Jak wyleczyć łokieć tenisisty?

0
3956
Jak wyleczyć łokieć tenisisty?

Łokiec tenisisty to często spotykany termin odnoszący się do schorzenia stawu łokciowego, a dokładniej zapalenia nadkłykcia kości ramiennej. Problem powstaje z powodu przeciążonych, a nawet uszkodzonych mięśni znajdujących się w przedramieniu. Sktukiem jest pojawienie się właśnie łokcia tenisisty. Wbrew pozorom choroba nie dotyczy samych tenisistów. Można powiedzieć, że bardzo mały odsetek osób zawodowo trenujących tenis doświadcza tej przypadłości. W głównej mierze dopada osoby, które wykonują pracę biurową lub wiele czasu poświęcają na pisaniu na klawiaturze (jak jest to w przypadku informatyków lub programistów). 

Objawy i rozpoznanie problemu

Jednym z podstawowych objawów jest promienujący ból stawu łokciowego, który może być też odczuwalny w całej ręce. Najbardziej daje się we znaki podczas ruchów ręki. Niestety podczas spoczynku w dalszym ciągu można czuć dyskomfort. Kolejne niezbyt przyjemne czynności to prostowanie i zaciskanie nadgarstka – znacznie nasilają ból.

Samo rozpoznanie problemu jest bardzo proste. Wystarczy, że lekarz wykona podstawowy test oporowy nadgarstka. Dodatkowo może poprosić o wykonanie USG. Dzięki temu uzyska pewność i będzie mógł zalecić odpowiedni sposób leczenia.

Leczenie łokcia tenisisty

Wybór stosownego leczenia zależy od stadium choroby. W przypadku stanu zapalnego lekarz przepisze leki przeciwzapalne, a także przeciwbólowe. Praktycznie w każdym przypadku zlecany jest odpoczynek. Jeśli sytuacja chorego tego wymaga to lekarz może unieruchomić rękę. Dodatkowo warto skorzystać z rehabilitacji, która jest w stanie wpłynąć na przyspieszenie procesu gojenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów fizjoterapeuta może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych chorego.

Teriapia może obejmować manualne rozciąganie mięśni, ćwiczenia wpływające na poprawę ruchomości stawu, wykonywanie masażu uśmierzającego ból. Kinesiotaping, czyli technika polegająca na klejeniu elastycznych taśm, również jest chętnie stosowana. W końcu wpływa na złagodzenie bólu i odciążenie mięśnia. W razie potrzeby fizjoterapeuta może zproponować inne dodatkowe sposoby leczenia (np. ultradźwięki, krioterapię, laseroterapię). Dokładny przebieg rehabilitacji ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem. 

Warto dbać o swoje zdrowie. W razie wystąpienia problemu powinno się jak najszybciej udać do lekarza i poddać leczeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które lubiąć uprawiać sporty. Występujący podczas łokcia tenisisty stan zaplany z czasem może przerodzić się w stan przewlekły i w ostateczności doprowadzając do poważniejszych problemów zdrowotnych, a także całkowitego zaprzestania wykonywania określonych aktywności fizycznych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here