Wpływ dystrybucji farmaceutycznej na dostępność leków

0
28
Wpływ dystrybucji farmaceutycznej na dostępność leków

W Polsce współcześnie istnieje bardzo wiele aptek. W gęsto zaludnionych miastach gdzieniegdzie są nawet co kilkaset metrów. Wydawałoby się, że dzięki temu wszystkie możliwe leki są dostępne bez kłopotu. A jednak klientom zdarza się zaskoczenie: brak potrzebnego lekarstwa w okolicznych punktach. Asortyment jest bowiem warunkowany przez wiele czynników, w tym transport leków.

Od czego zależy dostępność leków w aptekach?

Lekarstwa to wysoko specjalistyczne produkty. Ich wytwarzanie często wymaga zaawansowanych technologii i nowoczesnych laboratoriów, których jest niewiele na świecie. Import i dystrybucja farmaceutyczna mogą napotkać na liczne przeszkody techniczne, formalne, a nawet polityczne. Liczne choroby są sezonowe (np. przeziębienia, grypa, alergie na pyłki), przy czym nie zawsze da się przewidzieć wzrost zachorowań i związany z nim popyt na leki. Reakcja w postaci zwiększenia podaży musi potrwać. Ponadto koncerny farmaceutyczne mają swoje własne polityki i wewnętrzne kłopoty, zdarzają się ograniczenia produkcji niemożliwe do przeskoczenia. W przypadku importu z odległych rejonów świata na transport lekarstw mają wpływ czynniki geopolityczne, jak np. ograniczenia ruchu na granicach.

Nadzór nad handlem lekami

Z powyższych powodów utworzono organ państwowy, który nadzoruje produkcję i obrót produktami leczniczymi: Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Co tydzień zamieszcza on na swojej stronie internetowej informację o dostępności lekowej. Taka wiedza o aktualnych i przewidywanych ograniczeniach pozwala służbie zdrowia łagodzić skutki niedoborów. Doświadczenie lekarza lub farmaceuty pozwala często wybrać zamiennik leku albo właściwie dysponować ograniczonymi zapasami, by nie dopuścić do sytuacji poważnego zagrożenia zdrowia pacjentów.

Dystrybucja farmaceutyczna a dostępność leków

Wiedza o aktualnej produkcji i rozmieszczenie aptek to nie wszystko, aby pacjenci mieli faktyczną możliwość zakupu leków. Potrzebne są specjalistyczne przedsiębiorstwa transportowe, które posiadają należyty sprzęt, flotę pojazdów, doświadczenie i uprawnienia, by zaopatrywać apteki, kliniki i szpitale. Pharmalink to firma, która spełnia wszystkie wygórowane wymagania. Posiada sieć magazynów rozrzuconych po kraju, które na zasadzie modułowej udostępnia hurtowniom. Flota dostosowanych samochodów umożliwia zachowanie zimnego łańcucha dostaw w systemach DTP i DTH. Rygorystyczne przestrzeganie procedur transportowych, monitorowanie ładunków i spełnianie ustawowych wymogów – to wszystko sprawia, że Pharmalink dowodzi zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here