Jak przekazać 1% podatku na wybraną organizację?

0
560
Jak przekazać 1% podatku na wybraną organizację

Zbliża się czas rozliczenia deklaracji PIT za 2019 rok – i jak co roku, wszędzie widzimy ogłoszenia fundacji i stowarzyszeń proszących o przekazanie im 1% podatku. Na czym polega takie wsparcie i czy można go udzielić dowolnej organizacji?

Komu można przekazać 1% podatku?

Organizacje, które mogą korzystać z tej formy wsparcia muszą spełniać określone kryteria i być wpisane na listę Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Dobrą wiadomością dla każdego podatnika z pewnością jest to, że na tej liście są organizacje zajmujące się każdą możliwą tematyką, więc osoby o różnych światopoglądach i wartościach z pewnością znajdą coś dla siebie. Można więc przekazać 1% podatku organizacji charytatywnej, stowarzyszeniu kulturalnemu, naukowemu, klubowi sportowemu lub fundacji zajmującej się pomocą zwierzętom, ratowaniem zabytków czy ochroną praw obywatelskich. Jest to forma pomocy, która nic nie kosztuje podatnika, a w realny sposób wspiera organizacje – w 2019 roku 14,5 miliona osób przekazało łącznie prawie 875 milionów złotych.

Jedną z organizacji, której można przekazać 1% podatku znajdziecie tutaj: https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ a pełen wykaz organizacji Pożytku Publicznego znajduje się natomiast na stronie Ministerstwa Finansów

Jak przekazać 1% podatku?

Przekazanie 1% podatku jest banalnie proste – dużo łatwiejsze, niż wykonanie przelewu. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać numer KRS w odpowiednim miejscu w formularzu (część S) oraz wpisać kwotę. Trzeba obliczyć 1% od należnego podatku, czyli jeżeli podatek wynosi 2500 zł, to przekażemy wybranej organizacji 25 złotych. Kwota może wydawać się niewielka – ale najwięksi beneficjenci otrzymują z 1% wsparcie w wysokości nawet kilku milionów złotych. Jest to więc najlepszy przykład na to, że dokładając swoją niewielką cegiełkę możemy w realny sposób pomóc wybranej organizacji. Warto więc przekazać 1% podatku na cel, który uważamy za słuszny – zwłaszcza, że nic nas to nie kosztuje, a jest to jedyna część podatku, na której wykorzystanie mamy wpływ.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here