Arytmia serca – przyczyny

0
1555
arytmia serca – przyczyny

Czym jest arytmia serca?
Większość osób doświadcza sporadycznych, krótkotrwałych, zwykle całkowicie nieszkodliwych arytmii. Może to być serce, które omija bicie serca lub dodatkowe szybkie bicie serca po sobie. Stan jest postrzegany jako kołatanie serca.

U osób starszych takie niespokojne serce może być bardziej irytujące, a w niektórych przypadkach także bardziej poważne. Zaburzeniu rytmu może towarzyszyć duszność, omdlenie lub nawet nagła śmierć. Serce zatrzymuje się lub zwalnia tak wolno, że powoduje niedobór tlenu w mózgu i samym sercu. Jeśli stan nie jest natychmiast leczony, życie może być zagrożone.

Zaburzenia rytmu serca, objawy i oznaki

Zaburzenie rytmu serca nie musi dawać objawów. W niektórych przypadkach lekarz wykrywa to rutynowo, nie zauważając niczego. Jednak nieprawidłowe rytmy serca często powodują objawy, takie jak:
– niepokój, drżenie w klatce piersiowej
– szybkie bicie serca
– powolne bicie serca
– ból w klatce piersiowej
– duszność
– zawroty głowy
– mroczki przed oczami
– zasłabnięcie

Arytmia serca – przyczyny

Serce podzielone jest na cztery komory z dwiema komorami po prawej i dwiema komorami po lewej stronie. Po każdej stronie znajduje się przedsionek i komora, które współpracują w celu pompowania krwi do krążenia. W połączeniu z pojedynczym biciem serca obie komory działają po tej samej stronie co dwie pompy. Po pierwsze, mniejsze komory zbierają się i wypełniają zrelaksowane komory serca krwią.

Wkrótce potem komory serca łączą się i wypychają krew w cyklach. Efektywne krążenie krwi wymaga rytmicznej koordynacji komór i przedsionków w celu uzyskania najlepszego możliwego efektu pompowania. Ponadto wymagana jest dobra kontrola pulsu, tj. częstość bicia serca, która zwykle wynosi 60-100 uderzeń na minutę, gdy ciało znajduje się w spoczynku. Koordynacja tych dwóch mechanizmów jest regulowana przez system elektryczny serca.

Arytmia serca, uszkodzenie układu elektrycznego w sercu

U zdrowej osoby z normalnym zdrowym sercem rzadko występuje uporczywe zaburzenie rytmu bez zewnętrznego czynnika wpływającego na serce. Fizyczny lub psychiczny stres może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Używanie niektórych leków lub narkotyków może wywołać drgawki z zaburzeniami rytmu serca. Niektóre choroby serca, takie jak zawał mięśnia sercowego, mogły uszkodzić system zarządzania w sercu i umożliwić wystąpienie błędów rytmu serca.

badanie serca

Arytmia serca, typy arytmii

Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowego działania w dowolnej części układu elektrycznego serca. Lekarze klasyfikują arytmie na podstawie ich występowania (w przedsionkach lub komorach) i częstości bicia serca. Tachykardia oznacza szybki puls — czyli ponad 100 uderzeń na minutę. Bradykardia oznacza powolny puls spoczynkowy poniżej 60 uderzeń na minutę.

Nie wszystkie tachykardie lub bradykardie oznaczają chorobę. W związku ze stresem fizycznym, normalne jest, że tachykardia zatokowa powoduje, że twoje tkanki otrzymują wystarczającą ilość natlenionej krwi. Sportowcy w spoczynku mają tętno poniżej 60 uderzeń na minutę, ponieważ ich serca działają tak efektywnie (pompują dużo krwi na raz).

Rozróżnianie tachykardii występujących w przedsionkach (migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy, zespół Wolffa-Parkinsona-White’a) oraz komory (częstoskurcz komorowy, migotanie komór, zespół długiego QT). Częstoskurcz komorowy jest zwykle bardziej poważny niż częstoskurcz przedsionkowy.

Arytmia serca, kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

arytmia serca

Arytmia powoduje, że czujesz, że serce szaleje lub zwalnia. Inne objawy mogą być spowodowane zmniejszeniem wypompowywania krwi z serca. Może to być duszność, uczucie osłabienia, zawroty głowy, omdlenia lub zasłabnięcia, ból w klatce piersiowej lub dyskomfort w klatce piersiowej. Należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli nagle lub często wystąpi którykolwiek z tych objawów bez dobrego wyjaśnienia.

Przez migotanie komór, funkcja pompowania w sercu zatrzyma się, a pacjent zemdleje w ciągu kilku sekund bez pulsu, a po krótkim czasie bez oddychania. Jeśli tak się stanie, ty lub ci, którzy są z tobą, muszą:

Zadzwoń pod numer 112 lub 999.
Natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Pomaga utrzymać krążenie krwi do momentu porażenia prądem elektrycznym (defibrylacja). Przenośne defibrylatory są obecne w coraz większej liczbie miejsc — sprawdź, czy w pobliżu jest coś takiego. Defibrylatory te są łatwe w użyciu i są zaprogramowane tak, aby zapewniały defibrylację tylko w razie potrzeby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here