Zaburzenia krążenia

0
1727
łóżko dl achorego

Zaburzenia krążenia nazywane są potocznie niewydolnością krążenia. Jest to stan niezwykle niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia.
A więc cóż to jest ta niewydolność krążenia?

Zaburzenia krążenia

Niewydolność krążenia jest przeważnie następstwem nieprawidłowej pracy serca. Może to wynikać z wielu czynników np. zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rytmu serca, uszkodzeń włókien mięśnia sercowego, czy nadmiernego obciążenia tego organu. Nie tylko nieprawidłowa praca serca może skutkować owym zaburzeniem, ale również niewydolność krążenia pochodzenia obwodowego. W zależności od szybkości nasilania się objawów możemy wyróżnić postać ostrą, oraz przewlekłą.

Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowej pracy serca są:
– zawał, na skutek czego dochodzi do uszkodzenia lub utraty części mięśnia sercowego;
– choroba mięśnia sercowego;
– nadciśnienie tętnicze;
– leki;
– nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
– cukrzyca;
– przewlekłe choroby płuc;
– guz chromochłonny;
– alkohol, kokaina, amfetamina;
– wrodzone lub nabyte wady serca;
– niedobór witaminy B1.

Choroby układu krążenia

Niewydolność serca – jest stanem, w którym organ ten nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Najważniejszymi objawami niewydolności serca są: zmęczenie i duszność, obrzęki, brak tolerancji wysiłku fizycznego, ból zlokalizowany za mostkiem.

Choroba wieńcowa- jest spowodowana niewystarczającym zaopatrzeniem serca w krew tętniczą przez naczynia wieńcowe. Charakterystycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, oraz wrażenie ucisku i gniecenia. Chorzy twierdzą, że ból zlokalizowany jest za mostkiem i pojawia się najczęściej w czasie stresu, podczas posiłku czy w trakcie wysiłku fizycznego.

Zawał serca to stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka.
Jest on skutkiem nagle powstałej martwicy części mięśnia sercowego, która jest następstwem przerwania dopływu krwi do tej części serca przez odpowiednio długi czas. Typowym objawem jest silny ból za mostkiem. Ból ten może promieniować do lewej ręki , żuchwy, ramienia, szyi, czy górnej części brzucha.

Przed zawałem często nasz organizm już wysyła sygnały, że nie wszystko jest w porządku. Powinniśmy zwrócić uwagę czy nie mamy problemów ze skokami ciśnienia lub ciśnieniem bardzo wysokim. Czy nie mamy słabszej tolerancji wysiłkowej, nie miewamy duszności , czy bóli w klatce piersiowej.

Kolejną bardzo powszechną chorobą układu krążenia jest udar.
Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Wyróżniamy dwa rodzaje udaru mózgu
– niedokrwienny (zawał mózgu);
– krwotoczny (wylew krwi do mózgu).

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego jest niedrożna tętnica doprowadzająca krew do mózgu. Tętnica ta jest blokowana przez blaszki miażdżycowe, dotąd aż całkowicie zamkną jej światło.
Inną przyczyną może być zator. Zator może wystąpić, gdy fragmenty pękniętej blaszki miażdżycowej, np. w tętnicach szyjnych, odrywają się, docierają z prądem krwi do tętnicy mózgowej, ostatecznie ją zamykając.

zaburzenia krazenia

Objawy udaru niedokrwiennego:
– znaczne osłabienie mięśni twarzy, przeważnie po jednej stronie np. opadnięcie kącika ust;
– osłabienie i niedowład ręki, lub ręki i nogi po jednej stronie ciała, jednak po przeciwnej niż ognisko udaru;
– chory ma trudności w poruszaniu kończyną, a w skrajnych przypadkach nie może nią wykonać żadnego ruchu;
– zaburzenia widzenia, takie jak ograniczenie pola widzenia, podwójne widzenie, a nawet całkowita utrata widzenia najczęściej w jednym oku;
– osłabienie mięśni języka i gardła, co skutkuje bardzo niewyraźną mową (bełgoczącą) . Chory może mówić jakby był nietrzeźwy. Może mieć również problemy podczas przełykania;
– zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów. Chory ma problemy z utrzymaniem przedmiotów, potyka się , szura podczas chodzenia (mocniej jedną nogą);
– nagły, bardzo silny ból głowy;
– zaburzenia lub utrata przytomności – rozległy udar może sprawić, że chory mówi nieskładnie, nie wie, gdzie się znajduje i co się z nim dzieje, albo całkowicie traci przytomność.

Udar krwotoczny (wylew) powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej, oraz wydostania się krwi poza naczynie, następstwem czego krew nie jest w stanie dotrzeć do tkanki mózgowej w obszarze zaopatrywanym przez pękniętą tętnicę. Krew wydostająca się z uszkodzonego naczynia niszczy okoliczną tkankę nerwową i powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki, co niestety zaburza czynność całego mózgu, a nie tylko komórek w miejscu udaru.

Arytmia serca jest to po prostu zaburzenie rytmu serca. Polega głównie na nierównomiernych odstępach czasu pomiędzy tonami serca. Są to np. okresy nagłego przyspieszenia serca bez wyraźnej przyczyny, lub jego znacznego spowolnienia.
Przyczynami arytmii serca najczęściej są miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, zaburzenia elektrolitów we krwi, czy przedawkowanie leków.
Objawami jest najczęściej uczucie przeskoków serca, dławienie w klatce piersiowej. Trwa to chwilę i ustępuje samoistnie.

lekarz

Wady serca to nieprawidłowa budowa i funkcja mięśnia sercowego . Najczęściej wady te są wrodzone, jednak zdarzają się również wady nabyte.
Wady serca:
-zwężenie połączenia między komorą lewą i tętnicą główną (aortą) ;
– niedomykalność zastawki dwudzielnej;
– zwężenie ujścia przedsionkowo-komorowego lewego.

Nabyte wady serca najczęściej są konsekwencją przebytego zapalenia wsierdzia lub dolegliwości reumatycznych.

Wszystkie choroby układu krążenia są bardzo niebezpieczne. Dlatego też bardzo istotne jest wykonywanie badań okresowych sprawdzających nasz stan zdrowia. W przypadku odczuwania dolegliwości sercowych, bądź problemów z ciśnieniem należy udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here