Pończochy i rajstopy uciskowe w profilaktyce żylaków

0
570
Pończochy i rajstopy uciskowe w profilaktyce żylaków

Żylaki to bardzo widoczna żyła znajdująca się tuż pod powierzchnią skóry. Pończochy uciskowe mogą pomóc zmniejszyć wygląd i bolesne objawy związane z żylakami u niektórych osób.

Żylaki występują, gdy krew zbiera się za małymi zaworami w żyłach osoby, zamiast płynąć gładko z powrotem do serca. Są one bardziej powszechne w nogach i stopach, ponieważ krew powracająca do serca ma do przebycia dalszą drogę.

Lekarze często zalecają pończochy uciskowe, aby poprawić krążenie, powstrzymać żylaki przed pogorszeniem się i zmniejszyć ból lub dyskomfort. Wybierając produkty uciskowe najważniejsze jest, aby kierować się własnymi potrzebami. Na rynku znajdziesz zarówno pończochy pooperacyjne, jak i pończochy na żylaki. Znanym sposobem radzenia sobie przy tego typu dolegliwościach jest także skleroterapia po zabiegu.

Produkty uciskowe – czy są skuteczne?

Tutaj przyjrzymy się dowodom, które wspierają stosowanie tych pończoch, jak również związanym z nimi zagrożeniom. Omawiamy także, jak wybrać właściwy rozmiar i kształt.

Nowoczesne pończochy uciskowe są bardziej zaawansowane i zaprojektowane tak, aby zapewnić stały ucisk w nogach, pomagając krwi płynąć z powrotem w kierunku serca. Pończochy zazwyczaj wywierają większy nacisk w okolicach kostek i stóp, zapewniając dodatkowy ucisk, który wspomaga przepływ krwi.

Badania sugerują, że pończochy uciskowe mogą poprawić niektóre objawy żylaków, ale niewiele dowodów wspiera ideę, że same pończochy je wyeliminują. Różne rodzaje pończoch wywierają różną siłę ucisku.

Produkty uciskowe – kiedy stosować?

Jakiego rodzaju pończochy uciskowej powinienem używać? Właściwa siła ucisku i odpowiedni rodzaj pończochy zależy od liczby, rodzaju i przyczyny żylaków u danej osoby.

Trzy główne rodzaje to:

  • Rajstopy podtrzymujące. Wywierają one pewien nacisk, ale są najmniej ciasną opcją.
  • Skarpety i pończochy uciskowe. Zakres ciśnień są dostępne do zakupu w wielu drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Zapewniają one większe wsparcie niż rajstopy.
  • Pończochy uciskowe na receptę. Wywierają one największy nacisk i są dopasowywane przez specjalistę, aby zapewnić, że są skuteczne, ale nie tak ciasne, że wpływają na krążenie danej osoby.

Pończochy mają zazwyczaj wysokość do kolan lub ud. Pończochy do kolan wspomagają krążenie w dolnej części nogi i podczas ćwiczeń.

Lekarz może zalecić pończochy uciskowe na uda w przypadku żylaków, choć są one częściej stosowane w celu zapobiegania zakrzepom krwi po zabiegach chirurgicznych, zwłaszcza po operacji wymiany stawu kolanowego.

Kiedy powinienem nosić pończochy uciskowe?

Ludzie zazwyczaj noszą pończochy uciskowe w ciągu dnia, ponieważ siedzenie w pozycji pionowej i stojącej jest bardziej prawdopodobne, aby spowodować problemy z krążeniem.

Osoba z żylakami może spróbować zakładać nogi na noc, aby poprawić krążenie. Jednak lekarz może zalecić noszenie pończoch w nocy, jak również.

Ponieważ pończochy uciskowe są celowo ciasne, mogą być trudne do założenia. Nogi powinny być czyste i suche. Przed założeniem pończoch należy odczekać, aż wszelkie balsamy zostaną wchłonięte.

Stosowanie pończoch uciskowych może mieć skutki uboczne, w tym:

  • pęknięta skóra
  • podrażnienie skóry
  • dyskomfort
  • tymczasowe wgłębienia w skórze

Pończochy, które są pomarszczone, noszone nieprawidłowo lub w nieodpowiednim rozmiarze, są bardziej narażone na problemy.

Jeśli krążenie jest zahamowane przez chorobę taką jak neuropatia obwodowa, która może uszkodzić nerwy w nogach, dana osoba może nie być w stanie stwierdzić, czy pończochy są zbyt ciasne lub spadają.

Osoba jest bardziej narażona na negatywne skutki, jeśli nosi pończochy zbyt długo. Codziennie zdejmuj pończochy i sprawdzaj nogi i stopy pod kątem oznak uszkodzenia lub podrażnienia, w razie potrzeby używając lusterka. Pomocne może być lusterko z długą rączką lub lusterko umieszczone na ziemi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here