramów) nie będą mogły poddać się zabiegowi ze względu na parametry techniczne urządzenia.

W niektórych przypadkach, aby postawić dokładniejszą diagnozę, aby zwizualizować rozprzestrzenianie się procesu patologicznego, można wykonać tomografię komputerową zatok przynosowych z kontrastem. Podczas przeprowadzania tomografii z kontrastem ważne jest również, aby pacjent nie miał alergii na substancje zawierające jod, niewydolność nerek, ciężką cukrzycę. Trudności w badaniu mogą pojawić się u pacjentów, którzy nie mogą pozostać w bezruchu z powodu silnego bólu lub osobliwości choroby, a także u dzieci.

Tomografia komputerowa zatok nosowych nie wymaga wstępnego przygotowania i może być wykonana o każdej porze dnia. Przed badaniem z dożylnym środkiem kontrastowym pacjent musi przejść badania krwi na poziom mocznika i kreatyniny, ograniczyć przyjmowanie pokarmu na około dwie godziny przed badaniem.

W celu wykonania rezonansu magnetycznego mózgu pacjent zostanie poproszony o udanie się do specjalnie wyposażonego pomieszczenia, w którym zainstalowany jest tomograf. Następnie zostanie umieszczony na wysuwanym stole, który podczas sesji będzie wyposażony w cewkę elektromagnetyczną wyposażoną w superczułe czujniki na głowie pacjenta. Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego mózgu i zatok lekarz przeprowadzi z pacjentem osobistą konsultację, podczas której zbierze dane z wywiadu. Dodatkowo wyjaśnione zostaną kwestie dotyczące kontaktu z personelem medycznym podczas rezonansu magnetycznego mózgu oraz zasady zachowania wewnątrz tomografu. Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego mózgu i zatok przynosowych pacjent powinien pozostawić biżuterię zawierającą metalowe i elektroniczne gadżety poza salą.

Ile kosztuje tomografia zatok?

Cena tomografii zatok w Krakowie jest zróżnicowana w zależności od miejsca i komplikacji wykonywanego badania. Badanie może kosztować od 200 do 400 złotych, w zależności od tego jak wykonywana jest tomografia zatok. Cena jest też uzależniona od tego, czy badanie wymaga podania kontrastu.

To specjalny środek, substancja, która pozwala na poprawę widoczności prześwietlanych struktur. Jest on stosowany, zwłaszcza jeśli prześwietlenie jest wykonywane z uwzględnieniem podejrzenia występowania nowotworu. Kontrast jest podawany dożylnie. To metoda całkowicie bezpieczna, gdyż kontrast jest samoczynnie usuwany z organizmu wraz z moczem. Dlatego też jednym z niewielu wymagań jest upewnienie się, że pacjent poddany badaniu, nie ma problemów z funkcjonowaniem nerek. Aby to ustalić, należy na kilka dni przed badaniem, sprawdzić poziom kreatyniny we krwi. Przeciwwskazaniem jest też astma, niewydolność układu oddechowego czy niewydolność wątroby oraz choroba tarczycy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here