Nietrzymanie moczu – przyczyny i sposoby na zaradzenie problemowi nietrzymania moczu

0
927
Nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu przydarzyć się może każdemu i wcale nie musi to być związane z podeszłym wiekiem czy bardzo złym stanem zdrowia. Dolegliwość ta skutecznie może wyłączyć borykającą się z nią osobę z życia towarzyskiego i zawodowego, z uwagi na lęk przed krępującą sytuacją i problemem, który jest zauważalny dla otoczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu? Czy i jak można leczyć tę dolegliwość? I jak sobie z nią radzić, zanim zadziałają metody leczenia? Zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.

Nietrzymanie moczu – jakie są najczęstsze przyczyny?

Nietrzymanie moczu może mieć przyczyny bardzo prozaiczne, jak nadwaga i otyłość czy picie nadmiernej ilości kawy lub alkoholu, jak również być skutkiem zabiegu operacyjnego lub poważnej choroby.

Najczęściej do nietrzymania moczu dochodzi z dwóch przyczyn: osłabienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, oraz nadreaktywności pęcherza moczowego.

Do osłabienia mięśni dna miednicy może dojść w wyniku dużego wysiłku fizycznego, w czasie ciąży i podczas porodu, mięśnie te ulegają też osłabieniu z wiekiem, o ile nie są trenowane. Dochodzi wówczas do wysiłkowego nietrzymania moczu, które polega na kropelkowym bądź większym popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania czy kaszlu.

Naglące nietrzymanie moczu związane z nadreaktywnością pęcherza jest najczęściej skutkiem zapalenia pęcherza moczowego. Może jednak także pojawić się po zabiegach operacyjnych czy po ciąży. Wiąże się z uczuciem silnego parcia na pęcherz i natychmiastową potrzebą oddania moczu, co prowadzi do mimowolnej mikcji.

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem i jak sobie z nim poradzić

Mimowolne popuszczanie moczu to dolegliwość powodująca ogromny dyskomfort – zarówno fizyczny, związany z uczuciem wilgoci i braku czystości, jak i psychiczny. Osoby dotknięte tym problemem wstydzą się wychodzić z domu i ograniczają kontakty towarzyskie z obawy przed kompromitacją. Niepotrzebnie, ponieważ problemowi nietrzymania moczu łatwo jest zaradzić.

Możliwe jest leczenie – zarówno farmakologiczne, jak i fizjoterapia i leczenie operacyjne. Daje ono dobre efekty w dość krótkim czasie, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, który dobierze odpowiednią metodę.

Oprócz tego, czekając na efekty leczenia lub rehabilitacji (ćwiczenia mięśni Kegla), warto sięgnąć po środki higieniczne przeznaczone dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Dobrym rozwiązaniem są wkładki anatomiczne i podpaski TENA. Wkładki przeznaczone są także dla mężczyzn i doskonale dopasowują się do męskiej anatomii. Są niewidoczne pod bielizną, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i utrzymują skórę w czystości. Jeśli problem jest poważniejszy, pomocne będą majtki chłonne lub pieluchomajtki TENA. Majtki chłonne nie są widoczne pod ubraniem, można je nosić zamiast bielizny. Pieluchomajtki będą natomiast odpowiednie na noc, zwiększając komfort snu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here