Hemoroidy u mężczyzn

0
1637
hemoroidy u mężczyzn

Hemoroidy, chociaż najczęściej kojarzone są z kobietami, nie tylko ich dotyczą. Ta przykra i wciąż bardzo wstydliwa dolegliwość coraz częściej pojawia się również u mężczyzn.
Żeby dobrze zrozumieć, jak poważnym i przykrym problemem są, warto przyjrzeć się im z bliska. A zacząć należy od tego, że ma je każdy. Tak, jak człowiek rodzi się z sercem, z nerkami, czy wątrobą, tak samo natura wyposaża go również w hemoroidy. Medycznie określane są one mianem guzków krwawniczych.

Położone w końcowej części układu pokarmowego, na co dzień determinują pracę odbytu. Z jednej strony pomagają się wypróżniać, a z drugiej kontrolują cały proces. Gdy są zdrowe, wypróżnianie zawsze jest kontrolowane. Ale tylko, gdy są zdrowe. Zdarza się bowiem, że guzki ulegają przerostowi. I wtedy po prostu zamieniają się w żylaki. A dochodzi do tego w wyniku zaburzeń krążenia.

Guzki, które wypełnione są krwią, dokładnie tak, jak żyły ulegają naprzemiennemu rozciąganiu i obkurczaniu. Czasem jednak tracą swoją elastyczność i rozciągają się nadmiernie, nie potrafiąc wrócić do naturalnej postaci. Wtedy też tworzy się żylak, który wywołuje stan zapalny. I to wtedy najczęściej człowiek dowiaduje się, że ma hemoroidy.

Hemoroidy u mężczyzn, tak jak i u kobiet, wywoływane są problemami z krążeniem krwi

Ale co te problemy wywołuje? Czynnikami podnoszącymi ryzyko powstawania żylaków odbytu jest przede wszystkim siedzący tryb życia oraz zła dieta. A jeśli ktoś dodatkowo lubi pić alkohol i palić papierosy – wówczas ryzyko to jeszcze wzrasta. Im mniej ruchu, im bardziej zapychająca jelita dieta -tym problemy stają się większe.

mężczyzna

A im większe – tym bardziej niekomfortowo człowiek się czuje. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy choroby. Bo przecież hemoroidy nie pojawiają się z dnia na dzień. Żylaki odbytu to dolegliwość, która rozwija się przez długi czas stopniowo. Jak więc wyglądają pierwsze jej objawy?

Ponieważ guzki krwawnicze kontrolują proces wypróżniania, problemy z nim są pierwszym objawem, że dzieje się coś niedobrego. Przede wszystkim na początku pojawia się konieczność silniejszego parcia podczas wypróżniania. Dość często towarzyszą temu też dolegliwości bólowe. Poza tym w okolicy odbytu można odczuwać też nieprzyjemne pieczenie czy swędzenie.

To wiąże się z rozwijającym się stanem zapalnym. I dlatego wtedy należy nie tylko zacząć więcej się ruszać i zdrowiej jeść, ale też dbać szczególnie o higienę miejsc intymnych, aby bakterie nie wzmacniały procesów zapalnych. Można w tych celach używać specjalne środki myjące, ale równie dobrze sprawdzają się też okłady z rumianku, czy mycie okolic odbytu naparem ziołowym z rumianki czy szałwii.

Swędzenie, pieczenie, czy trudniejsze wypróżnianie często są jednak bagatelizowane. I dopiero, gdy podczas wypróżniania pojawia się krew, lub żylaki zaczynają wydostawać się na zewnątrz odbytu, pojawia się panika. Owszem, są to objawy niepokojące, ale nie ma co panikować. Pamiętać należy, że leczone żylaki nie zagrażają ostatecznie zdrowiu. Co więcej można spokojnie przywrócić normalny komfort życia.

hemoroidy u mężczyzn schemat

Trzeba tylko do problemu podejść kompleksowo

Dzisiaj w aptece dostępne są liczne leki na bazie diosminy, substancji zwężającej i napinającej naczynia krwionośne. Maść nakładana miejscowo potrafi niemal natychmiast wchłonąć się w żylaki i spowodować ich obkurczenie. Tabletka tymczasem uwalnia się i długofalowo wzmacnia naczynia krwionośne.

Jeśli uda się pokonać żylaki,nie oznacza to jednak, że one wcale nie powrócą. Dlatego warto zmienić styl życia. Jeżeli tryb siedzący związany jest z charakterem pracy, należy wybrać twardsze krzesło i pamiętać o regularnym wstawaniu i rozciąganiu mięśni. Poza tym warto znaleźć czas na codzienne spacery. Absolutnie nie należy natomiast wybierać sportów siłowych, gdyż te mogą tylko chorobę nasilić. A jeśli chodzi o dietę, niech będzie ona bogata w płyny i błonnik, aby w jelitach nie tworzyły się złogi powodujące zaparcia.

Również podczas wypróżniania warto wracać uwagę na to, aby nie robić tego na siłę. Im więcej napięć mięśni, tym większa szansa na odnowienie żylaków. No i jeszcze kwestia bielizny. Ona również jest ważna. Bielizna powinna być zawsze oddychająca. A za każdym razem, gdy się człowiek porządnie spoci, należy ją zmienić, aby nie tworzyć środowiska przyjaznego rozwojowi bakterii.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here