Co należy wiedzieć o nowoczesnym leczeniu kanałowym?

0
1132
Co należy wiedzieć o nowoczesnym leczeniu kanałowym

Kanałowe leczenie zębów często kojarzy się z bólem. Z tego względu większość osób, które powinny się mu poddać, próbuje tego uniknąć. Wszystko dlatego, że kilka lat temu endodoncja wyglądała zupełnie inaczej. Często leczenie kanałowe składało się z kilku wizyt, a samo zatruwanie miazgi zęba było dość bolesne. Strach przed bólem był na tyle silny, że spora część osób wolała dokonać ekstrakcji zęba niż próbować go zachować. Jednakże od tego czasu wiele się zmieniło i dlatego nie należy bać się tego zabiegu.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest wykonywane, kiedy ząb został na tyle uszkodzony przez próchnicę, że doprowadziła ona do poważnego stanu zapalnego, którego skutkiem jest silny ból, przykry zapach z ust, a niekiedy gorzkawy posmak. Leczenie następuje, kiedy dentysta oceni, że zapalenie ma charakter nieodwracalny i uszkodziło nerw, czyli miazgę zębową, a także naczynia krwionośne.

Leczenie kanałowe Gdańsk może być również jedynym ratunkiem dla naszego zęba, jeśli nie chcemy go usuwać z powodu pęknięcia, złamania, bądź kiedy przeprowadzono na nim już tak wiele zabiegów, że jest to konieczne ze względu na jego stan. Takie leczenie wskazane jest również wtedy, kiedy dojdzie do zaawansowanego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, umiejscowionych przy korzeniu zęba.

Dawny przebieg leczenia kanałowego

Dawniej tuż po umiejscowieniu w komorze zęba pasty z preparatem odczuwalny był silny ból, który mógł trwać nawet kilkanaście godzin. Te dolegliwości miały ścisły związek z podrażnieniem miazgi zębowej, której śmierć następowała dopiero po paru dniach. Niestety, ból spowodowany tym zabiegiem był tak silny, że dostępne środki przeciwbólowe, które można nabyć w aptece, nie pomagały. Skutkiem tego była ponowna wizyta u dentysty i podawanie znieczulenia miejscowego albo przewodowego. Do tego wymagane było ponowne otwarcie zęba i umieszczenie środka mającego zatruć leczony ząb.

Wraz z postępem stomatologii leczenie kanałowe zostało bardzo wyraźnie unowocześnione. Obecnie można je wykonać już przy pierwszej wizycie, bez dzielenia zabiegu na wiele etapów. Jest prowadzone w znieczuleniu miejscowym i w razie potrzeby, możne je wykonać nawet u dzieci.

Co więcej, tego typu zabieg nie wymaga już zatruwania chemicznego za pomocą przeznaczonego do tego lekarstwa. Dzięki temu nie będziemy odczuwali żadnego bólu związanego z podrażnieniem miazgi zębowej, a co za tym idzie, cały zabieg może odbyć się zupełnie komfortowo i bezboleśnie. Również ważne jest to, że tak przeprowadzone leczenie kanałowe nie grozi pęknięciem zęba po kilku latach, co często miało miejsce przy zabiegach wykonywanych starszymi metodami.

Warto przy tym zauważyć, że jest to leczenie zachowawcze, a więc niewymagające hospitalizacji. Co więcej, umożliwia ono zachowanie własnego zęba nawet przy jego poważnym uszkodzeniu. Tym samym można wszczepienia na jego miejsce implantu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here