Czyszczenie uszu – prawidłowa higiena narządu słuchu

0
517

Ucho jest niezwykle delikatnym narządem, który wymaga specjalnego traktowania oraz higieny. Często jednak zdarza się, że czyścimy je nieprawidłowo i stosujemy się do nieodpowiednich zasad. To z kolei może przyczyniać się do różnego rodzaju dolegliwości przewodu słuchowego. Jak zatem zadbać o właściwą higienę uszu?

Czyszczenie uszu powinno ograniczać się do kilku podstawowych kroków. Błędem jest natomiast stosowanie patyczków kosmetycznych, które wciąż w powszechnej opinii uznawane są za najskuteczniejszy produkt przeznaczony do usuwania woskowiny. Dlaczego powinno się ich unikać?

Czyszczenie uszu patyczkami – dlaczego nie należy używać patyczków do usuwania woskowiny?

Istnieje kilka powodów dla których czyszczenie uszu patyczkami nie przynosi odpowiednich rezultatów, zalicza się do nich m.in.:

  • Wzrost ryzyka uszkodzenia błony bębenkowej
  • Patyczki mogą podrażniać delikatną skórę ucha
  • Patyczki nie usuwają woskowiny, przesuwają ją jedynie w głąb kanału usznego
  • Przesunięcie woskowiny patyczkami może powodować tworzenie się korka woskowinowego, a także przedostawanie się drobnoustrojów

Jak w prawidłowy sposób czyścić uszy?

Jeśli nie patyczkami to w jaki sposób pozbyć się woskowiny? Odpowiedź jest prosta. Woskowiny usuwać nie należy. Ucho jest narządem, który w większości przypadków sam oczyści się z woskowiny. Dlatego też, ta półpłynna wydzielina, która powstaje w uszach jest naturalnie przesuwana i wydalana z kanału usznego. Higiena uszu powinna zatem ograniczać się wyłącznie do czyszczenia zewnętrznej części małżowiny.

W jaki sposób można usunąć woskowinę z ucha? Jedynym sposobem zapobiegania przedostawaniu się woskowiny do ucha jest zapobieganie jej wydostawaniu się z ucha. Zatrucie endotoksynami w wyniku spożycia woskowiny stanowi bardzo realne zagrożenie. Dlatego w przypadku zakażonej woskowiny z ucha można ją usunąć poprzez wypłukanie ciepłą wodą. W zależności od przyczyny infekcji woskowinę można usunąć za pomocą wacika lub wypłukując ją za pomocą roztworu. W przypadku ostrej infekcji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Czego należy unikać podczas usuwania woskowiny z ucha? Nie należy używać wacików z twardą, okrągłą końcówką. Najlepszym rozwiązaniem jest miękki kwadratowy wacik.

Czyszczenie uszu – jak powinna wyglądać prawidłowa higiena?

Co najlepiej sprawdzi się w przypadku właściwej higieny małżowiny usznej? Odpowiedź i w tym wypadku jest prostsza niż mogłoby się to wydawać. Do czyszczenia uszu najlepiej wykorzystać bowiem zwykłą wodę oraz detergent o neutralnym odczynie Ph, odpowiednim dla naszej skóry. Strumień wody skierowany na ucho powinien być bardzo delikatny a sama ciecz o letniej temperaturze.

Nie należy natomiast całkowicie pozbywać się woskowiny. Jest ona ważna dla narządu słuchu, przede wszystkim dlatego, że zatrzymuje przedostawanie się szkodliwych patogenów, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju infekcji. Pełni więc istotną funkcję w kwestii ochrony przewodu słuchowego.

Ponadto woskowina uszna pełni w organizmie wiele innych funkcji, np. chroni skórę przewodu słuchowego zewnętrznego. Pomaga również zatrzymywać brud i małe cząsteczki w uchu, utrzymując je z dala od błony bębenkowej. Zapobiega to utracie słuchu i pozwala zachować zdrowie ucha zewnętrznego.

Woskowina uszna ma jednak negatywne strony. Może uniemożliwić przedostanie się do ucha niektórych leków, blokując je. Może również powodować u niektórych osób lekkie zatkanie przewodu słuchowego. W niektórych przypadkach zablokowanie jest poważne i powoduje utratę słuchu. Woskowina może również gromadzić się z czasem i tworzyć grubą warstwę.

Co zrobić gdy odczuwamy nadmiar woskowiny w uszach?

W przypadku gdy nasze ucho produkuje nadmierną ilość woskowiny, co skutkuje powstawaniem korka woskowinowego oraz uczuciem zatkanego ucha, warto zgłosić się na konsultację do lekarza laryngologa, który za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego przyrządów usunie czop woskowinowy z przewodu słuchowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here