Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

0
858
Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Gabinet stomatologiczny to jedno z tych miejsc, w którym higiena i dezynfekcja to najważniejsze wartości. Co ważne, celem tych procesów jest nie tylko zatrzymanie pandemii, ale też ochrona personelu i pacjentów przed bardziej prozaicznymi chorobami zakaźnymi.

Preparaty dezynfekcyjne

Zaopatrzeniem gabinetów dentystycznych w sprzęt dezynfekcyjny zajmuje się sklep stomatologiczny. Zwykle posiada on w swej ofercie różnego rodzaju preparaty dezynfekcyjne, które – zależnie od składu – są przeznaczone do czyszczenia rąk, ale też do usuwania patogenów z wyposażenia gabinetu. Wykorzystywany do tego celu preparat do dezynfekcji ma najczęściej formę skoncentrowanej zawiesiny, która mieszana jest z wodą w celu uzyskania odpowiedniego stężenia (najczęściej jest to kilka procent). Co więcej, personel ma też możliwość skorzystania ze specjalnego żelu myjącego, który można stosować bezpośrednio na skórę. Jego zaletą jest pełne nawilżenie i dezynfekcja skóry.

Maseczki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Sklepy stomatologiczne zajmują się również dystrybucją produktów ograniczających ryzyko zakażenia drogą kropelkową. Maseczki stomatologiczne klasy II to forma odzieży ochronnej, która zapewnia jakość filtracji na poziomie aż 98 procent. Mimo to nie utrudniają one oddychania i to nawet podczas wysiłku fizycznego. Maseczki są osadzone na specjalnych gumkach, dzięki którym lepiej przylegają do twarzy, a co za tym idzie – skuteczniej chronią przed rozprzestrzenianiem się patogenów osadzonych na aerozolu.

Chusteczki – dezynfekcja ciała i przedmiotów

Zaletą chusteczek higienicznych jest możliwość odkażenia i utrzymania w czystości stosunkowo niewielkich i trudnodostępnych przestrzeni. Za ich pomocą można też miejscowo zdezynfekować skórę. Chusteczki do dezynfekcji nasączone są alkoholem, który łatwo paruje z oczyszczanej powierzchni i jednocześnie nie prowadzi do powstawania jakichkolwiek zabrudzeń. Co ciekawe, chusteczki są dostępne w kilku różnych wariantach zapachowych, dzięki czemu praca z nimi jest prawdziwą przyjemnością.

Wskaźniki sterylizacyjne

Dzięki wskaźnikom sterylizacyjnym można łatwo sprawdzić, czy mający wcześniej miejsce proces sterylizacji odbył się w sposób prawidłowy. Wskaźnik składa się ze specjalnego papierka kontrolnego, który (zależnie od stopnia nasycenia patogenami) zaznacza się w określony sposób (np. poprzez wskazanie zielonego lub czerwonego pola). Papierek ten jest najczęściej osadzany na wytrzymałej, aluminiowej podstawce.

Podsumowując, utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny w gabinecie dentystycznym to kwestia kluczowa, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo Pacjentów. Czyszcząc i dezynfekując otoczenie, warto skorzystać z rozwiązań umożliwiających czyszczenie i kontrolę stopnia dezynfekcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here