Aparat holtera

0
1081
aparat holtera

Aparat holtera jest urządzeniem, pozwalającym na całodobowe rejestrowanie czynności pracy serca, dzięki czemu istnieje możliwość wykrycia nieprawidłowości nie wskazanych przez elektrokardiogram lub echo serca.

Skierowanie na badanie wystawia kardiolog, a analiza wyników zarejestrowanych przez aparat holtera pozwala na postawienie właściwej diagnozy i wprowadzenie skutecznej terapii. Aparat holtera jest najskuteczniejszą metodą badań pacjentów kardiologicznych, ze względu na to, iż podczas przeprowadzenia typowej elektrokardiografii, pomiar pracy serca trwa jedynie kilka minut, natomiast aparat holtera zapisuje wyniki przez dwadzieścia cztery godziny.

Pozwala to na monitorowanie organizmu człowieka podczas codziennych czynność, czyli pracy, zabawy, uprawiania sportu, odpoczynku i chwil zdenerwowania, przez co lekarz może określić jakie sytuacje, z którymi mamy styczność w ciągu dnia, są niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż serce niebezpiecznie zwalnia bądź przyspiesza.

Urządzenie przypomina wizualnie walkman, który przymocowuje się do paska owiniętego wokół talii. Aparat hotlera jest wyposażony w pięć elektrod, które są przyklejane na lewej piersi, która wcześniej została przetarta spirytusem, w celu odtłuszczenia.

W przypadku mężczyzn zachodzi konieczność ogolenia tej części ciała. Ważne jest aby aparat holtera został założony w taki sposób, aby nie ograniczał naszych naturalnych ruchów i umożliwiał wykonywanie codziennych czynności, ponieważ tylko poprzez zachowanie normalnego trybu życia, uzyskane wyniki będą wiarygodne.

stetoskop

Podczas dwudziestoczterogodzinnego badania musimy zapisywać wszystkie czynności jakie wykonywaliśmy oraz czas posiłków, a także dolegliwości zdrowotne, takie jak duszności, zawroty głowy, kołatania serca. Każdy aparat holtera jest ponadto wyposażony w specjalny przycisk o nazwie „event”, który należy wcisnąć w przypadku złego samopoczucia, ułatwi to bowiem lekarzowi, znalezienie na wykresie miejsca, odpowiadającego zapiską pacjenta.

Aparat holtera uniemożliwia niestety wzięcie kąpieli, ponieważ niedopuszczalne jest zmoczenie podłączonych do niego elektrod. Lekarze zalecają aby co jakiś czas sprawdzać czy elektrody są dobrze przyklejone do skóry i podłączone do urządzenia. W przypadku odklejenia elektrody należy przymocować ją plastrem, natomiast w przypadku odpięcia od aparatu, przewód powinno się po prostu wcisnąć. Niektórzy pacjenci otrzymują dodatkowe elektrody, gdyby przyklejone uległy zniszczeniu.

Badanie kończy się po upływie dwudziestu czterech godzin, kiedy to pacjent musi udać się do przychodzi aby zdjąć aparat holtera. Urządzenie jest następnie przekazywane do kardiologa, który dokonuje odczytu pomiarów urządzenia oraz dokonuje ich porównania z dokonanymi przez pacjenta zapiskami. Do interpretacji wyników wykorzystywany jest specjalnie stworzony do tego program komputerowy, a otrzymane wykresu pozwalają lekarzowi na postawienie słusznej diagnoza oraz przyjęcie ewentualnej terapii.

Aparat holtera jest najczęściej stosowany w przypadku pacjentów, u których występują zaburzenia rytmu serca, takie jak kołatania, przyspieszone bicie. Ponadto jest on wykorzystywany do kontroli pracy wszczepionego rozrusznika. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są również zaburzenia przewodzenia, mające na przykład postać bradykardii, czyli obniżonego tempa bicia serca, wynoszącego poniżej sześćdziesięciu uderzeń na minutę.

Aparat holtera nie służy tylko do diagnozowania chorób serca, ale jest on również wykorzystywany w celu wykluczenia przyczyn kardiologicznych, przy występowaniu u pacjentów utraty przytomności, omdleń, zasłabnięć, zawrotów głowy, duszności.

serce

Aparat holtera ma przewagę nad innymi metodami badań mięśnia sercowego, przede wszystkim ze względu na to, iż monitoruje jego pracę podczas snu pacjenta. Zdarzają się bowiem przypadki, że do anomalii pracy serca dochodzi wyłącznie w nocy, kiedy to np. nasz organizm nie jest zaopatrywany w odpowiednią ilość tlenu, ze względu na zbyt płytki oddech.

Pomimo dużej powszechności badania, nie trudno jest znaleźć osoby, które się go obawiają, ze względu na to, iż podejrzewają, iż może on, poprzez zakłócenie pracy serca, pogorszyć ich stan zdrowia. Lekarze twierdzą jednak, iż nie występuje nawet najmniejsze zagrożenie skrzywdzenia pacjenta, ponadto badanie jest całkowicie bezbolesne, nie narusza tkanek ciała i jest nieinwazyjne.

Ważne jest aby pamiętać, że w urządzeniu nie wolno zmieniać żadnych ustawień, a także aby nie trzymać telefonu komórkowego w niewielkiej odległości od niego, gdyż może dojść do zakłócenia jego działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here