Hemoroidy po porodzie

0
1016
hemoroidy po porodzie

Choroba hemoroidalna, czyli dobrze wszystkim znane hemoroidy, jest to choroba guzków krwawniczych. Z tego typu problemami boryka się wiele osób, jednak szczególnie na ich wystąpienie narażone są kobiety po porodzie. W tym artykule powiemy sobie o tym, jakie są przyczyny występowania choroby hemoroidalnej, jakie objawy wskazują na to, ze dana osoba cierpi na wyżej wymienioną dolegliwość oraz jak powinien przebiegać proces ich leczenia.

Hemoroidy po porodzie to dolegliwość z którą boryka się wiele kobiet, które urodziły dziecko. Hemoroidy są guzkami krwawniczymi odbytu, stanowiącymi naturalną część jego struktury. W momencie, kiedy dana kobieta cierpi na chorobę hemoroidalną wówczas zostaje upośledzony odpływ krwi z guzków krwawniczych. U kobiet po porodzie zwiększone ryzyko występowania choroby hemoroidalnej jest spowodowane zmianami w obrębie jamy brzusznej, zaburzeniami hormonalnymi oraz silnym parciem podczas porodu.

kobieta

Zgłębiając jednak temat przyczyn występowania hemoroidów po porodzie, należy zwrócić uwagę na to, że w jamie brzusznej kobiety zachodzą zmiany fizjologiczne. Podczas okresu ciąży, macica naciska na żyły jamy brzusznej oraz miednicy, a także na największą żyłę jamy brzusznej, jaką jest żyła główna dolna. Ponadto, dochodzi również do zwiększenia ciśnienia żylnego w żyłach okolicy odbytu, a dodatkowo na wystąpienie choroby hemoroidalnej mają wpływ przewlekłe zaparcia, z którymi boryka się wiele kobiet ciężarnych.

Powodem zaparć jest spowolniona praca jelit, co przyczynia się do powstawania problemu z wypróżnianiem. Kolejną przyczyną pojawiania się wyżej wspomnianego schorzenia, jest zaburzenie pracy gospodarki hormonalnej – głównie zwiększone stężenie progesteronu, który odpowiada za zwiększenie podatności ścian żył na rozciąganie.

Poza wyżej wspomnianymi przyczynami, bardzo często powodem występowania choroby hemoroidalnej jest silne parcie podczas porodu. W takiej sytuacji naczynia krwionośne odbytu poddawane są nadmiernemu zaciskaniu, co również ma istotny wpływ na wystąpienie przedmiotowej dolegliwości.

Aby prawidłowo rozpoznać u siebie chorobę hemoroidalną, warto zwrócić uwagę na to, czy nie występują u nas takie objawy jak: problemy z wypróżnianiem się, odczuwanie wrażenia niecałkowitego wypróżnienia, odczuwanie dyskomfortu w okolicy odbytu, świąd i pieczenie, pojawienie się śluzu lub krwi w stolcu. Wyżej wspomniane objawy stanowią mocną podstawę do tego, aby przypuszczać, że dana kobieta boryka się z chorobą hemoroidalną i wymaga wizyty u lekarza.

W związku z powyższym, jeżeli zaobserwujemy u siebie, którekolwiek z wyżej wspomnianych objawów koniecznie udajmy się do lekarza, celem właściwego rozpoznania choroby. Wiele osób, rezygnuje w takiej sytuacji z wizyty u specjalisty, ponieważ jest to dla nich wstydliwy temat. Oczywiście tego typu postępowanie nie jest właściwe, ponieważ narażamy się tym samym na cierpienie, które może zostać skutecznie zakończone w momencie zastosowania odpowiedniej kuracji farmakologicznej. Lekarz, który specjalizuje się w chorobie hemoroidalnej to proktolog.

leki

Po prawidłowym zdiagnozowaniu choroby hemoroidalnej następnie przychodzi czas na odpowiednie jej leczenie. W tej kwestii niewątpliwie swoje zastosowanie znajdą leki przeciwzapalne, które swoim działaniem wpływają na zmniejszenie obrzęku oraz stanu zapalnego. Na rynku dostępne są także leki na hemoroidy, które nie wymagają przepisania na nie recepty. Wpływają one na zwiększenie napięcia ścian naczyń żylnych. Oczywiście to, jak będzie przebiegało leczenie hemoroidów u danej osoby, jest ściśle uzależnione od stopnia jej zaawansowania.

Na przedmiotową dolegliwość można stosować czopki doodbytnicze, kremy łagodzące oraz wszelkiego rodzaju maści. Przede wszystkim powinny być to jednak substancje tak zwane ściągające do których zaliczyć możemy maści na hemoroidy oraz czopki na hemoroidy. Najważniejszym jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i podjąć stosowne leczenie, ponieważ im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym dłużej będziemy się męczyć.

Pamiętajmy o tym, aby nie wstydzić się choroby hemoroidalnej i jak najszybciej wybrać się z nią do lekarza specjalisty, który zaleci nam odpowiednie leczenie, a dzięki temu zażegnamy uciążliwy problem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here