Książeczka sanepidu – wszystko, co musisz wiedzieć

0
593
Książeczka sanepidu

Chociaż orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych już jakiś czas temu zastąpiło popularną książeczkę sanepidowską, jej forma jest nadal popularna i praktykowana. Co trzeba zrobić, aby ją otrzymać? Kiedy jest potrzebna? Jak długo książeczka sanepidu Kraków jest ważna? Właśnie tego dowiesz się z naszego artykułu!

Na czym polega badanie u lekarza medycyny pracy?

Aby otrzymać książeczkę sanepidowską, należy poddać się badaniu dla celów sanitarno-epidemiologicznych najlepiej w konsultacji z lekarzem medycyny pracy. Polega ono na pobraniu próbek kału w regularnym odstępie czasowym, wynoszącym trzy kolejne dni. Pobrany w ten sposób materiał biologiczny należy umieścić w specjalnie do tego przygotowanym, dostępnym w aptekach, sterylnym pojemniku jednorazowym. Następnie próbki z kałem poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej, która pozwala sprawdzić czy osoba badana jest nosicielem prątków gruźlicy, pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella, a także innych czynników chorobotwórczych. Wyniki przeprowadzonego badania znane są zazwyczaj już po ok. 1-2 tygodniach od pobrania materiału.

Jak przygotować się do badania do książeczki sanepidu?

Przygotowanie do badania do książeczki sanepidu nie wymaga większego wysiłku. Należy stosować zwykłą, normalną dietę – taką jak na co dzień. Ważne jednak, aby się nie objadać i nie głodzić.

Stacja sanitarno-epidemiologiczna – ile kosztuje badanie kałiu?

Badanie można wykonać w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce. Najczęściej jednak przeprowadza się je w stacji właściwej dla miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, jeśli jest ono wykonywane ze względów zawodowych. Próbkę z pobranym materiałem biologicznym należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Całkowity koszt wyrobienia książeczki to ok. 100-200 zł. Jeżeli książeczka sanepidu Kraków wyrabiana jest dla potrzeb zawodowych na podstawie skierowania, koszt ten powinien pokryć pracodawca. W takim przypadku przeprowadzone badanie musi być dodatkowo potwierdzone przez lekarza medycyny pracy.

Jak długo ważna jest książeczka sanepidu?

Przepisy nie określają, jak długo książeczka sanepidu Kraków jest ważna. Decyduje o tym lekarz wydający orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Warto jednak podkreślić, że badanie polegające na pobraniu próbek kału wykonuje się raz w życiu. Następnie książeczka sanepidu Kraków jest uaktualniania poprzez kolejno wydawane orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, jednak pod warunkiem, że w międzyczasie nie doszło do zakażenia Salmonellą lub Shigellą.

Kiedy jest potrzebna książeczka?

Istnieją zawody, w których zdolność do pracy zależy od pozytywnego przejścia badania sanitarno-epidemiologicznego. Niezależnie od rodzaju zawartej umowy, książeczka sanepidu Kraków wymagana jest przede wszystkim od pracowników szpitali i sklepów spożywczych, osób pracujących z dziećmi poniżej 6 roku życia, osób zatrudnionych w gastronomii, a także zakładach produkcyjnych, w tym produkujących leki podawane doustnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here