Interpretacja ekg

0
1068
ekg

Elektrokardiografia jest procesem wytwarzania elektrokardiogramu, który jest zapisem wykresu napięcia w funkcji czasu – elektrycznej aktywności serca. Badanie to przeprowadza się za pomocą elektrod umieszczonych na skórze. Elektrody te wykrywają niewielkie zmiany elektryczne, które są konsekwencją depolaryzacji mięśnia sercowego, po której następuje repolaryzacja podczas każdego cyklu pracy serca. Badanie to powinno być przeprowadzane regularnie. Jest to naprawdę bardzo ważne.

Interpretacja EKG

Zmiany w prawidłowym obrazie EKG występują w wielu zaburzeniach serca, w tym w zaburzeniach rytmu serca lub zaburzeniach elektrolitowych. Istnieją trzy główne elementy EKG: fala P, która reprezentuje depolaryzację przedsionków; zespół QRS, który reprezentuje depolaryzację komór; i fala T, która reprezentuje repolaryzację komór.

Podczas każdego bicia serca zdrowe serce ma uporządkowany postęp depolaryzacji, która zaczyna się od komórek rozrusznika w węźle zatokowo-przedsionkowym, rozprzestrzenia się po atrium, przechodzi przez węzeł przedsionkowo-komorowy w dół do jego wiązki. Wyszkolonemu lekarzowi EKG przekazuje dużą ilość informacji o strukturze serca i funkcji jego systemu przewodzenia elektrycznego.

Między innymi można wykorzystać EKG do pomiaru tempa i rytmu uderzeń serca, wielkości i położenia komór serca, obecności jakichkolwiek uszkodzeń komórek mięśniowych serca lub układu przewodzącego, działania leków na mięsień sercowy. Ogólnym celem wykonania EKG jest uzyskanie informacji o elektrycznej funkcji serca. Zastosowania medyczne dla tych informacji są zróżnicowane i często wymagają połączenia ze znajomością struktury znaków serca i badania fizykalnego, które mają być interpretowane.

wykres ekg

Badanie EKG

EKG można rejestrować jako krótkie przerywane rejestracje lub ciągłe monitorowanie. Ciągły monitoring jest stosowany w przypadku pacjentów w stanie krytycznym, pacjentów poddawanych znieczuleniu ogólnemu. Ciągłe monitorowanie można przeprowadzać za pomocą monitorów, wewnętrznych i zewnętrznych defibrylatorów i rozruszników serca. Dowody nie potwierdzają stosowania EKG u osób bez objawów lub przy niskim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych jako wysiłku na rzecz zapobiegania.

Wynika to z faktu, że EKG może fałszywie wskazywać na istnienie problemu, co prowadzi do błędnej diagnozy, zalecenia procedur inwazyjnych i nadmiernego leczenia. Jednak osoby zatrudnione w niektórych krytycznych zawodach, takich jak piloci samolotów, mogą być zobowiązani do posiadania EKG w ramach rutynowych ocen zdrowia. Elektrokardiografy są rejestrowane przez maszyny składające się z zestawu elektrod podłączonych do jednostki centralnej.

Wczesne maszyny EKG zostały skonstruowane z analogową elektroniką, w której sygnał napędzał silnik, aby wydrukować sygnał na papierze. Obecnie elektrokardiografy wykorzystują przetworniki analogowo-cyfrowe do przekształcania aktywności elektrycznej serca na sygnał cyfrowy. Wiele maszyn EKG jest teraz przenośnych i zwykle obejmuje ekran, klawiaturę i drukarkę na małym wózku kołowym. Niedawne postępy w elektrokardiografii obejmują opracowanie nawet mniejszych urządzeń – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

interpretacja ekg

Warto się badać

Rejestracja EKG jest bezpieczną i bezbolesną procedurą. Maszyny są zasilane z sieci, ale są wyposażone w kilka zabezpieczeń, w tym uziemiony przewód. Wszelkie EKG stosowane w opiece zdrowotnej mogą być dołączone do osoby, która wymaga defibrylacji, a EKG musi chronić się przed tym źródłem energii. Wyładowania elektrostatyczne są podobne do wyładowań i wymagają ochrony napięcia do 18 000 woltów. Napięcia EKG mierzone w całym ciele są bardzo małe.

To niskie napięcie wymaga układu o niskim poziomie szumów i wzmacniaczy oprzyrządowania. Większość nowoczesnych maszyn EKG obejmuje zautomatyzowane algorytmy interpretacji. Analiza ta oblicza takie cechy, jak przedział PR, odstęp QT, skorygowany odstęp QT. Każda para elektrod może mierzyć różnicę potencjałów elektrycznych między dwiema odpowiadającymi lokalizacjami mocowania. Interpretacja EKG powinna być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza, który prawidłowo oceni wynik badania.

Interpretacja EKG polega zasadniczo na zrozumieniu systemu przewodnictwa elektrycznego serca. Normalne przewodzenie rozpoczyna się i rozprzestrzenia w przewidywalnym wzorze, a odchylenie od tego wzorca może być normalną zmiennością lub być patologiczne. EKG nie jest równoznaczne z mechaniczną aktywnością pompowania serca, na przykład aktywność elektryczna bez tętna generuje EKG, które powinno pompować krew, ale nie odczuwalne są żadne impulsy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here