Problemy z tarczycą: co może wzbudzić niepokój?

0
265
usg piersi Warszawa

Ultrasonografia to współczesna metoda diagnostyczna oparta o działanie fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Jest całkowicie bezpieczna i stąd wynika jej popularność. Postęp technologiczny sprawia, że aparaty diagnostyczne do ultrasonografii dają obraz o coraz wyższej rozdzielczości. Umożliwia to wykrywanie nawet niewielkich zmian chorobowych. Jednymi z badań, które kobiety powinny mieć na uwadze, są usg tarczycy i usg piersi.

Tarczyca to organ umiejscowiony tuż pod krtanią, o kształcie dużego motyla. Jej ciężar dochodzi zaledwie do 30 gramów, ale jej rola w organizmie jest olbrzymia. Trzy produkowane przez nią hormony: tyroksyna, kalcytonina i trójjodotyronina odpowiadają za pracę układów sercowo-naczyniowego, nerwowego, pokarmowego i płciowego. Prawidłowo działająca tarczyca stanowi napęd dla całego organizmu, tymczasem jej zaburzenia występują aż u jednej na pięć osób. Co powinno cię zaniepokoić?

Objawy problemów z tarczycą są różnorodne i nieraz trudno dociec ich rzeczywistej przyczyny. Mogą to być zarówno zmęczenie i uczucie wychłodzenia, jak i nerwowość, drżenie rąk i rozdrażnienie. Niedoczynność tarczycy wynika ze zbyt małej ilości produkowanych przez nią hormonów, a do jej objawów należą m.in. ospałość i problemy z koncentracją. Z kolei nadczynność tarczycy wynika z nadmiaru hormonów tarczycowych, a jej objawy wiążą się z przyspieszeniem pracy organizmu. Wśród nich są chudnięcie, uderzenia gorąca, duszności.

Kiedy konieczne jest usg tarczycy?

Dostrzeżenie któregoś z objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy powinno stać się podstawą do konsultacji lekarskiej. Diagnozą i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog ze specjalizacją z tyreologii. Lekarz palpitacyjnie określa, czy u pacjenta występują guzki lub tzw. wole (powiększona tarczyca). Osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego organu, powinny przynajmniej co dwa lata wykonywać usg tarczycy. Warszawa jest miastem, w którym nie brakuje doświadczonych specjalistów i doskonałej jakości sprzętu ultrasonograficznego. Tym bardziej, nie zwlekaj z wizytą kontrolną, która może uchronić cię przed pogorszeniem stanu zdrowia lub wręcz nowotworem.

U kobiet mających problemy z tarczycą obserwuje się często występowanie guzków w piersiach. Stąd tak ważne, by oprócz usg tarczycy wykonywały one również usg piersi. Warszawa jest miejscem zapewniającym najwyższe standardy opieki medycznej. Znajdziesz tam niejeden gabinet ultrasonografii, w którym będziesz mogła przebadać zarówno tarczycę, jak i piersi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here