Problemy z sercem

0
1395
problemy z sercem

Serce to nasz najważniejszy organ. Dlatego każdy bez wyjątków powinien wiedzieć, że należy nade wszystko o niego dbać. Serce jest tak bardzo ważnym narządem, od niego zależy nasze zdrowie. Serce jest odpowiedzialne za niemal wszystko to, co znajduje się w naszym organizmie. Serce pracuje bez przerwy, w dzień i w nocy.

Zapewnia ono dostawę świeżej krwi (krew ta jest utleniona, bogata w witaminy i minerały, mikroelementy) do każdej komórki znajdującej się w naszym organizmie, co oczywiście umożliwia pracę wszystkich narządów. A więc wnioski nasuwają się same, potrzebne jest nam przede wszystkim zdrowe serce, bowiem jeśli nasze serce jest osłabiona, to automatycznie pozostałe organy w naszym ciele nie dostaną odpowiedniej dawki krwi.

Co ciekawe, wszelkie objawy występujących chorób serca mogą pojawić się nagle lub też mogą narastać, nasilać się powoli wraz z wiekiem. Choroby serca należą do takich chorób, które zazwyczaj to my sami się na nie narażamy. Naszemu sercu szkodzi przede wszystkim długotrwały stres. Jednak jak wiemy bardzo trudno wyeliminować stres z naszego życia, jest on bowiem niejako nieodłączną jego częścią.

Poza stresem, do chorób serca przyczynia się też nieodpowiednia codzienna dieta, wysoki poziom cukru, czy też wysoki cholesterol we krwi, a także korzystanie w nadmiarze z używek (min. papierosy, alkohol). Dlatego też na prawdę warto obserwować swój organizm, aby nie przeoczyć żadnych niepokojących objawów, jakie daje nam organizm, gdy dzieje się coś złego z naszym sercem.

Jakie są najczęstsze objawy choroby serca?

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
1. Duszności – mogą pojawiać się nawet po niewielkim wysiłku a nawet niekiedy podczas spoczynku. Duszności towarzyszyć może niekiedy przyspieszony i spłycony oddech. Może to być niestety zapowiedzią niewydolności serca, a nawet dławicy piersiowej

problemy zdrowotne

2. Omdlenia – często powtarzające się mogą być objawem nieprawidłowości w naszym układzie krążenia. Omdlenia są wynikiem tego, iż serce nie dostarcza do naszego mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i dlatego dochodzi do niedotlenienia a potem do omdlenia.

3. Kołatanie serca – jest spowodowane zmianą w pracy serca. Serce bije znacznie szybciej, zmienia się też jego rytm bicia lub siła skurczu. Jest to niejako przyspieszone lub inaczej mówiąc, niemiarowe bicie.
Niebezpieczne są przede wszystkim napady bardzo szybkiego bicia, może to być oznaką arytmii serca.

4.Kłucie i ból w klatce piersiowej – ból pojawia się w jednym miejscu, najczęściej jest to w okolicy mostka. Najczęściej promieniują do lewego barku, ręki, a także do gardła, szyi lub pleców. Ból opisywany jest jako przeszywający, trwa krótko, jednak potrafi powtarzać się wielokrotnie. Kłucie w klatce piersiowej może niejednokrotnie być objawem zapalenia opłucnej, zapalenia osierdzia lub też woreczka sercowego. Często pojawiają się też inne objawy, może to być na przykład: stan podgorączkowy. Ból w klatce piersiowej może także wskazywać na występującą chorobę niedokrwienną serca.

5. Obrzęki – mogą mieć one związek z chorobami układu krążenia. Obrzęki pojawiają się zazwyczaj w przypadku niewydolności serca lub też w przebiegu wad zastawkowych serca.

6. Sina skóra – siny odcień nasza skóra może mieć na przykład przy wrodzonych lub nabytych wadach serca, miażdżycy tętnic lub zapalenia żylnego. Sinica spowodowana jest tym, że w krwi nie ma wystarczającej ilości tlenu lub też przyczyną może być obecność nieprawidłowej hemoglobiny.

serce

W przypadku gdy zaobserwujemy jeden z tych objawów, gdy odczujemy jakiekolwiek problemy z sercem, i jeśli często się powtarzają, to mogą mieć związek z chorobami serca i układu krążenia, dlatego powinniśmy zgłosić się do kardiologa. Jeżeli kardiolog uzna to za stosowne, to może nam dać skierowanie na takie badania jak na przykład:
– EKG,
– rezonans magnetyczny ,
– EKG wysiłkowe,
– badanie izotopowe serca,
– echo serca, usg.

Jakie są najczęściej występujące choroby serca? Mogą to być między innymi:
– arytmia serca,
– choroba wieńcowa (niedokrwienna),
– niewydolność serca,
– zawał serca,
– zapalenie mięśnia sercowego,
– nadciśnienie tętnicze.

Jak zadbać o własne serce, odpowiednio się nim zatroszczyć? Przede wszystkim należy:
– regularnie ćwiczyć, dotleniać organizm – wskazane długie spacery na świeżym powietrzu,
– unikać stresu,
– wprowadzić do swojej codziennej diety produkty zawierające tłuszcze nienasycone, warzywa, owoce,
– zadbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu takich witamin jak: witamina A, E, B6,
– dostarczać do organizmu ważne dla serca pierwiastki takie jak: selen, cynk, mangan, magnez, wapń, potas,krzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here