Choroba wieńcowa – objawy

0
1471
choroba wieńcowa - objawy

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, nie daje wyraźnych objawów już od samego początku jej rozwoju. Początkowo są one ledwie zauważalne. Występują pod postacią mocnego bólu odczuwalnego w okolicy klatki piersiowej, który bywa tak silny i intensywny, iż pacjent kompletnie się mu poddaje i nie jest w stanie nic z nim zrobić, sięgając po coraz większe ilości zwykłych tabletek przeciwbólowych. Taki ból można jednak bez trudu pomylić z czymś innym.

Mało kto wie, że może być on wyraźnym objawem choroby wieńcowej – ludzie mają niewielką świadomość na temat istnienia tak przeróżnych schorzeń, dlatego kompletnie nie potrafią ich samodzielnie diagnozować. Czasem też choroba wieńcowa – objawy są wręcz zatajone.

Tak skutecznie się maskują, iż każdy pacjent myli je z zupełnie innymi przypadłościami bądź nawet nie dostrzega ich w życiu codziennym, a nawet diagnostyczne aparatury czasami nie są w stanie ich wykryć. Ten rodzaj choroby wieńcowej nazywa się maskami dławicy piersiowej. Czy jest zatem jakikolwiek skuteczny sposób na szybkie rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca?

schemat człowieka

Niedokrwienie mięśnia sercowego sprawia, że to tego najważniejszego narządu w ludzkim ciele zaczyna docierać coraz mniejsza ilość tlenu. Jego brak skutkuje obniżeniem wydajności i jakości pracy serca. Nie dostarcza się mu właściwej ilości substancji, przez co może dojść nawet do jego martwicy. Krew przestaje do niego dopływać, co koniec końców odczuwalne jest przez samego człowieka. Nie bez powodu chorobę wieńcową nazywa się również określeniem „dusznica bolesna”.

Potrafi ona bowiem wywoływać tak silne dolegliwości bólowe, że nawet najmocniejsze, przepisywane na receptę tabletki przeciwbólowe kompletnie sobie z nimi nie radzą. Wywołuje ucisk i dziwne uczucie w klatce piersiowej. Utrudnia po prostu całe życie, nieraz dając swoje objawy w najmniej oczekiwanych i spodziewanych momentach.

Pojawiają się one nie tylko podczas intensywniejszego wysiłku fizycznego, w przypływie emocji czy dużego stresu, ale nawet w trakcie zwykłych spacerów, rozmowy ze znajomymi czy podczas oglądania telewizji. Nie da się ich uniknąć, dopóki nie pokona się samej choroby. Aby jednak zacząć ją leczyć, należy najpierw ją rozpoznać i sprawdzić, czy występujące u pacjenta objawy rzeczywiście świadczą wyłącznie o pojawieniu się i rozwinięciu choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa – objawy

Objawy choroby niedokrwiennej serca mogą mieć różny przebieg w zależności od rodzaju samej dolegliwości. Dzieli są ją na dwie kategorie: chorobę stabilną oraz chorobę ostrą. W obu przypadkach dochodzi jednak do pojawiania się bólów klatki piersiowej, które są zawsze tym pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem, po którym można dostrzec właśnie rozwijającą się chorobę wieńcową. Takiemu objawowi trzeba się jednak przyjrzeć.

Ból w klatce piersiowej może świadczyć o chorobie niedokrwiennej serca tylko wtedy, gdy wywołuje dodatkowe uczucie nacisku na klatkę – pacjent czuje, jak gdyby ktoś mu się na niej kładł lub przygniatał ją czymś ciężkim, może zacząć się dusić i mieć problemy z oddychaniem. Ból bywa też bardzo piekący, dając złudzenie rozrywania się i rozciągania całej klatki. Jest po prostu niezwykle silny i równie nieprzyjemny, dlatego cierpiący na niego pacjenci po prostu nie mogą go nie zauważyć.

choroba wieńcowa

Mimo iż może on pojawić się dosłownie zawsze, przeważnie występuje na skutek pewnych konkretnych sytuacji. Najczęściej chodzi tu o wysiłek fizyczny, zjedzenie większego posiłku lub stres. Takich sytuacji trzeba więc unikać, przynajmniej dopóki choroba nie zostanie całkowicie pokonana. Tylko ten, kto aktualnie na nią cierpi lub kiedyś musiał się z nią zmagać może wiedzieć, jak bolesne bywają ataki klatki piersiowej.

Oczywiście istnieje grupa osób narażonych dość mocno na zachorowanie na chorobę wieńcową. Zazwyczaj czynnikiem decydującym o prawdopodobieństwie wystąpienia schorzenia jest po prostu wiek – problemy z sercem są normalne u ludzi starszych, czyli tych po 45. roku życia (kobiety) lub 55. roku życia (mężczyźni). Na chorobę wieńcową znacznie częściej chorują też panowie, którzy na ogół prowadzą gorszy tryb życia, nie dbają o siebie aż tak bardzo i nie przejmują się prostszymi dolegliwościami.

Choroba wieńcowa pojawia się dość często u osób palących regularnie papierosy. Może też wystąpić u ludzi chorujących na nadwagę lub otyłość, których otłuszczone organy nie potrafią normalnie pracować. Aby dać sobie szansę na zdrowe i długie życie, trzeba koniecznie zadbać o to, aby nie znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here