Jak używać nici dentystycznej i jakie są jej rodzaje?

0
331
Jak używać nici dentystycznej

Nić dentystyczna to niewielkich rozmiarów produkt higieniczny, którego regularne stosowanie przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów nitek dentystycznych o nieco odmiennych właściwościach. Dobrze mieć świadomość, czym różnią się poszczególne typy oraz jak właściwie używać nici dentystycznej, by osiągnąć uczucie wysokiego poziomu czystości jamy ustnej.

Co daje nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów to pozornie drobny zabieg higieniczny, jednak praktykowany każdego dnia daje doskonałe efekty. Użycie odpowiednio dobranego rodzaju nici dentystycznej pozwala na usunięcie osadu i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Są to okolice jamy ustnej, które zwykle pozostają bardzo trudno dostępne podczas tradycyjnego szczotkowania zębów. Oczyszczenie ich przy użyciu nici wyraźnie podnosi uczucie czystości jamy ustnej.

Jeżeli wiemy, jak używać nici dentystycznej w sposób prawidłowy, możemy w bardzo wyraźnym stopniu zredukować ryzyko pojawienia się ubytków na tle próchniczym zlokalizowanych w przestrzeni między sąsiadującymi zębami. Nitkowanie zębów eliminuje też powstawanie przykrego, nieprzyjemnego zapachu w ustach.

Nić dentystyczna – dostępne rodzaje

Aktualnie dostępna jest bardzo szeroka gama produktów do czyszczenia interdentalnego, w tym różne rodzaje nici dentystycznych.

Jedną z głównych cech różnicujących jest brak lub obecność wosku pokrywającego jej powierzchnię. Nić bez pokrycia woskiem zalecana jest przede wszystkim kilkuletnim dzieciom z szeroko rozstawionymi zębami mlecznymi. Pozostałym osobom wygodniej będzie usuwać płytkę nazębną, nitkując zęby produktem nasączonym woskiem. Nić woskowana nie strzępi się bowiem podczas stosowania nawet w wąskich przestrzeniach między zębami przy dużych stłoczeniach zębów.

Wśród różnych rodzajów produktów, dostępna jest także nić dentystyczna z fluorem, która stanowi skuteczne narzędzie w ochronie przeciwpróchniczej. Podczas walki o przywrócenie naturalnej barwy uzębienia, pomocne będzie stosowanie nici dentystycznej wybielającej. Osobom noszącym aparat na zęby warto zaś polecić nić ortodontyczną wyposażoną w specjalną przewleczkę.

Bez względu na wybrany rodzaj nitki dentystycznej, warto wyrobić sobie nawyk sięgania po nią każdego dnia. Aby efekt był zgodny z oczekiwanym, należy jednak wiedzieć, jak czyścić zęby nicią dentystyczną we właściwy sposób.

Jak używać nici dentystycznej?

Nić dentystyczna wymaga nauki właściwego i bezpiecznego stosowania. Najlepiej, by nitkowanie odbywało się przed lustrem. Pozwoli to na dokładne śledzenie wykonywanych ruchów czyszczących.

Nitkowanie rozpoczyna się oderwaniem ok. 40-centymetrowego odcinka nici dentystycznej i jego nawinięciem na środkowy palec lewej ręki. Pozostały odcinek należy zakręcić wokół palca środkowego ręki prawej. Powstały środkowy odcinek nici (ok. 4-8 cm), chwycony palcami wskazującymi i kciukami należy w sposób delikatny umieścić w szparze międzyzębowej. Kolejnym etapem jest spokojne przesuwanie nici w kierunku góra-dół po powierzchni zęba. Bez stosowania dużej siły, trzeba również wsunąć nitkę dentystyczną w okolicę poniżej linii dziąseł. Nitkowanie powtarza się w każdej przestrzeni międzyzębowej. Sprawdź produkty GUM do nitkowania zębów: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/nici-dentystyczne.html

Jak często używać nić dentystyczną?

Aby uzyskać wymierne korzyści ze stosowania nici dentystycznej, należy pamiętać o regularności jej używania. Korzystnie jest nitkować zęby po każdym zjedzonym posiłku. W praktyce zazwyczaj nie jest to możliwe, zatem przyjmuje się, że oczyszczenie okolic międzyzębowych powinno odbywać się minimum jeden raz dziennie. Poleca się wykonywać nitkowanie jako zabieg uzupełniający dokładne i delikatne szczotkowanie zębów każdego wieczoru.

Jeśli prawidłowe manewrowanie nicią dentystyczną nawijaną na palce przysparza trudności, można zaopatrzyć się w nić dentystyczną z uchwytem, czyli flosser. Jego stosowanie jest wówczas o wiele łatwiejsze dzięki manewrowaniu specjalnym uchwytem do nici dentystycznej.

Jeszcze łatwiejszą w użytku alternatywą dla nici dentystycznej jest szczoteczka międzyzębowa. Zaopatrzona w miękki, ergonomiczny uchwyt oraz główkę z elastycznym, delikatnym włosiem dokładnie czyści nawet najmniejsze szczeliny pomiędzy zębami.

Jeżeli nitkowanie jest dla Ciebie zbyt trudne lub czasochłonne to wypróbuj alternatywne rozwiązanie czyli szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here