Jak zwalczyć problemy z koncentracją?

0
670
Jak zwalczyć problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją mogą mieć różne przyczyny i dotyczyć osób w różnym wieku. Mają jednak cechę wspólną – znacznie utrudniają naukę i pracę.

Problem z koncentracją – dlaczego tak się dzieje?

Problemy z koncentracją to reakcja organizmu na wpływ różnych czynników. Mogą być one wynikiem długotrwałego stresu i dużej ilości obowiązków. Aby być w stanie utrzymać koncentrację, organizm musi być wypoczęty – ciągła mobilizacja i zmęczenie utrudniają skupienie uwagi i utrzymanie jej przez dłuższy czas. Kłopoty ze snem to zatem kolejna przyczyna rozbieganych myśli. Jest nią również przebodźcowanie, ciągłe powiadomienia z aplikacji zainstalowanych na smartfonie, hałas z ulicy. Rozkojarzenie może być również spowodowane odczuwanym bólem – głowy, zęba, kręgosłupa czy każdej innej partii ciała.

Jak poprawić koncentrację?

Chcąc pozbyć się problemu, warto zastanowić się, z jakiego powodu koncentracja została zaburzona, a następnie postarać się wyeliminować dany czynnik. Powodem jest zbyt duży natłok obowiązków i przemęczenie? Warto popracować nad organizacją pracy tak, aby zarezerwować więcej czasu na odpoczynek i aktywności, które pomagają się zrelaksować. Bardzo pomocne będzie jasne określenie listy spraw do załatwienia i ich kolejności.

Czynnikiem rozpraszającym jest telefon, a na ekranie ciągle pojawiają się coraz to nowe powiadomienia i wiadomości? Dobrym rozwiązaniem jest odcięcie się od czynników zewnętrznych – wyłączenie muzyki, telewizora, zamknięcie drzwi do pokoju czy gabinetu.

Wyciszenie urządzenia i odłożenie go na bok nie zawsze jest jednak takie proste, bowiem w pracy i podczas nauki telefon przydaje się chociażby do tego, aby szybko sprawdzić znaczenie obcego słówka czy wykonać działanie matematyczne. Jednak i na to jest rada – w czasie przeznaczonym na naukę zamiast telefonu warto sięgnąć po słownik książkowy lub kalkulator bądź wyłączyć powiadomienia.

Pomóc może również utrzymywanie porządku w miejscu pracy – im mniej czasu poświęcamy na znalezienie potrzebnej rzeczy, tym mniejsza szansa rozproszenia uwagi. Dobrym wyjściem są także ćwiczenia na koncentrację!

Ćwiczenia na koncentrację – jakie wykonywać?

Zdolność skupienia uwagi to umiejętność, która znacząco wpływa na efektywność pracy i nauki, dlatego warto zadbać o jej jakość. Takie ćwiczenia na koncentrację nie zajmą dużo czasu, a wiele z nich nie wymaga żadnych akcesoriów i można wykonywać je, będąc w każdym miejscu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić z nich codzienny rytuał!

Pierwsze ćwiczenie to głębokie i rytmiczne oddychanie – skupiając się na oddechu, można wyciszyć się i zrelaksować, a więc stworzyć sobie idealne warunki do pracy. Doskonałym ćwiczeniem koncentracji jest również znajdowanie różnic na dwóch pozornie identycznych obrazkach. Można również wymyślać synonimy do danych słów lub postarać się zapisać je od tyłu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here