Antybiotyki w ciąży – jak je stosować?

0
1189
Antybiotyki w ciąży

Mimo przestrzegania licznych zaleceń i przeciwwskazań dla kobiet w ciąży zdarza się, że przyszła mama musi zmierzyć się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Gdy w grę wchodzą infekcje bakteryjne, często niezbędny okazuje się antybiotyk. Nie należy się tego obawiać, choć konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Jak stosować antybiotyki w ciąży? Sprawdź nasz poradnik!

Antybiotyki w ciąży – tylko pod nadzorem lekarza!

Przez cały okres ciąży stosowanie jakichkolwiek leków powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Tym bardziej więc nie należy sięgać na własną rękę po antybiotyki w ciąży. Bez nadzoru i ścisłych wytycznych odpowiadających konkretnym, specyficznym potrzebom przyszłej mamy przyjmowanie środków farmakologicznych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli więc obserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem. Po szczegółowym wywiadzie i dokładnym badaniu stwierdzi on, co Ci dolega i jakie ewentualne środki farmakologiczne mogą Ci pomóc. Jeśli to infekcja bakteryjna, konieczne mogą się okazać antybiotyki. Stosując je, pamiętaj, by przestrzegać ściśle zaleceń specjalisty i następujących zasad:

  • Przyjmuj zawsze dokładnie taką dawkę antybiotyku, jaką przepisał Ci lekarz – nie większą i nie mniejszą.
  • Nie pomijaj kolejnych dawek antybiotyku – najlepiej ustaw sobie specjalne przypomnienie w telefonie, by przyjmować je regularnie o tej samej porze.
  • Nie przerywaj kuracji na własną rękę: w przeciwnym razie może się ona okazać nieefektywna.
  • Włącz do diety dobrany przez lekarza suplement diety zawierający probiotyki i regularnie sięgaj po naturalne źródła „dobrych bakterii”: kiszone ogórki i kapustę, jogurty, kefir, zsiadłe mleko Mogą one wspierać naturalną mikroflorę bakteryjną jelit. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z  niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać przetwory mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.
  • Oszczędzaj się i dużo wypoczywaj. Antybiotykoterapia, choć zwykle pomaga szybko i skutecznie, jest dla organizmu kolejnym sporym wyzwaniem. By więc go nie przeciążać, dużo wypoczywaj, zadbaj o odpowiednią jakość i ilość snu, a także unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych.

Jakie antybiotyki dozwolone w ciąży może przepisać lekarz?

Za antybiotyki dozwolone w ciąży uznaje się min. amoksycyklinę. Ten środek może być stosowany niezależnie od etapu ciąży. Oczywiście, w zależności od wskazań lekarz może zalecić inny antybiotyk, który może być stosowany w ciąży. Dobór leku zależy od specyfiki problemu oraz od predyspozycji i potrzeb przyszłej mamy. Uwaga! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub w przeszłości stwierdzono u Ciebie uczulenie na konkretne leki, od razu zgłoś to lekarzowi. Weźmie on to pod uwagę, wybierając odpowiednią do Twojej sytuacji kurację.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here