Oftalmoskopy bezpośrednie – do czego służą?

0
289
Oftalmoskopy bezpośrednie

Patrząc człowiekowi w oczy, można bardzo łatwo sprawdzić, czy choruje na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy też AIDS. Oftalmoskopia to specjalne badanie dna oka, które jest niezwykle skuteczne w diagnostyce różnych chorób. Bardzo często to właśnie w oku możemy zaobserwować symptomy przejawiających się schorzeń. Oftalmoskop bezpośredni pozwala nam dokładnie zajrzeć do siatkówki, soczewki czy naczyń krwionośnych.

Do czego służą oftalmoskopy bezpośrednie?

Oftalmoskopy bezpośrednie to specjalne przyrządy okulistyczne, które umożliwiają dokładne sprawdzenie zmian, jakie zaszły na dnie oka. Urządzenie umożliwia dokładne prześwietlenie wszystkich struktur w dnie oka oraz potwierdzić występujące już wady wzroku. Wziernik okulistyczny zbudowany został z systemu powiększających soczewek oraz źródła światła, które podczas badania skupiają się na:

  • naczyniach krwionośnych
  • strukturach ciała szklistego,
  • obwodowej części siatkówki,
  • tarczy nerwu wzrokowego,
  • plamce.

Oftalmoskop bezpośredni podczas badania dna oka pozwala zaobserwować rozwijającą się zaćmę, zwyrodnienie nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki albo zmętnienie w ciele szklistym. Ponadto lekarz może zdiagnozować symptomy najpopularniejszych ogólnorozwojowych chorób typu cukrzyca, nadciśnienie tętnicze albo miażdżyca.

Kiedy należy wykonać badanie oftalmoskopem?

Oftalmoskopia powinna być przeprowadzana systematycznie najlepiej co 2 lub 3 lata. Lekarz może zdecydować o tym, aby skierować pacjenta na takie badanie również po urazie głowy, częstych utratach przytomności, nawracających bólach głowy, zaburzeniach widzenia barw czy przy zaburzeniach równowagi.

Oftalmoskopy bezpośrednie wyglądają jak podręczne latarki i podczas badania lekarz kieruje snop światła prosto do oka. Soczewki pozwalają powiększyć oko nawet 15-krotnie, dzięki czemu można wtedy zaobserwować różnego rodzaju zmiany.

O czym świadczą wyniki badania oftalmoskopem?

W trakcie badania lekarz może zaobserwować różne zmiany w obrębie dna oka. Dokładnie zobaczy również jakiekolwiek odstępstwo od prawidłowej budowy, co może mieć powiązanie z różnego rodzaju schorzeniami. Na dnie oka zaobserwujemy zmiany naczyniowe lub zapalne albo dystroficzne.

Czy można wykonać oftalmoskopia w ciąży? Oczywiście badanie jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Konieczne jest w celu sprawdzenia, czy nie ma ryzyka odklejania się siatkówki podczas porodu, gdyż wiąże się to z ogromnym wysiłkiem. Jeśli okulista dostrzegłby nieprawidłowości, to może zlecić wykonanie cesarskiego cięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here