Zastosowanie elektrostymulatorów podczas fizjoterapii

0
1011

Rehabilitacja po chorobach i urazach, a także fizjoterapia mająca na celu poprawę funkcjonowania człowieka, często wymaga zastosowania specjalistycznych sprzętów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nerwom albo mięśniom potrzebny jest dodatkowy bodziec zmuszający je do pracy. Pomocne w takim przypadku okazują się elektrostymulatory.

Jak działa elektrostymulator?

Urządzenie do elektrostymulacji składa się z części właściwej, która generuje impulsy elektryczne o konkretnym nasileniu, a także przewód zakończonych elektrodami, które mocuje się na ciele człowieka. Dostępnych jest kilkanaście rodzajów elektrostymulacji, które gwarantują urządzenia domowe. Zazwyczaj jednak mniejszy, a przy tym mniej kosztowny sprzęt jest bardziej wyspecjalizowany i zapewnia na przykład stymulację TENS i EMS.

Jakie jeszcze są formy stymulacji? Na przykład PK, czyli Prądy Kotza, to impulsy oddziałujące przede wszystkim na mięśnie, podczas gdy MO działa na mięśnie odnerwione. INF, czyli prądy interferencyjne działają na tkanki głębokie, zaś EWN gwarantuje wysokonapięciową stymulację różnych rodzajów tkanek, sięgającą do określonej głębokości wewnątrz ciała.

Co daje elektrostymulacja?

Dostępne do użytku domowego elektrostymulatory w zasadzie nie różnią się pod względem działania od urządzeń stosowanych w gabinetach fizjoterapeutycznych. Efekt zależy od tego, jaki jest cel przeprowadzania tego rodzaju terapii oraz jaki rodzaj stymulacji zostanie wybrany.

Najczęściej wybierane są prądy TENS, jako że działają one przede wszystkim na rozmaite dolegliwości związane z odczuwaniem bólu. Większość dostępnych elektrostymulatorów umożliwia właśnie zastosowanie tego rodzaju aktywności, jako że walka z bólem również w domu jest najistotniejsza dla zachowania komfortu pacjentów. Jednocześnie urządzenia są w stanie również działać przeciwzapalnie w przypadku postępowania po urazach, a także wzmacniać osłabione mięśnie i stymulować obszary objęte atrofią. W końcu stymulacja elektroniczna wspomaga również proces gojenia ran, zwłaszcza tych, które z powodów medycznych z trudem się zrastają.

Fizjoterapia w warunkach domowych

Bardzo wygodną możliwością, którą dają profesjonalne elektrostymulatory, jest możliwość wykonywania elementów terapii bez wychodzenia z domu. Niewielkie urządzenia są łatwe w obsłudze, zwłaszcza jeśli ich zastosowanie zostanie wcześniej uzgodnione z fizjoterapeutą albo lekarzem. Warto mieć jednak na uwadze, że używanie takiego sprzętów nawet w niewielkim zakresie wymaga konsultacji ze specjalistą i zapoznania się z przeciwwskazaniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here