Jak wyglądają hemoroidy

0
2538
jak wyglądają hemoroidy

Hemoroidy to problem znacznie bardziej powszechny niż nam się wydaje. Podobno na żylaki odbytu cierpi co drugi Polak. Większość z nas jednak zgłasza się do lekarza wówczas, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Jak zapobiegać żylakom odbytu? Do jakiego lekarza zgłosić się z dolegliwościami i jak leczyć hemoroidy?

Czym są i jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to niewielkie guzki wypełnione krwią. Są miękkie i rozwijają się w na błonie śluzowej odbytu. Dają o sobie znać w postaci nieprzyjemnego bólu. Ból jest szczególnie nasilony, gdy wypróżniamy się. Wypełnione krwią guzki przyrastające do błony śluzowej odbytu nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Ich powstawaniu sprzyja nieprawidłowa dieta oraz siedzący tryb życia i ogólny brak kondycji.

O tym, że pojawiają się problemy z hemoroidami wiemy natychmiast, bo meczy nas świąd odbytu, a wraz za nim pojawia się pieczenie. Jeśli bagatelizujemy problem, rozwija się w najlepsze. Przez to późniejsze leczenie hemoroidów jest o wiele trudniejsze. Zaniedbane i nieleczone hemoroidy powodują niekiedy stany zapalne, a w ślad za nimi: alergie. Z odbytu wydobywają się odczyny zapalne, czemu towarzyszy poczucie wilgoci. Przez to, że mamy hemoroidy, możemy mieć poczucie, że stale potrzebujemy się wypróżnić, co powoduje dyskomfort psychiczny i doprowadzania do obniżenia jakości funkcjonowania.

leki na hemoroidy

Jak zapobiec powstawaniu hemoroidów?

Aby uniknąć problemow z hemoroidami, należy prowadzić zdrowy tryb życia: zażywać regularnie ruchu, jeść owoce i warzywa w odpowiedniej ilości, a także przestać palić papierosy. Gdy jeździmy konno, powinniśmy raz na jakiś czas zgłosić się do proktologa, aby sprawdził stan udrożnienia żył w okolicach naszego odbytu.

Metody leczenia hemoroidów
Gumkowanie: jak to się robi?
Wśród niefarmakologicznych metod leczenia hemoroidów wylicza się gumkowanie. Jest to metoda Barrona. Polega na leczeniu dużych hemoroidów, tak zwanego pierwszego i drugiego stopnia. Aby wyleczyć hemoroidy, oplata się krwawe guzki gumkami, odcinając im tym samym dopływ krwi. Dzięki temu guzek obumiera i po kilku dniach (zwykle do tygodnia) odpada. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa dosłownie dziesięć minut. Nie jest inwazyjny, nie mamy po nim żadnej rekonwalescencji. Po zabiegu poleca się stosować nasiadówki z naturalnych składników, na przykład z kory topoli.

Gumkowanie: przygotowanie do zabiegu
Jednak uwaga! Przy tej metodzie należy uniknąć wypróżniania się przez około 24 godziny po założeniu gumek. Wypróżnienie może spowodować, że gumki zsuną się i konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Dlatego warto przygotować się odpowiednio do zabiegu, planując wypróżnianie.

Proktolog stosujący gumkowanie powinien także dopytać nas o to, czy w ostatnich dwóch tygodniach stosowaliśmy lekarstwa, które zmniejszają krzepliwość krwi. Dozwolone jest założenie maksymalnie jednej lub dwóch gumek w trakcie jednego zabiegu. Jeśli problem jest bardziej rozległy, wówczas zabieg powtarza się, aż do skutku.

Zastrzyki na hemoroidy

Zastrzyki stosuje się tutaj nie w mięśnie, ani niedożylnie, a w same guzki. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że to bolesna metoda, ale wcale nie! Głównie dlatego, że zastrzyki stosuje się tylko dla małych hemoroidów. Igła jest wstrzykiwana pod śluzówkę, która znajduje się naokoło guzka. To, co wstrzykuje lekarz, to delikatna pianka, a nie płyn. Pianka ma na celu rozwinięcie się małego zakrzepu, który powoduje, że guzek traci prawo bytu, bo nie ma się czym żywic.

strzykawka i leki

Po kilku dniach obumiera i zostaje wydalony wraz z kałem. Stosując tę metodę leczenia hemoroidów należy przygotować się na wystąpienie lekkiego krwawienia z odbytu. Powinno zostać przez nas zignorowane, to nie powód żeby iść do proktologa. Niestety jednak metoda leczenia hemoroidów polegająca na wstrzyknięciu w niego pianki może powodować pewne powikłania.

Należą do nich przede wszystkim owrzodzenie wokół guzka i wynikający z niego niekiedy stan zapalny. Koszt takich zastrzyków to około 150 lub 00 zł, w zależności od regionu, w którym działa nasz proktolog oraz oczywiście od rozległości problemu.

Laserowe leczenie hemoroidów
Inna metoda leczenia hemoroidów to leczenie laserowe. W tym przypadku guzek jest naświetlany laserem przez około kwadrans. Dzięki wysokiej temperaturze, jaką generuje promień lasera, guzek po prostu obumiera, a dodatkowo zniszczeniu ulega jego tkanka.

Zamykają się naczynia krwionośne, a sam nabłonek obkurcza się. Jest to wyjątkowo mało inwazyjna metoda leczenia hemoroidów. Niestety jednak, najbardziej kosztowna ze wszystkich. Zabieg laserowego leczenia hemoroidów kosztuje około 700 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here