Kiedy warto udać się na konsultacje z psychiatrą?

0
277
Kiedy warto udać się na konsultacje z psychiatrą

Wiele problemów w ludzkim życiu oraz zaburzeń wymaga specjalistycznych konsultacji z psychiatrą. Niestety jeszcze do niedawna był to specjalista często omijany szerokim łukiem, a wizyta u niego odbierana była jako powód do wstydu. Powoli poglądy te ulegają zmianie i obecnie coraz częściej zupełnie jawnie decydujemy się na konsultacje psychiatryczne. Sprawdź, kiedy warto się na nie udać.

Psychiatra, który pomaga w różnych sytuacjach życiowych

Na początek warto powiedzieć sobie wprost, że psychiatra może być pomocny w wielu sytuacjach życiowych. Jego pierwszym zadaniem jest często rozpoznanie co dokładnie dolega pacjentowi, który może jedynie opowiedzieć o swoich emocjach i odczuwanych dolegliwościach. Na tej podstawie lekarz może skierować go na dodatkowe badania, ale także postawić diagnozę.

Warto przy tym wymienić główne pola zainteresowania psychiatry. Należą do nich depresja i dystymia, które są jednymi z coraz częściej obserwowanych zaburzeń w wysoko rozwiniętych cywilizacjach. Psychiatrzy zajmują się także schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami, jak również zaburzeniami powstałymi na skutek wychowania w rodzinie nie funkcjonującej prawidłowo (np. dolegliwościami osób z syndromem DDA). Dodatkowo do psychiatry warto udać się z fobiami, atakami paniki, zespołem stresu pourazowego czy nerwicą.

Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że pora na konsultację z psychiatrą?

Każdy z nas jest w stanie wyczuć, że z jego psychiką dzieje się coś złego, jednak nie każdy gotowy jest przyznać, że wymaga to konsultacji ze specjalistą. Dla wielu osób znacznie łatwiejszym (z pozoru) rozwiązaniem jest udawanie, że nic się nie dzieje i samodzielna walka ze złym samopoczuciem. Niestety zazwyczaj nie przynosi ona wystarczających rezultatów, co prowadzi do pogłębienia dolegliwości. Z czym zatem warto udać się do specjalisty? Pierwszym objawem, który może zwrócić naszą uwagę, jest długotrwały smutek, który jednocześnie wiąże się ze spadkiem energii i motywacji do działania. Często towarzyszą im postrzeganie wszystkiego w czarnych barwach, brak jakiejkolwiek nadziei i bezradność. Na uwagę specjalisty zasługują także wysoki poziom stresu i lęku (lub niepokoju), który może mieć charakter napadowy (np. w postaci ataków paniki) lub ciągły. Do tych objawów często pojawiają się także problemy ze snem i powracanie, zwłaszcza tuż przed zaśnięciem, do myśli związanych z obszarami wywołującymi lęki. Również objawy ze strony ciała, których nie da się wyjaśnić za pomocą innych badań i konsultacji lekarskich, mogą świadczyć o problemach natury psychicznej. Są to między innymi dolegliwości bólowe, takie jak bóle głowy i bóle neuropatyczne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego lub nieustanne duszności.

Online lub stacjonarnie

Na koniec warto zauważyć, że dla wielu osób już samo pójście do psychiatry oznacza ogromne wyzwanie. Dlatego też psychiatra Katowice oferuje oprócz konsultacji osobistych również spotkania online. Dzięki nim z łatwością można uniknąć przykrych doświadczeń, jak rozpoznanie przed gabinetem przez znajomych czy długie dojazdy. Niewątpliwie niejednemu pacjentowi będzie też łatwiej otworzyć się przez internet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here