Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do ortopedy?

0
1340
ortopeda dziecięcy

Pierwsza wizyta u ortopedy przebiega z dzieckiem w momencie, kiedy niemowlę ma dosłownie kilka tygodni. Wizyta przebiega wtedy przede wszystkim na analizie stawów biodrowych, które mają przecież ogromny wpływ na całościową postawę i narząd ruchu. Już w okresie niemowlęcym można dostrzec ewentualne nieprawidłowości, które należy natychmiast niwelować. Co ważne, im wcześniej rodzice będą interweniować, tym niekorzystne zmiany wykażą mniej powikłań.

Kiedy wizyta na kontrolę bioderek wypadnie pozytywnie, rodzice najczęściej zapominają o specjaliście, jakim jest ortopeda dziecięcy. Co więcej, niektórzy eksperci uznają, że do trzeciego roku życia dziecka jego postawa ulega zmianie i nawet zauważalne dysfunkcje podczas poruszania się są dopuszczalne i mogą zniknąć samoistnie. Jeśli zaś po trzecich urodzinach dziecko nadal wykazuje wady chodzenia czy wady postawy, warto znaleźć dobrego ortopedę, by skonsultować z nim stan dziecka.

Czy wiesz, że dzisiaj wady postawy ma nawet 70% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym? To najczęściej koślawość kolan, koślawość stóp, zgarbienie, płaskostopie, tzw. zaokrąglone plecy, plecy wklęsłe czy skolioza. W pierwszych latach życia dziecka jego kręgosłup i całe ciało dopiero się kształtuje, nietrudno więc o uformowanie się wad.

Pierwsze niepokojące sygnały

Okazuje się, że wady postawy w pierwszym stadium rozwoju mogą być w ogóle niezauważalne. Część rodziców może też bagatelizować problem, uznając, że dysfunkcje narządu ruchu są kwestią przejściową i normalną dla małego dziecka. O ile tak rzeczywiście może być, to jednak ortopeda dziecięcy powinien wydać taką diagnozę, a nie osoba bez odpowiednich kwalifikacji.

Zaniepokoić powinna zawsze nadaktywność tylko jednej strony ciała, kiedy na przykład podczas raczkowania dziecko wykorzystuje tylko jedną kończynę, kiedy druga strona jest wyraźnie bardziej „leniwa”.

Ważny jest też układ stóp na podłożu. Niekorzystne wady rzeczywiście stwierdzić zaraz po nauce chodzenia, ale w kolejnych miesiącach jest to już jak najbardziej możliwe.

Do ortopedy należy udać się z dzieckiem zawsze wtedy, gdy malec dozna jakiegoś urazu. Wizyta u specjalisty jest konieczna nawet wtedy, gdy nie zauważa się żadnych wad bądź odstępstw w poruszaniu się niż przed urazem.

Profilaktyczna wizyta kontrolna u ortopedy dziecięcego zalecana jest także wszystkim dzieciom w wieku szkolnym i to już po kilku miesiącach nauki. Chodzi przede wszystkim o czas spędzany w szkolnej ławce – niestety nadal bardzo często krzesła są nieodpowiednio dostosowane do siedzenia na nich przez wiele godzin z prostym kręgosłupem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here