Niedotlenienie serca

0
1664
niedotlenienie serca

Długotrwała choroba niedokrwienna serca może być leczona farmakologicznie. Rozrzedzenie krwi oraz hamowanie powstaniu zatorów hamuje rozwój choroby oraz likwiduje symptomy choroby niedokrwiennej serca. Leczenie ambulatoryjne potrzebne jest wówczas, kiedy niedokrwienie mięśnia sercowego jest ostre.

Choroba niedokrwienna serca powoduje, iż do mięśnia sercowego nie trafia odpowiednia ilość krwi bogatej w tlen oraz treści wzmacniające. Wynikiem tego jest niedotlenienie oraz ryzyko zawału mięśnia sercowego albo dusznicy bolesnej. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 choroba niedokrwienna serca oraz jej rezultaty określone są znakami od I20 do I25.

Niedotlenienie serca – jakie są symptomy?

Specyficznym oraz częstym symptomem niedotlenienia mięśnia sercowego jest ucisk w klatce piersiowej. Ból ten, w wypadku stabilnej choroby wieńcowej, ma charakter ścisku, ciążenia albo kłucia za mostkiem oraz może przenikać do szyi, szczęki, lewego ramienia i barku, czasem również do nadbrzusza oraz okolicy międzyłopatkowej. Ból tego rodzaju występuje w efekcie wysiłku fizycznego, stresu, ustępuje jednak w spoczynku, i również przy przyjęciu środków rozkurczających naczynia wieńcowe – zwłaszcza nitrogliceryny.

Natężenie bólu jest zazwyczaj większe w porach rannych, chociaż bywa, iż zwiększa go zimne powietrze lub obfity posiłek. Ból tenże nie jest połączony z pozycją ciała ani fazą cyklu oddechowego. W wypadku ostrych zespołów wieńcowych, w tym zawału serca, ból tenże nie ustępuje po zastosowaniu nitrogliceryny, i również po skończeniu treningu fizycznego. Niedokrwienie serca nie zawsze okazuje się bólem. Mogą wtedy występować tzw. maski dławicy piersiowej, jakich symptomami są: zadyszkę, przemęczenie, zemdlenia, zawroty głowy, wymioty.

serce

Dlaczego niewydolność serca daje tak dziwne symptomy?

Serce jest pompą, jaka otrzymuje krew żylną wracającą z całego organizmu oraz pompuje ją do płuc. Tutaj nasyca się ona tlenem oraz jest przepompowana do tętnic, skąd dostarczana jest do wszystkich naszych narządów. Kiedy serce jest uszkodzone, mało efektywne, nie pompuje tyle krwi, ile potrzebuje organizm. W konsekwencji do danych narządów trafia za mało tlenu (paliwa dla komórek) albo także za dużo krwi zalega w organach ciała.

Gdy krew jest słabo utlenowana, efekty tego czujemy dosyć szybko: chociażby minimalny wysiłek wywołuje, iż szybko się męczymy, gdyż w mięśniach jest zbyt mało tlenu; oblewa nas zimny pot, ponieważ skóra jest niedotleniona. Gdy zaś krew zalega w organach, dochodzi do ich przekrwienia. Pojawia się wówczas zadyszkę (spłycenie oddechu albo brak tchu) podczas treningu lub wieczornego relaksu oraz towarzyszący temu kaszel, co informuje o przekrwieniu płuc. Złe trawienie oraz apatia po jedzeniu sygnalizują przekrwienie wątroby, i obrzęki nóg – zastój krwi w tym obszarze.

Niewydolność serca to niebezpieczny przeciwnik

Eksperci twierdzą, iż jakość życia osób cierpiących z powodu niewydolności serca jest tak samo zła jak u chorych nieustannie poddawanych dializom, cierpiącym na depresje albo długotrwałe zapalenie wątroby. Uważa się, iż jest to połączone nie tylko z symptomami choroby, lecz również z potrzebą licznych hospitalizacji. Niewydolność serca jest najpopularniejszą przyczyną pobytu w szpitalu u chorych powyżej 65. roku życia.

Tenże fakt przekłada się na koszty leczenia niewydolności serca. W krajach rozwiniętych jej leczenie pochłania 2–2,5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, natomiast koszty kuracji to 60–70 proc. wszystkich wydatków połączonych z niewydolnością serca. Lecz nie chodzi tylko o pieniądze.

badanie

Choroba niedokrwienna serca – leczenie

W wypadku leczenia choroby niedokrwiennej serca każdy pacjent winien stosować środki przeciwpłytkowe (polopiryna albo klopidogrel) i statyny (środki obniżające stężenie cholesterolu). Ponadto, w celu przeciwdziałania dławicy piersiowej i podniesienia tolerancji wysiłku, wykorzystuje się beta-blokery (blokery kanału wapniowego) oraz długo działające azotany. U części pacjentów, u jakich nie udało się opanować symptomów leczeniem zachowawczym, konieczne jest leczenie ambulatoryjne.

Pierwszą z metod leczenia inwazyjnego jest przezskórna interwencja wieńcowa – w skrócie PCI. Technologia ta polega na wprowadzeniu przezskórnie urządzeń do tętnic wieńcowych, jakie są zwężone przez przebieg patologiczny – w celu ich udrożnienia oraz poszerzenia. Innym zabiegiem jest pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG) polegające na wszczepieniu podczas operacji kardiochirurgicznej pomostów naczyniowych, więc bajpasów (bypass), jakie omijają zwężone odcinki tętnic wieńcowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here