Problemy z sercem – objawy

0
1482
operacja serca

Zdrowie powinno być stale przez nas kontrolowane bez względu na to, jaki tryb życia prowadzimy. Nawet wtedy, gdy staramy zdrowo się odżywiać, unikamy używek i wszystkim szkodliwych czynników, to może okazać się, że w naszym organizmie rozwija się jakaś choroba. Oczywiście warto o siebie zadbać, ponieważ dzięki temu znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń.

Mimo wszystko trzeba być czujnym, a przede wszystkim zgłaszać się co roku na podstawowe badania. W przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy, to należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Liczy się szybka reakcja i działanie, które nieraz może uratować nam życie. Jeżeli zmagamy się z utrzymującymi się lub nawracającymi bólami to powinniśmy poddać się dodatkowym badaniom.

Niektóre objawy możemy błędnie przypisywać do zupełnie innych chorób. Warto zatem wykorzystywać powszechnie dostępne badania, a przy tym konsultować się z lekarzami. Jeżeli pomimo leczenia dolegliwości nadal się utrzymują, to warto poprosić o szczegółowe badania. Bardzo pomocne może być USG, tomografia, rezonans, prześwietlenie i tak dalej. Najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę także na narządy wewnętrzne.

Problemy z sercem – objawy

Jeżeli podejrzewamy chorobę serca, to warto dowiedzieć się, które dolegliwości najczęściej występują u pacjentów. Z pomocą najważniejszych informacji wstępnie dowiemy się, co nam może dolegać. Pamiętajmy jednak, że nie możemy od razu zakładać najgorszego. Bardzo często okazuje się, że schorzenie z którym się zmagamy można skutecznie leczyć i kontrolować. Które objawy są charakterystyczne dla chorób serca? Przede wszystkim duszność, szczególnie wtedy, gdy pojawia się przy odpoczynku i spokojnym trybie życia.

problemy z sercem – objawy

Powinniśmy także zwrócić uwagę na ciągłe zmęczenie i brak sił na wykonywanie codziennych obowiązków. W przypadku arytmii serca mogą wystąpić także omdlenia. Kolejną dolegliwością, której nie możemy lekceważyć jest kołatanie serca. Szczególnie niebezpieczne są odczuwalne skurcze, które pojawią się pomimo tego, że nie są związane z wysiłkiem. Już taki stan rzeczy powinien skłonić nas do odwiedzenia gabinetu lekarskiego.

Innymi mniej charakterystycznymi objawami są: obrzęki, zasinienie skóry, a nawet nudności i wymioty. Musimy zatem zachować czujność i nie lekceważyć żadnych sygnałów, które wysyła nam organizm. Uważajmy także na ból w klatce piersiowej. Występuje on nie tylko w przypadku problemów z sercem, ale także przy zawale. Musimy zatem prawidłowo ocenić sytuację i w razie potrzeby wezwać pogotowie.

W podejrzeniu chorób serca najważniejsze są specjalistyczne badania

Przydatne są szczególnie: EKG, badanie holterowskie, echo serca, a w niektórych przypadkach nawet rezonans magnetyczny. Najważniejsze jest to, aby opisać lekarzowi wszystkie dolegliwości, nawet takie, które z pozoru są zupełnie niezwiązane z daną chorobą. Może bowiem okazać się, że zwykłe zmiany na skórze i obrzęki są spowodowane na przykład niewydolnością serca. Warto zatem znaleźć kardiologa, który wysłucha nas uważnie, a także przeanalizuje wszelkie czynniki.

Im więcej badań zrobimy, tym będziemy spokojniejsi. Pamiętajmy, aby nie zniechęcać się, gdy za pierwszym razem w badaniach nie wyjdzie nic niepokojącego. W takim przypadku powinniśmy zadbać o inne badania, a także odwiedzić kolejne gabinety lekarskie. Niektóre dolegliwości spowodowane są zupełnie innymi chorobami, a nawet problemami psychicznymi. Powinniśmy wziąć pod uwagę tryb życia oraz to, czy często się stresujemy. Przeanalizujmy także wszystkie choroby wśród najbliższych. Choroba, z którą zmagała się osoba w naszej rodzinie może z czasem pojawić się także u nas.

problemy z sercem

Im szybciej udamy się do lekarza, tym prędzej pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz codziennych obowiązków musimy pamiętać o zdrowiu, a przede wszystkim o odpoczynku. Jeżeli zauważymy, że pomimo relaksu, odpowiednich godzin snu i prawidłowego odżywiania się cały czas jesteśmy bez sił, to musimy znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie. Dzięki temu nie tylko poczujemy się lepiej, ale także uchronimy się przed powikłaniami.

Nieleczone choroby mogą spowodować trwałe uszkodzenia w naszym organizmie, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. Jeżeli chcemy cieszyć się długim życiem, to warto znaleźć kilka wolnych chwil w ciągu dnia i udać się do odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Obecnie możemy zapisać się do lekarza zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jeżeli nasze objawy cały czas się nasilają lub nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, to warto wziąć pod uwagę jak najwcześniejszy termin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here