Fizjoterapeuta a fizykoterapeuta – podobieństwa i różnice

0
686
Fizjoterapeuta a fizykoterapeuta

Czy fizjoterapia to synonim rehabilitacji? Wielu z nas stosuje to pojęcie zamiennie nie wiedząc do końca co one oznaczają. Trzeba więc zacząć od wyjaśnienia obu tych pojęć na podstawie definicji ze słownika języka polskiego. Rehabilitacja to rodzaj ćwiczeń lub zabiegów, których celem jest przywrócenie pełnej lub półpełnej sprawności danej osobie. Natomiast czym jest fizjoterapia? Jest to leczenie, które nie opiera się na ćwiczeniach wspomaganych zabiegami, lecz terapia oparta jest tylko i wyłącznie na zabiegach. W ten sposób lekarz specjalista jest w stanie wpłynąć na nasz organizm i zachodzące w nim zmiany.

Na czym polega rehabilitacja?

Większość z nas słuszne myśli, że rehabilitacja to rodzaj długoterminowego leczenia, który przywraca człowieka do pełnej sprawności, jaką miał przed wypadkiem oraz urazem. Patrząc na definicje można  wnioskować, że pojęcie rehabilitacja jest pojęciem dużo szerszym niż fizjoterapia. Jest to prawda, gdyż tego typu leczenie tyczy się nie tylko samych zabiegów, ale także ćwiczeń. Dodatkowo rehabilitanci zajmują się nie tylko powrotem do sprawności fizycznej, lecz także przypadkami po ciężkich wypadkach.

Rehabilitacje możemy podzielić na trzy składowe, jest to rehabilitacja medyczna, społeczna oraz zawodowa.

  • Celem rehabilitacji medycznej jest przywrócenie pacjenta do możliwie maksymalnej sprawności fizycznej oraz psychicznej.
  • Osoby niepełnosprawne spotykają się w grupach na treningi celem poznania nowych osób i odnalezienia się w społeczeństwie. Takie spotkania mają formę: turnusów rehabilitacyjnych oraz warsztatów terapii zajęciowej.
  • Rehabilitacja zawodowa, której celem jest przywrócenie takiej sprawności danej osobie, aby mogła ona dalej pracować w swoim zawodzie.

Na czym polega fizjoterapia – rodzaje zabiegów?

Fizjoterapia natomiast opiera się na usługach przywracania sprawności fizycznej w zakresie poszczególnych czynności ruchowych takich jak np. trzymanie kubka, zginanie ręki. Często pacjenci, którzy szukają specjalisty pod hasłem fizjoterapeuta Kraków lub podobnym, trafiają do fizjoterapeutów po wystąpieniu określonych schorzeń, obrażeń, a także w celu przywrócenia sprawności ruchowej podczas procesu starzenia się. Zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup polegają na zmniejszeniu napięcia mięśniowego, bólu oraz na zwiększeniu wydolności organizmu. W tym celu korzysta się z kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu pobudzającego mięśnie do pracy.

Najczęstsze zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane na kręgosłup to: 

  1. elektroterapia
  2. magnetoterapia
  3. ultrasonoterapia
  4. laseroterapia
  5. światłolecznictwo
  6. balneoterapia

Artykuły, które mogą cię zainteresować:

https://osteomedic.com.pl/blog/pierwsza-wizyta-u-fizjoterapeuty

https://osteomedic.com.pl/blog/fizjoterapeuta-dzieciecy

[Głosów:1    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here