Miażdżyca – leczenie

0
1523
Miażdżyca – leczenie

Niektóre choroby charakteryzują się bardzo podstępnym działaniem i ujawnianiem się dopiero w momencie, gdy trudno jest o skuteczne leczenie. Do takich z pewnością należy zaliczyć miażdżycę. Może ona dotknąć osobę w każdym przedziale wiekowym. Jej objawy niezwykle łatwo pomylić na przykład z codziennym przemęczeniem, problemami z koncentracją oraz zapamiętywaniem.

Nieleczona miażdżyca – leczenie prowadzić może do tragicznych skutków

Kończy się ona na przykład zawałem, udarem mózgu lub amputacją nogi. Aby uniknąć takich czarnych scenariuszy, konieczne jest rozsądne działanie profilaktyczne. Profilaktyka miażdżycy oraz kontrolowanie cholesterolu jest drogą do przeciwdziałania rozwojowi tej niebezpiecznej choroby.

Miażdżyca rozwija już u nastolatków. Należy wiedzieć, że wszystkie nasze narządy są otoczone naczyniami krwionośnymi. One odpowiedzialne są za transportowanie krwi do tkanek. Krew przenosi ze sobą do tkanek niezbędne do życia i funkcjonowania składniki odżywcze. Naczynia krwionośne z czasem, z wiekiem twardnieją, odkłada się na niej tłuszcz czy też sole wapienne. To niekorzystnie wpływa na płynność transportowania składników odżywczych. Proces ten rozpoczyna się już w wieku nastoletnim, główne stadium ma miejsce już w wieku dojrzałym.

Zwiększony poziom cholesterolu we krwi przeważnie przez dłuższy czas nie daje się poznać od złej strony, ponieważ chory nie uskarża się na żadne symptomy oraz dolegliwości. Dopiero gdy dojdzie do poważniejszego zwężenia tętnic, chory zaczyna spostrzegać, że coś z jego zdrowiem nie jest w porządku. Wtedy to zaczyna się szybciej męczyć, pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem prostych rzeczy.

Nie ma jednego badania, które jednoznacznie może potwierdzić miażdżycę

manekin

Wysoki poziom blaszki miażdżycowej może zostać stwierdzony na przykład przez prawidłowo przeprowadzone badanie USG. Na monitorze widoczne są wtedy charakterystyczne poszerzenia i pogrubienia ścian naczyń. USG z przystawką Dopplera to skuteczne badanie mogące dać wiele przesłanek do zdiagnozowania miażdżycy. Koronografia oraz tomografia komputerowa to narzędzia mogące potwierdzić nieprawidłowy wygląd tętnic wieńcowych. Badanie poziomu cholesterolu oraz stężenia triglicerydów pozwala na określenie ryzyka zapadnięcia na tę chorobę.

W momencie, gdy lekarze stwierdzą miażdżycę lub ocenią, że ryzyko jej wystąpienia jest wysokie, przystępują do leczenia mającego na celu ograniczenie jej skutków lub zmniejszenia ryzyka jej pojawienia się. Dla obniżenia poziomu cholesterolu zapisywane są wtedy odpowiednie leki. Nowoczesne preparaty oparte na fibratach mogą skutecznie podnosić poziom tak zwanego dobrego cholesterolu oraz statyny. Obecność statyny ma duże znaczenie, ponieważ dzięki temu możliwe jest cofanie się zmian miażdżycowych mających miejsce w tętnicach wieńcowych.

W najgorszym przypadku rozwój choroby zostaje zatrzymany lub znacząco spowolniony. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przyniesie zadowalających rezultatów, konieczne będzie skorzystanie z innych metod leczenia o bardziej radykalnej charakterystyce. Leczenie może polegać na przykład na zastosowaniu balonikowania. Zabieg polega na przeprowadzeniu niewielkich nacięć w pachwinie. Tutaj wprowadza się specjalny cewnik docierający do tętnicy.

Znajdujący się w środku cewnik jest monitorowany przez lekarza za pomocą monitora. W momencie, gdy cewnik dojdzie do miejsca charakteryzującego się największym zwężeniem, dochodzi do zwiększenia objętości specjalnego balonika, który został przez niego przetransportowany do środka. W ten sposób złogi cholesterolowe będące zagrożeniem dla zdrowia są skutecznie eliminowane. Okruchy złogów są wyciągane przez cewnik na zewnątrz. Tak tętnica ulega rozszerzeniu.

Miażdżyca – leczenie tabletki

Innym sposobem radykalnego leczenia są by passy. Jeżeli tętnice nie są możliwe do udrożnienia, to rozwiązanie staje się poważną alternatywą. Są one wszczepiane za pomocą specjalistycznego zabiegu nazywanego pomostowaniem. W czasie jego trwania pobierany jest fragment żywej żyły. Najczęściej jest ona pobierana z nogi pacjenta. Następnie by passy wszywane są w miejsca, w których znajdują się elementy odpowiedzialne za blokowanie przepływu krwi.

Później krew zaczyna płynąć otwartym strumieniem.
Trzecim rozwiązaniem stosowanym przez lekarzy są stenty. Chronią one przez zastaniem tętnicy blaszką miażdżycową. Stenty to cienkie rurki z siateczki. Na tej siatce ma osadzać się szkodliwa blaszka miażdżycowa.
O wyborze metody leczenia decyduje lekarz, dopasowując zabieg do indywidualnych potrzeb pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here