Co to jest profilaktyka stomatologiczna?

0
743
Co to jest profilaktyka stomatologiczna

Higiena zębów jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zapobiec próchnicy. Niestety wielu ludzi nie stosuje się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej, a to skutkuje później problemami z uzębieniem. Podstawą jest codzienne szczotkowanie zębów. Należy to robić przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest stomatologia, a także jak prawidłowo dbać o uzębienie.

Jak dbać o zęby?

Zęby to nasza wizytówka, a każdy chce się chyba dobrze prezentować. Profilaktyka stomatologiczna ma działanie zapobiegawcze, dlatego warto o niej wspomnieć. Są to działania, których celem jest przeciwdziałanie chorobom przyzębia oraz próchnicy zębów. Pięknego uśmiechu nie gwarantuje nawet najlepiej przeprowadzone leczenie, dlatego profilaktyka jest tak ważna. Warto dodać, że zabiegi profilaktyczne warto przeprowadzać przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Niektórzy pacjenci powinni jednak robić to raz na trzy miesięcy, szczególnie osoby palące papierosy. Duży wpływ na to mają także indywidualne cechy każdej osoby. Gdy szukasz dobrego dentysty to koniecznie sprawdź AllSmiles Dental. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Częstotliwość oraz rodzaj zabiegów ustalane są podczas wizyty kontrolnej.

Piaskowanie to zabieg, który usuwa przebarwienia i osad. Wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest piaskarka. Wśród innych zabiegów profilaktycznych można wymienić jeszcze fluoryzację, lakierowanie, lakowanie oraz scaling ultradźwiękami. Oprócz codziennego szczotkowania zębów trzeba pamiętać o używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Tylko kompleksowa higiena sprawi, że będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem.

Sama higiena jamy ustnej to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać jeszcze o zdrowym odżywianiu. Niezbędna jest zbilansowana dieta, która zawiera dużo witamin. Kluczowe jest, żeby jak najwcześniej właściwie zdiagnozować objawy choroby i zatrzymać jej rozwój. Profilaktyka znacząco zmniejsza skutki następstw choroby. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że uzębienie można oczyszczać także spożywając pokarmy oczyszczające. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie dopuścić do powstania płytki nazębnej.

W okresie niemowlęcym zabiegi higieniczne należy rozpocząć już w 1 miesiącu życia. Rumiankiem można spokojnie przemywać wały dziąsłowe. Można to robić przy użyciu specjalnej szczoteczki lub zwilżonego gazika. Należy pamiętać, żeby robić to bardzo delikatnie. Wcześniej gazik trzeba zwilżyć w przegotowanej wodzie. W okresie przedszkolnym nadzór osób dorosłych jest dalej potrzebny. Zasad higieny jamy ustnej uczymy się od dziecka, jednak później trochę je zapominamy. Warto pamiętać, że w profilaktyce próchnicy ogromną rolę odgrywa fluor. Jest on nakładany po takich zabiegach jak usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Fluor jest pierwiastkiem śladowym, który umożliwia remineralizację dla plamy próchniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here