Co to są hemoroidy

0
1019
co to są hemoroidy

Hemoroidy to żylaki odbytu. Mają postać guzów, które mogą występować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ostatniego odcinka odbytu. Powstawanie hemoroidów ma związek z naszym trybem życia. Najczęściej powstają u osób prowadzących siedzący tryb życia, oraz mających złą dietę. Mowa tutaj o ludziach pracujących za biurkiem, bądź przy komputerze. Problemy w diecie polegają na zbyt małej ilości błonnika. Przez te dwa czynniki w naszych jelitach powstają zaparcia.

Dzieje się tak dlatego, że błonnik pomaga przesuwać treść pokarmowa przez jelita. Gdy nie dostarczamy odpowiedniej jego ilości, to wszystko zalega w jelitach, oraz występuje problem z wypróżnianiem, zwany zaparciami. Przez to podczas oddawania stolca występuje parcie, aby wypchnąć treść. W związku z tym na nasz odbyt jest wywierania zbyt duża siła, co po pewnym czasie skutkuje stanem zapalnym, oaz żylakami odbytu.

Sklep medyczny - Opatrunek.eu

Gdy już wiemy co to są hemoroidy, warto dowiedzieć się jak je rozpoznać

Należy pamiętać, że im wcześniej je rozpoznany, tym szybciej je wyleczymy. Pierwsze objawy powstawania hemoroidów to problem z wypróżnianiem, oraz swędzenie odbytu. Spowodowane jest to formowaniem się guzków. Na tym etapie warto udać się do apteki i zakupić środki przeciw hemoroidom. Najskuteczniejsze będzie stosowanie kilku naraz. Pierwsze są to tabletki, które zawierają substancje czynną, jednak działają nie tylko na te konkretne guzki, ale na wszystkie żylaki w całym ciele.

Dlatego mają słabe działanie w tym wypadku. Warto zakupić specjalne czopki, oraz maści na hemoroidy. Najlepiej, żeby zawierały inne substancje czynne, aby zwiększyć działanie kuracji. Maści stosuje się kilka razy dziennie. Głównie mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się je na zewnętrzne guzy. Najlepiej sprawdzają się czopki, które podaje się do odbytu.

Często zawierają kwas hialuronowy, i inne substancje, które przyspieszają regenerację błon śluzowych, oraz pomagają zmniejszać hemoroidy. Czopki i maści są dostępne bez recepty, jednak w przypadku, gdy hemoroidy utrzymują się przez ponad dwa tygodnie, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Doktor przepisze maści, czopki, oraz tabletki ze sterydami. Mają one silniejsze działanie. Jeśli to nie pomoże, to konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Jest on bezbolesny, i pomaga usunąć hemoroidy na dłuższy czas.

tabletki

Działania prewencyjne

Aby problemy z hemoroidami nie powtarzały się, warto wprowadzić do swojego życia pewne zwyczaje. Po pierwsze musimy się więcej ruszać. Dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Warto wykonywać ćwiczenia cardio, czyli bieganie, jazda na rolkach, rowerze i deskorolce, oraz skakanie na skakance. Można zapisać się na lekcje tańca. Z ćwiczeń siłowych warto wykonywać brzuszki, oraz ćwiczenia nóg. Dzięki temu przyspieszymy pracę jelit, a co za tym idzie, pozbędziemy się zaparć.

Bardzo ważna jest dieta

Należy spożywać 25 – 40 gramów błonnika dziennie. Musimy jeść więcej warzyw i owoców. Warto zakupić len mielony, lub siemię lniane, w postaci całych nasion. Zalewamy ciepła wodą, i gdy wytworzy się kleik, to spożywamy. Może nie smakuje za dobrze ale pomaga w formowaniu się stolca, oraz pobudza jelita do pracy. Śluz, który się wytworzył, chroni jelita przez urazami śluzówki, oraz jest pożywką dla bakterii jelitowych.

Wystarczy 3 łyżki mielonego lnu rozpuścić w połowie szklanki wody. Taki napar warto pić dwa, do trzech razy dziennie bezpośrednio przed posiłkiem. Powinniśmy unikać potraw z kapusty, oraz napojów kolorowych, i gazowanych, ponieważ silnie wzdymają. Nasza dieta musi być lekkostrawna, z dużą ilością błonnika.

Ważne jest wczesne działanie, gdy wystąpią pierwsze objawy

dieta błonnik

Jest to najlepsza opcja, ponieważ możemy uniknąć stresującej wizyty u lekarza. Warto w internecie poczytać opinie innych osób z tymi problemami. Na wielu forach o zdrowiu są poruszane tematy hemoroidów. Jest to łatwy sposób na zwiększenie swojej wiedzy.

Może akurat ktoś przedstawi tam najlepsza dla niego metodę. Warto wypróbować to, a jeśli nie przyniesie efektów, to udać się do lekarza. Również możemy poczytać opinie o lekach na receptę, i później spytajmy się o daną rzecz u lekarza.

Podsumowując leczenie hemoroidów opiera się na stosowaniu tabletek, maści, oraz czopków. W szczególnych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jednak zdarza się to rzadko. Najczęściej pomagają leki na receptę. Aby zapobiegać powstawaniu hemoroidów musimy zmienić nawyki. Warto zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia. Powinniśmy wykonywać jakieś ćwiczenia. Do diety należy włączyć większą ilość warzyw i owoców, tak aby ilość błonnika wynosiła 25 – 40 gramów dziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here