Przewlekła niewydolność serca

0
1527
przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca następuje wtedy, gdy poszczególne tkanki i narządy ludzkie nie są odpowiednio dotleniane, na skutek wadliwej pracy serca. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest dużo większe w przypadku osób starszych, niż w przypadku osób młodych i w średnim wieku. Przewlekła niewydolność serca została odnotowana u ponad dwóch procent europejczyków, natomiast w Polsce liczba chorych sięga miliona osób.

Schorzenie następuje na skutek występowania innych chorób, których przebieg związany jest z zaburzeniem wyrzutu krwi z komory serca lub jej napełniania. Przewlekła niewydolność serca może zostać wywołana przez wrodzone wady w kurczliwości mięśnia, które wynikają z kardiomiopatii lub choroby niedokrwiennej. Schorzenie to może również zostać wywołane przez nadciśnienie tętnicze, które powoduje przeciążenie komór, a także na skutek zwyrodnienia osierdzia.

Przewlekła niewydolność serca objawia się stopniowo, a jej rozwój trwa czasem kilka lat. Pierwszym objawem jest szybkie męczenie się, które występuje nawet po najmniejszym wysiłku fizycznym. Ponadto pojawiają się duszności, które początkowo występują podczas ruchu pacjenta, a z czasem nawet wtedy, gdy nie podejmuje on żadnego wysiłku.

Przewlekła niewydolność serca objawia się również obrzękami, występującymi w okolicach kostek, częstym oddawaniem moczu, szczególnie w nocy, a także suchym, męczącym kaszlem. U chorych występuje również bladość skóry, ze względu na niedostateczny przepływ krwi, a także skarżą się oni na nadpotliwość. Ponadto na szyjach pacjentów widoczne są wyraźnie żyły, które są nadmiernie wypełnione krwią, na skutek przyspieszonego bicia serca.

szpital

Przewlekła niewydolność serca wywołuje również problemy trawienne i jelitowe, powodując powiększenie wątroby, a na skutek tego bóle brzucha i zaparcia.
Diagnozowanie choroby polega przede wszystkim na rozpoznaniu opisanych powyżej, typowych objawów oraz przeprowadzeniu badania echokardiograficznego, które pozwala na rozpoznanie wad w zachodzących skurczach i rozkurczach serca. Jeżeli podejrzewana jest przewlekła niewydolność serca, to lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne.

Sposób leczenia choroby zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wielkości uszkodzenia organu. Każdy pacjent musi zostać zdiagnozowany indywidualnie, w wyniku czego otrzyma odpowiednio dobrane leki oraz będzie skierowany na specjalistyczne zabiegi. Leczenie nie zapewni jednak cofnięcia zmian jakie spowodowała przewlekła niewydolność serca, lecz ma ono na celu zahamowanie dalszych uszkodzeń mięśnia oraz ograniczenie i osłabienie dolegliwości, jakie odczuwają pacjenci.

Bardzo ważne jest również, aby chorzy zmienili swój styl życia, poprzez wprowadzenie zdrowej diety, przede wszystkim ubogiej w sól, zachowanie abstynencji od wyrobów alkoholowych, redukcję masy ciała, rzucenie palenia, a także w miarę możliwości, ograniczenie przyjmowania leków, które nasilają postęp choroby. Leczenie farmakologiczne opiera się natomiast na przyjmowaniu leków moczopędnych, inhibitorów, blokerów i glikozydów.

W przypadku dużego zaawansowania choroby, wykonuje się zabiegi polegające na przykład na wszczepieniu elektrod, które mają na celu zsynchronizowanie pracy obu komór serca. Przeprowadzane jest również udrażnianie naczyń wieńcowych, wspomaganie pracy serca za pomocą specjalnie opracowanych układów, a w skrajnych przypadkach nawet przeszczepy serca.

Jeżeli chory stosuje się do zaleceń kardiologa, to w zależności od stopnia zniszczenia mięśnia, po paru miesiącach lub latach, na skutek zachodzących procesów regeneracyjnych, zachodzi odbudowa serca i poszerzenie jego lewej komory. Aby wspomóc terapię wprowadzoną przez lekarza i przyspieszyć regenerację organizmu, po spustoszeniach jakie spowodowała przewlekła niewydolność serca, pacjenci powinni stosować kilka wskazówek, zamieszczonych poniżej.

niewydolność serca

1. Kup wagę
Chorzy powinni nie tylko dbać o to, aby ich masa ciała była prawidłowa, ale również kontrolować prędkość jej przyrostu. Powinni oni ważyć się co dwa lub trzy dni, a jeżeli zaobserwują przyrost masy ciała o ponad dwa kilogramy w przeciągu trzech dni to muszą niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być oznaka, iż przewlekła niewydolność serca zaczęła postępować.

2. Zrezygnuj z używek
Pacjenci powinni ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów najlepiej do zera, gdyż powodują one postęp choroby.

3. Zwracaj uwagę na przyjmowane leki
Przewlekła niewydolność serca może rozwinąć się również na skutek przyjmowania leków przeciwbólowych, przede wszystkim są to silne leki przyjmowane w przypadku bóli kręgosłupa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here