Odciski – różnicowanie

0
3148
Odciski - różnicowanie

Nagniotki są małymi zgrubieniami twardej, obumarłej skóry. Powstają w wyniku nadmiernego nacisku albo tarcia. Skóra, aby ochronić się przed uszkodzeniem, wytwarza komórki warstwy rogowej. Mogą boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku. Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk.
Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych. Istotna jest diagnoza, czy mamy do czynienia z odciskiem czy np. z modzelem albo brodawką wirusową. Wszystkie te znamiona na pierwszy rzut oka są podobne, dopiero po oczyszczeniu wiadomo z czym mamy do czynienia. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości najlepiej udać się do doświadczonego podologa. Ona pomoże nam usunąć bolesny problem.

Rodzaje

Podział odcisków ze względu na położenie:
Clavus subungualis – odcisk podpaznokciowy
Clavus sulcus – odcisk w wale paznokciowym
Clavus mollis – odcisk na bocznych/ wewnętrznych powierzchniach palców
Clavus appex – odcisk na opuszku palca

Rodzaje odcisków:
Clavus durus (Cd) – zbudowany jest ze zwartej i twardej masy, zawiera czop rogowy.
Clavus mollis (Cm) – to inaczej odcisk miękki.
Clavus vascularis (Cv) – w nim znajdują się drobne naczynia krwionośne.
Clavus neurovascularis (Cnv) – odcisk nerwowo – naczyniowy.
Clavus neurofibrosis (Cnf) – odcisk nerwowo – włóknisty.
Clavus papilaris (Cp) – to odcisk brodawkowy.
Clavi miliares (Cmil) – są to odciski mnogie.

Leczenie

W przypadku małych odciskach możemy próbować usuwać je domowymi sposobami lub produktami z apteki, które są na bazie kwasów. Mają one właściwości keratolityczne. Jednak te większe i głębokie bolesne odciski, lepiej pokazać podologowi. Wtedy będziemy mieć pewność, że zostaną odpowiednio usunięty i nie będą nawracać. Aby tego uniknąć należy pamiętać o noszeniu odpowiedniego obuwia, nie za ciasnego, należy unikać wąskich czubków oraz obcasów. Jeżeli odciski są wynikiem deformacji kostnych, wtedy najlepiej udać się do fizjoterapeuty po specjalne wkładki, które odciążą przeciążone miejsca, a to będzie skutkować brakiem nagniotków.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here