Guzki krwawnicze odbytu

0
1890
guzki krwawnicze odbytu

Podobno nie ma na świecie ludzi zupełnie zdrowych, a zwłaszcza wśród dorosłej populacji. Okazuje się, że każdego coś boli, każdemu coś dolega. Czasem są to niewielkie dolegliwości, a innym razem poważne kłopoty ze zdrowiem. Większość dolegliwości potrafi skutecznie zatruć życie, jak na przykład guzki krwawnicze odbytu. Nazywa się je także hemoroidami lub żylakami odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu, to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych ludzi na całym świecie. Szacuje się, że na świecie ponad pięćdziesiąt procent populacji ma problem z powiększającymi się guzkami krwawniczymi odbytu.

Dolegliwości i choroby związane z odbytem mogą być różne. Jednak mają jedną wspólną cechę. A mianowicie są wstydliwą dolegliwością. I z tego powodu wiele osób cierpiących zbyt późno zgłasza się do lekarza. I choć rozsądek podpowiada, że konieczna jest diagnoza i leczenie. To bardzo często zwycięża strach i wstyd. W konsekwencji czego wizyta u lekarza jest nieustannie odkładana.

Gdy są to niegroźne dolegliwości, to mniejszy kłopot. Ale czasem bywa, że jest to poważna choroba odbytu, bo doszło do zmian nowotworowych. I zbyt późne udanie się do lekarza sprawia, że komórki rakowe zdąż już przemieścić się do węzłów chłonnych. A wtedy nie jest już wesoło.

Lecz jedną z masowych dolegliwości, której towarzyszą guzki krwawnicze odbytu są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Co prawda, że hemoroidy ma każdy, lecz nie każda osoba cierpi z ich powodu. Guzki takie są ciałem jamistym. I przypominają poduszki, które napełniają się krwią. Stanowią one końcowe połączenie tętniczo-żylne. Zazwyczaj funkcjonują normalnie i nie są dokuczliwe, bo znajdują się powyżej linii zębatej odbytu.

Częstość choroby hemoroidalnej wzrasta z wiekiem. Na jej rozwój mają wpływ także uwarunkowania genetyczne. Jednak na ogół nie obserwuje się jej u ludzi bardzo młodych do 25 roku życia. Ale na dolegliwości związane z hemoroidami narażone są kobiety w ciąży. Aż osiemdziesiąt pięć procent kobiet ciężarnych cierpi z tego powodu.

leki

Można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania guzków krwawniczych odbytu. Pierwszy stopień, to guzki nie wychodzące poza kanał odbytu. Drugi stopień obejmuje te hemoroidy, które pozostają w kanale odbytu. Trzeci stopień to hemoroidy widoczne na zewnątrz odbytu w trakcie parcia. I czwartym stopniem określa się guzki pozostające na stale poza kanałem odbytu.

Do najczęstszych wczesnych objawów zalicza się poczucie dyskomfortu w odbycie. Gdy choroba hemoroidalna jest już rozwinięta wówczas pojawia się swędzenie, a nawet ból odbytu. A także pieczenie okoli odbytu, podrażnienie śluzówki, śladowe ilości krwi widoczne podczas wypróżniania.

Gdy hemoroidy nie są duże, to problem jest mniejszy. Lecz dużo większym problem jest wtedy, gdy guzki są duże i wychodzą poza kanał odbytu. I w takim stanie pozostają na stałe na zewnątrz odbytu. Gdy nie nastąpi leczenie dolegliwości, to nieustannie będą się powiększać. A częste podrażnienie śluzówki może zapoczątkować stan zapalny odbytu.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów ?

Istnieje kilka okoliczności, które prowadzą do uwydatnienia się hemoroidów. Pojawienie się ich może być spowodowane podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej. Dochodzi wówczas do blokowania odpływu krwi z żył okolic odbytu, powodując ich rozszerzenie i przekształcenie w guzki. I to jest główny powód hemoroidów u kobiet ciężarnych. Ale istnieje też inna przyczyna powstania żylaków odbytu, a jest nią defekt żył. Polega on na zastoju w przepływie krwi przez żyły. Powodem takiej sytuacji jest na przykład siedzący tryb życia.

Najczęściej jest to siedząca praca. Powodem może być także uraz okolic odbytu. Może dojść do niego np. podczas jazdy na rowerze. Poza tym im człowiek jest starszy, tym bardziej zanika tkanka łączna. A tkanka ta odpowiada za odpowiednie umocnienie hemoroidów do leżących głębiej mięśni zwieraczy odbytu.

chirurg

Na czym polega leczenie żylaków odbytu ? Leczenie takie polega przede wszystkim na stosowaniu diety, która bogata jest w błonnik. A także piciu dużej ilości wody. Jak również na zastosowaniu maści wspomagającej leczenie i łagodzącej objawów. Ponadto konieczne jest wprowadzenie aktywności ruchowej. W przypadku maleńkich guzków może być także zastosowana skleroterapia. Albo laseroterapia polegająca na naświetlaniu guzka promieniami lasera w celu obkurczenia oraz zamknięcia naczyń.

Diagnostyką choroby hemoroidalnej zajmuje się chirurg patolog. Badanie wziernikiem przez rektoskop odbywa się przy pomocy wprowadzonego do odbytnicy specjalistycznego przyrządu, który oświetla kanał odbytu i odbytnicę. I wówczas można dokonać pełnej wizualizacji zmian.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here