Objawy niewydolności serca

0
1340
objawy niewydolności serca

Gdy serce przestaje prawidłowo pracować, nie jest ono w stanie pompować krwi w sposób zupełnie normalny. Pompuje jej coraz mniej, przez co pozostałe narządy stają się źle ukrwione. Są to charakterystyczne i najczęstsze objawy niewydolności serca – groźnej choroby, na którą cierpi coraz większa ilość mieszkańców Europy. Tak naprawdę niewydolność serca daje szereg zróżnicowanych symptomów, które osłabiają ludzkie zdrowie i jednocześnie ograniczają jakość ludzkiego życia.

Całe szczęście obecnie istnieją już na rynku medycznym specjalne środki farmakologiczne oraz skuteczne metody pozwalające pozbyć się tej dolegliwości. Aby jednak móc ją wyleczyć, trzeba ją najpierw dokładnie rozpoznać. A jak to zrobić? Jakie są najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy niewydolności serca oraz przyczyny tej groźnej choroby?

Bardzo często niewydolność serca pojawia się u osób cierpiących na chorobę wieńcową

Ogólnie uznaje się, że aż w 70% przypadków ta zasada dokładnie się sprawdza. Osoby chorujące na chorobę wieńcową i niechcące dodawać sobie dodatkowych problemów zdrowotnych, początkowo powinny więc skupić się na tym pierwotnym schorzeniu i spróbować się go pozbyć, aby nie pogorszyć stanu własnego zdrowia. Na rozwój niewydolności serca wpływ mają także inne, często zupełnie zwyczajne infekcje – chociażby takie przeziębienie czy grypa.

Może być ona również następstwem chorób płuc oraz nadciśnienia tętniczego. Czasami też niewydolność serca pojawia się u osób nagminnie korzystających ze środków przeciwbólowych, które nie stosują ich w sposób prawidłowy lub przekraczają zalecane dzienne dawki preparatów. Zawsze jednak człowiek jest w stanie sam dostrzec u siebie objawy tej choroby. A jak wiadomo – szybka diagnoza jest równoznaczna z efektywniejszym i łatwiejszym leczeniem.

karetki

Objawy niewydolności serca nie zawsze dotyczą samego serca

U osób cierpiących na tę chorobę początkowo pojawiają się lekkie symptomy, które można mylić ze zwykłym zmęczeniem czy przepracowaniem. Chory zaczyna coraz gorzej się czuć. Ma mniej siły niż zwykle, spędza więcej czasu w łóżku i staje się coraz bardziej senny.

Źle znosi jakąkolwiek aktywność fizyczną, dlatego nieraz całkowicie rezygnuje z uprawiania sportów. Na jego ciele mogą też pojawiać się pewne obrzęki, które są skutkiem niedostatecznego ukrwienia narządów oraz wody gromadzącej się pod skórą. Czasami też wśród tych rzadziej występujących objawów pojawiają się problemy z układem moczowym – chory musi częściej oddawać mocz, nieraz budząc się z tego powodu w środku nocy.

Może też narzekać na kiepski apetyt i ograniczać ilość spożywanych w ciągu dnia pokarmów. Inne objawy niewydolności serca to: zaparcia, bóle głowy oraz słabsza koncentracja i ogólne rozdrażnienie.

Mimo iż te wszystkie wymienione wyżej objawy nie wydają się jakoś strasznie przerażające, chorym towarzyszą one dosłownie bezustannie. Odczuwają je oni dosłownie na każdym kroku, przez co jakoś ich życia ulega znacznemu pogorszeniu. Specjaliści uważają nawet, że może być ona tak kiepska jak u osób, które chorują na depresje, nerwice czy inne choroby psychiczne. Ciągłe bóle głowy nie pozwalają skupić się na pracy.

niewydolność serca

Zawroty i ogólne zmącenie osłabiają koncentrację, przez co osłabia się ogólna wydajność i człowiek nie jest w stanie dobrze wykonać żadnego zadania. Problemy związane z układem moczowym są natomiast bardzo przeszkadzające. Chory cierpi praktycznie bezustannie, przez co może nawet popaść w poważniejsze problemy psychiczne i zacząć cierpieć na pewne epizody depresyjne z powodu swoich ograniczeń. Może jednak zawsze w jakiś sposób podwyższyć tą swoją jakość życia. Wystarczy, że wprowadzi kilka prostych zmian do swojego codziennego trybu życia.

Najważniejsze jest to, aby być pod stałą opieką medyczną

Tylko i wyłącznie doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać wszystkie możliwe objawy niewydolności serca i pomóc pacjentowi się ich pozbyć. Należy więc poddawać się tutaj regularnym badaniom lekarskim i trzymać się zaleceń swojego specjalisty. Bardzo ważna jest też ogólna zmiana trybu życia na ten bardziej higieniczny.

Chory, mimo iż może narzekać na brak energii i ciągłe uczucie zmęczenia, powinien wręcz zmuszać się do wysiłku fizycznego. Nie musi to być intensywna i wymęczająca aktywność – zwykłe spacery w zupełności wystarczą, podobnie zresztą jak joga czy domowa gimnastyka. Warto też zadbać o swoje zdrowie od środka, zmieniając swoją dietę i przede wszystkim wspierając swój układ odpornościowy. W przypadku niewydolności serca każda infekcja może choremu zaszkodzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here