Ból stopy – jak sobie z nim poradzić

0
1120
stopa
fot. pixabay.com

Ból stopy jest najczęściej konsekwencją długotrwałego wysiłku fizycznego oraz złego obuwia, które wymusza nienaturalna pozycje dla stopy. Nie zawsze jednak powodem jest przemęczenie. Jeśli ból nie ustaje po dłuższym czasie mimo odpoczynku, warto skonsultować tę dolegliwość ze specjalistą, który sprawdzi czy nie kryje się za tym poważniejsze schorzenie. Choć ból stopy przywykliśmy bagatelizować, warto upewnić się, czy nie wymaga poważniejszej ingerencji. 

zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-stopy-sa-mozliwe-przyczyny/

Przyczyny bólu stopy

Choć na ogół kojarzymy ten ból z przemęczeniem, długim staniem lub chodzeniem to przyczyn może być wiele. W pierwszej kolejności powinnismy zwrócić uwagę na umiejscowienie bólu, w którym konkretnie miejscu dokucza nam on najbardziej. 

Jeśli największy dyskomfort odczuwamy w okolicach palców i w śródstopiu powodem może być haluks czyli koślawy paluch, a więc nienaturalnie wykoślawiony największy palec stopy, który doprowadza do zniekształcenia całej górnej części stopy. Inne schorzenie obejmujące palce to tzw.  paluch młotkowy – dolegliwość powstająca jako konsekwencja dokuczliwych odcisków. Polega na przykurczeniu palca, co wymusza nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia. 

Ból stopy w przedniej części może być też wywołany grzybicą międzypalcową, a także tak częstymi odciskami i nagniotkami. Wszystkie te schorzenia powodują olbrzymi dyskomfort podczas poruszania się i wymagają jak najszybszej terapii. Dochodzi do nich zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej higieny, kontaktu z zainfekowanymi powierzchniami, niewłaściwie dobranych butów. 

Ból śródstopia

Ból w śródstopiu związany jest najczęściej z wadami anatomicznymi jak płaskostopie, czy stopa wydrążona. Może być tez skutkiem urazu i naderwania czy podrażnienia nerwu, który przebiega w tym miejscu. Jest też częsta konsekwencją urazu lub intensywnego uprawiania sportów. Przykładem może tu posłużyć tzw. paluch biegacza. 

Jeśli ból zlokalizowany jest w pięcie możemy zacząć podejrzewać ostrogę piętową, powstałą w skutek zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

Bagatelny ból stopy może więc bc sygnałem, cze coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem i należy podjąć szybkie działanie. 

Przeczytaj tez:http://www.czasnaterapie.pl/o-czym-swiadczy-wypadanie-wlosow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here