Soczewki kontaktowe, a astygmatyzm

0
695
Soczewki kontaktowe, a astygmatyzm

Astygmatyzm to dość powszechnie występująca wada wzroku. Szacuje się, że co trzeci człowiek na świecie jest nią dotknięty. Najczęściej ma charakter wrodzony i związany jest z nieprawidłowym kształtem rogówki oka lub soczewki. Zdarza się także, że pojawia się na skutek uszkodzeń mechanicznych oka, jak również zwyrodnień. Podstawową metodą korygowania astygmatyzmu są okulary, ale coraz częściej osoby dotknięte niezbornością wybierają soczewki. Nie są to jednak tradycyjne, sferyczne szkła kontaktowe, a toryczne, o specjalnej konstrukcji.

Soczewki dla osób dotkniętych astygmatyzmem

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że astygmatyzm to wada wzroku, której nie można korygować za pomocą soczewek kontaktowych. Rzeczywiście było w tym trochę prawdy. Tradycyjne, sferyczne szkła kontaktowe zupełnie nie znajdują zastosowania w przypadku niezborności. Przy astygmatyzmie nieostre widzenie jest spowodowane nieprawidłową symetrią obrotową oka. Rogówka lub soczewka nie ma prawidłowego kształtu, co powoduje, że światło wpadające do wnętrza oka nie skupia się na siatkówce w jednym punkcie, a siła załamywania się promieni światła w płaszczyźnie pionowej i poziomej układu optycznego oka może się znacząco różnić. Z tego powodu soczewka stosowana przy astygmatyzmie musi mieć specjalną konstrukcję, aby była w stanie skorygować te nieprawidłowości.

Cechy charakterystyczne soczewek torycznych

Tradycyjne, sferyczne soczewki kształtem przypominają przeciętą na pół kulę. Co więcej, ich moc optyczna jest w każdym punkcie taka sama. Zupełnie inną konstrukcją cechują się soczewki toryczne, przeznaczone dla osób dotkniętych astygmatyzmem. Ich cechą charakterystyczną jest kształt torusa, czyli figury geometrycznej przypominającej wyglądem obwarzanek. To dzięki temu soczewka toryczna jest w stanie idealnie dopasować się do kształtu rogówki astygmatyka. Posiada też różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym, co umożliwia skorygowanie nieprawidłowości widzenia, charakterystyczne dla astygmatyzmu.

Jakie soczewki sprawdzają się najlepiej w astygmatyzmie?

Osoby dotknięte astygmatyzmem obawiają się, że soczewki kontaktowe nie będą w stanie skutecznie skorygować posiadanej przez nich wady wzroku. Okazuje się jednak, że nie stanowi to większego problemu. Nowoczesne soczewki toryczne korygują kształt oka, idealnie dopasowują się do niego i zdecydowanie poprawiają ostrość widzenia. Są wyjątkowo stabilne, nie przemieszczają się ani nie obracają, co jest niewątpliwą ich zaletą.

Jeżeli masz problemy z wyraźnym widzeniem i podejrzewasz, że może to być astygmatyzm, warto odwiedzić stronę acuvue.pl. W serwisie znaleźć można istotne informacje o najczęstszych wadach wzroku, jak również efektywnych metodach ich korygowania. Soczewki toryczne tej marki idealnie nadają się do korekcji astygmatyzmu. Zastosowano w nich nowatorską, unikatową technologię ASD. Dzięki jej wykorzystaniu soczewki są wyjątkowo komfortowe w codziennym użytkowania, a przede wszystkim zapewniają niczym niezakłócone, wyraźne widzenie przez cały dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here